שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני משפחה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני משפחה
 

הסכם ממון - מדוע חשוב? עם דוגמאות מעניינות להמחשה


עמית ורד

עמית ורד הינו עו"ד נוטריון ומגשר מוסמך. בעלים של משרד עורכי דין בראשון לציון אשר נוסד בשנת 1998. המשרד עוסק בתחום אזרחי-מסחרי ומעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים ברמה מקצועית גבוהה ביותר, עאג דגש על יחס אישי. התמחויות המשרד הן, בין היתר, בתחום מקרקעין ומיסוי נדל"ן, גירושין ומעמד אישי (כולל עריכת צוואות, טיפול בירושות, ניהול הליךגישור גירושין, עריכת הסכם גירושין, הסכם ממון, ועוד), דיני חוזים ועריכת הסכמים והתקשרויות שונים, ייצוג במסגרת תיקי תביעות בבתי משפט. בנוסף, המשרד מספק סל שירותים נוטריונים בראשון לציון והמרכז באופן מקצועי ומהיר, לרוב מהיום להיום. 

 
 

בישראל כיום אחוז שיעור גירושין אשר הולך וגדל משנה לשנה. המיתוס שהיה פעם כי הסכם ממון נועד לעשירים, כבר התנפץ מזמן. יותר ויותר זוגות מתגרשים מדי שנה ואחוז הגירושין נע סביב 1 מתוך 3 זוגות שפוגשים בשלב כזה אור אחר את מדרגות הרבנות, אולם הפעם מהצד של בית הדין הרבני לשם גירושין. גם הגיל הממוצע של נישואין נמצא בעליה מתמדת ויותר ויותר אנשים מתחתנים כאשר יותר מפרוטה אחרת בכיסם.

לכן הנושא של הסכם ממון אף הוא נהיה רלבנטי וקף מקובל והולך ונהיה שכיח בישראל בשנים האחרונות... וטרם חתונה לא מעט אנשים פונים אל עו"ד גירושין לשם עריכת הסכם ממון.

הנושא של יחסי ממון בין בני זוג, בין אם נשואים ובין אם ידועים בציבור, מוסדר בחוק יחסי ממון בין בני זוג והפסיקה של בתי המשפט בתחום גירושין ודיני משפחה. במקרה שלזוג אין הסכם ממון - הוראות הדין והפסיקה יקבעו את יחסי הממון שביניהם לפי ברירת המחדל הקיימת בדין. במקרה שלבני זוג יש הסכם ממון, אזי במקרה של גירושין הוראות הסכם הממון אשר נקבעו ביניהם מבעוד מועד הן שיקבעו את חלוקת המשאבים הכספיים והממוניים לגבי רכושם וכיוצ"ב.

הסכם ממון המבוצע טרם נישואין יכול להיות מאושר ע"י נוטריון. אישור זה ע"י נוטריון להסכם ממון מהווה כמו אישור בית משפט לכל דבר וענין. ניתן לאשר הסכמי ממון גם לאחר נישואין וגם לפני כן כאמור גם בבית משפט לענייני משפחה וגם בבית דין דתי, אך הסכם ממון בפני נוטריון יכולים לאשר רק זוגות שטרם נישאו כדמו"י.

לאחרונה, פסיקת בית המשפט העליון כרסמה בהלכות שהיו נהוגות עד כה, כמו למשל, כי רכוש שהיה למי מהצדדים טרם החתונההינו שלו וכך יישאר בעתיד. הפסיקה קבעה, כי ישנם מקרים בהם תחול חזקת שיתוף ספציפית בנודע לדיר תהמגורים של הזוג, כלומר, גם אם הדירה היתה בבעלות אחד הצדדים מלפני הנישואין, במקרה והזוג התגורר בה שניםארוכות ונולדו לו ילדים שגדלו בדירה, ואין להם דירת מגורים אחרת - נוצרת לעתים חזקה המבוססת על ציפייה והוסתמכות של בן הזוג השני לפיה הוא לא יפונה מהדירה ובתי המשפט רשאים לקבוע כי הבעלות על הדירה תהיה מחצית לכל צד.

פסיקה זו הביאה אנשים רבים לערוך הכסמי ממון כדי להגן על רכושם מפני הפסיקה דלעיל.

כמו כן, זוגות שהם בפרק ב' ושכבר נכוו בעבר ואין להם ילדים משותפים, יהיו מעוניינים להבטיח רכוש שצברו בעבר וכי יישאר לעצמם או ליורשיהם ולא יעבור לבן הזוג החדש.

דגומא נוספת היא מקרה בו הורים רוכשים דירה או נותנים סכום כסף גדול במתנה לילד. הם עושים כן או לפני החתונה או לאחר מכן, כאשר במקרה כאמור הם מעוניינים להגן על כספם. נניח שנתנו סכום כסף גבוה לבני הזוג שזה עתה נישאו והם רכשו דירה ולאחר מכן מיד התגרשו, הרי כוונת ההורים לא היתה לתת המתנה גם לבת הזוג שבגדה בבנם...

במידה והדירה נרשמה ע"ש שני הצדדים רוב הסיכויים שבת הזוג הבוגדת תקבל מחצית הזכויות בדירה...! לעומת זאת, אילו בני הזוג היו עורכים הסכם ממון מסודר אצל עורך דין גירושין ודיני משפחה, ניתן היה לקבוע, למשל- כי למרות הרישום בטאבו, היה והם יתגרשו בתוך מועד מסויים, הדירה לא תהיה שייכת שלניהם, אלא רק לבן, או שמדובר בהלוואה אותה על בת הזוג להחיזר וכיוצ"ב.

דוגמאות כגון דא ממחישות את החשיבות של הסכם ממון ומדוע יש מקרים שאי עריכת הסכם ממון יכולה לגרום לבעיות רבות וקשות במקרה של פרידה וגירושין.

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה