שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני משפחה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני משפחה
 

הסכם ממון - חשוב לדעת!


עמית ורד

עמית ורד הינו עו"ד נוטריון ומגשר מוסמך. בעלים של משרד עורכי דין בראשון לציון אשר נוסד בשנת 1998. המשרד עוסק בתחום אזרחי-מסחרי ומעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים ברמה מקצועית גבוהה ביותר, עאג דגש על יחס אישי. התמחויות המשרד הן, בין היתר, בתחום מקרקעין ומיסוי נדל"ן, גירושין ומעמד אישי (כולל עריכת צוואות, טיפול בירושות, ניהול הליךגישור גירושין, עריכת הסכם גירושין, הסכם ממון, ועוד), דיני חוזים ועריכת הסכמים והתקשרויות שונים, ייצוג במסגרת תיקי תביעות בבתי משפט. בנוסף, המשרד מספק סל שירותים נוטריונים בראשון לציון והמרכז באופן מקצועי ומהיר, לרוב מהיום להיום. 

 
 

 

כללי

בשנים האחרונות, הסכמי ממון הפכו פופולאריים יותר ויותר, שכן הסטטיסטיקה אומרתצ שקצב הגירושין הולך וגדל, וכן מהסיבה שכיום גיל הנישואין הממוצע עלה אף הוא בהדרגה, ולכן במקרים רבים כל אחד מבני הזוג העומדים להינשא כבר מראש מגיע עם הון עצמי או רכוש ונכסים משלו, לרבות ירושות או מתנות שקיבל מהמשפחה.

לא רק אדם עשיר זקוק לעריכת הסכם ממון. פעם אולי כך  היה המצב, אך היום השתנה. לא מעט אנשים מתחילים את חיי הנישואין עם כסף, או רכוש. הסכם ממון המנוסח באופן מקצועי, נכון וחכם, הצופה את פני עתיד, רצוי ע"י עורכי דין בתחום משפחה וגירושין, יכול למנוע הרבה בעיות עתידיות.

 

חשוב לקבוע הסדרים רכושיים בין הצדדים גם לגבי נכסים אותם נצבור בעתיד, או נכסים קיימים. בשנים האחרונות פסיקת בית המשפט העליות כרסמה במצב  שהיה עד כה. אם לפי חוק יחסי ממון, רכוש שהיה קיים לפנמי החתונה למי מבני הזוג - לעולם היה שלו, הרי שהמצב השתנה. הפסיקה הכירה במושג הקרוי "שיתוף ספציפי בדירת מגורים", לפיו גם אם יש לך דירה מלפני החתונה, בבעלות מלאה, בתנאים מסוימים יתכן וכעבור מספר שנים תיאלץ לחלוק בה עם אשתך במקרה של גירושין. נסיבות כאמור יכולות להיות ילדים משותים, פרק זמן ארוך של נישואין, מגורים באותה דירה משותפת, וכיוצ"ב, אשר ייצרו הסכם מכללא וחזקה, כי הצד השני מצפה ומבין שלא יפונה מהדירה וכי היא גם שלו כקורת גג. הסכם ממון ימנע מצבים מסוג זה! לא כדאי לסכן נכסים יקרים ולהותירם לשיקול דתע שיפוטי, אלא מומלץ להסדיר ולהגדיר את המוסכם מראש ובאופן מסודר ומקצועי באמצעות הסכם ממון.

בנוסף, ניתן לכלול בהסכם המון התייחסות ספציפית לנושאים ערכיים, מוסריים, דתיים , משפחתיים וכו/ - קרי, עניינים אישיים שונים.

מהו בעצם הסכם ממון?

הסכם ממון הינו חוזה בכתב.

על החוזה להיערך בין בני הזוג ובו מפורטים ומוסכמים כל ענייניהם הרכושים העתידיים, לפי רצון חופשי ובחירה של הצדדים. הסכם ממון לא יכול, למשל, להתייחס לגובה דמי מזונות ילדים. עם זאת, כל העניינים הממונים טוב יעשו בני הזוג אם יחליטו לגביהם מראש, למניעת מחלוקות ובעיות בעתיד. הסכם ממון כול גם למנוע מצב של חתונה לאמאהבת אדם, אלא אהבת כסף...

הסכם ממון הינו רבלנטי למקרה של פרידה, או פקיעת הנישואין בגירושין, או חו"ח מקרה פטירה.

הסכם הוא מעין "תעודת ביטוח" ונועד להבטיח מבחינה משפטית מעשית, מקרים של סכסוכים קשים בעתיד לאור אי הבנות וכיוצ'.

היתרון של הסכם ממון, בין היתר, כי הוא נערך בתקופה היפה והטובה של זוגיות, ולכן הצדדים בהחלט מסוגלים לתקשר ולגבש ביניהם ההחלטות באווירה נעימה ועם תקשורת חיובית.

הסכם הממון נועד להגן על שני הצדדים וליצור ביניהם מנגנון משפטי ידוע ומוסכם מראש, שהינו גם מאוזן והוגן ככל הניתן. ההסדרים הם קבועים ומתוכננים מראש, העקרונות שלו יהיו הוגנים ולמצער מוסכמים.

כאשר עורכים הסכם ממון, קיים סיכוי טוב שאף צד לא יצא מופתע, או מקופח, בעתיד מהקשר הזוגי, במקרה של פרידה או פקיעה, כאמור לעיל.

כאמור, הסכם ממון מאושר כדין גובר על הוראות חוק יחסי ממון בין בני-זוג, כך שהצדדים יכולים לקבוע את ההסדרים המתאימים להם, לפי נסיבותיהם הפרטיות ואישיות.

הסכם הממון - מה מסדירים בו?

אין הסכם דומה למישנהו, אולם ככלל - הסכם ממון כולל לרוב שני חלקים מהותיים ומרכזיים, כלהלן:

1. התייחסות וקביעת הוראות להסדרת הממון והרכוש אשר נצבר ע"י כל צד מלפני הנישואין, או החיים המשותפים.

2. התייחסות וקביעת הוראות להסדרת הממון והרכוש אשר נצבר ע"י בני הזוג, או מי מהם, במהלך תקופת הנישואים.

דרי - במסגרת הסכם ממון, הצדדים יקבעו מראש למי יהא שייך הממון והרכוש דלעיל וכיצד יחולק ביניהם בעתיד, האם באופן שווה? האם באופן שונה? כיצד יתומחר? מההיה לכל צד מלפני הנישואין? וכנהה וכהנה.

זאת ובנוסף, בהסכמי ממון ניתן גם לשלב ולהסדיר מעבר לעניינים הממוניים ורכושיים, אספקטים שאינם משפטיים וכלכליים, אלא ערכיים, רגשיים, מוסריים, ערכיים, דתיים, חינוכיים, כדומה במקרה של פרידה וגירושין, לגבי ילדים שיהיו בעתיד לבני הזוג בעתיד (אך, כאמור, לא גובה מזונות).

חשיבות הסכם ממון

בראש ובראשונה, נדגיש, כי כיום הדרך היחידה(!) להסדיר חלוקת ממון ורכוש בין בני זוג באופן שהינו שונה מהקבוע בחוק (יחסי ממון בין בני זוג), הינה באופן של עריכה ואישור של הסכם ממון.

גם צדדים מסכימים באופן כללי לסעיפי חוק מסויימים, עדיין יש חשיבות רבה להסכם ממון פרטני. על ההסכם ליתן מענה לצרכים אישיים, פרטיים וספציפיים של כל אחד מבני הזוג, תוך יצירת ודאות ובהירות משפטיים באשר לשיתוף וחלוקה בעתיד.

הסכם ממון יוצר יצירת פלטפורמה משפטית מסודרת, מתוכננת מראש וברורה ובכך מעניק ציבות ובטחון כלכליים לצדדיים.

הסכם ממון, המבוצע באופן מקצועי על-ידי עו"ד גירושין יביא לפישוט תהליך פרידה וגירושין עתידי, וכן שמירת זכויות ומתן הגנה מפני דרישות עתידיות בלתי הגיוניות, סחיטה, כפיה וכו'. 

הסכם הוגן עוזר להבטיח מבטיח שמי מהצדדים לא נישא בגלל מניעים כלכליים, ולא מאהבה. הדבר רלבנטי בעיקר בנישואין כאשר יש פער כלכלי מאד משמעותי בין הצדדים. עריכת הסכם ממון במצס כאמור דווקא עשויה לתרום למערכת יחסים נעימה ושלווה יותר, עם בטחון כלכלי ככל שההסכם מקובל על שני הצדדים כמובן, וכיוצ"ב.

כיום, יש זוגות רבים שמתחילים פרק ב' או ג'. במקרה של נישואין כאמור, או בני זוג ידועים בציבור (לגביהם אין חוזה לאשר ההסכם בבית המשפט), בני זוג יכולים להגדיר מראש איז הנכסים היו לכל אחד מהם מלפני הנישואין ובכך למנוע סיטואציה של סכסוכם בעתיד על רכוש, במיוחד כשלכל צד יש ילדים בוגרים משלו.

סיכומו של דבר, הסכם ממון הוא מסמך חשוב מעין כמותו. הסכם ממון אינו רק לעשירים, אלא בכל מצב שרוצים ודאות משפטית עתידית בקשר הכלכלי שבין הצדדים. הרבה בעיות עתידיות יכולות להימנע במקרה שבני זוד מסכימים ועושים ביניהם הסכם ממון נכון.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 3 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה