שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2542
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני עבודה
 

מהם רכיבי השכר לעניין חישוב פיצויי פיטורין


אלעד שניר
 
 

חישוב הפיצויים הוא חלק מתהליך המלווה פיטורין. במאמר הבא נסביר כיצד החוק קובע את פיצויי הפיטורין ומה הן הנסיבות במידה והאדם אינו מקבל שכר חודשי.

על מנת לבצע חישוב פיצויי פיטורין יש צורך בהיכרות עם רכיבי השכר המרכזיים. רבים מבין העובדים מעדיפים לא לפענח באופן מדויק את רכיבי השכר שלהם, אך במקרים של התפטרות או פיטורין הופכים הרכיבים הללו לחלק משמעותי מעתידו של העובד. רכיבי השכר משתנים בין החוזים השונים ובדין הדרגים, אך תפקידם לייצג את האופן בו העובד קיבל את שכרו מהמעסיק. סקירה של רכיבי השכר, החוקים והפסיקה הרלוונטית עשויה לעזור לכל מי שעומד מול פיטורין או התפטרות ממקום העבודה.

הרכיבים הרלוונטיים בתוך השכר האחרון

החוק קובע כי פיצויי הפיטורין ייקבעו על פי השכר האחרון של העובד. בתוך השכר האחרון יש להתייחס אל שכר היסוד, תוספת הותק, תוספת יוקר המחיה, תוספת משפחה ותוספת מחלקתית או מקצועית. מעבר לרכיבים אלו לא יכללו דמי הפיצויים אף רכיב נוסף. הסוגיה המרכזית מולה עומד העובד בבואה להוכיח את שכר היסוד נוגעת לשאלה האם רכיב מסוים הוא "תוספת אמיתית" או "תוספת פיקטיבית". מבחינת בית הדין לעבודה, תשלומים על אחזקות רכב, טלפון, פרמיות, שעות נוספות וכיוצא בזאת אינם נחשבים רכיבי שכר בחישוב הפיצויים. מצד שני, מעסיקים רבים נוטים לכלול תשלומים נוספים תחת קטגוריות אלו כאשר הם למעשה חלק משכר היסוד. האינטרס של המעסיק ברור: הרצון למנוע תשלומי פיצויים גבוהים. חישוב פיצויי פיטורין בצורה נכונה יהיה חייב להתבסס על ההבחנה בין תוספת אמיתית לתוספת פיקטיבית.

מי צריך להוכיח האם מדובר על תוספת פיקטיבית או אמיתית?

נטל ההוכחה בגין תשלום שהוא תוספת אמיתית ולא פיקטיבית מוטל על התובע, שהוא העובד. לא כל רכיב שכר המוגדר בתלוש המשכורת כ"תוספת" אכן נתפס על פי החוק כתוספת פיקטיבית אשר אינה מזכה בפיצויים. גם תשלום רציף לאורך זמן של תוספת לשכר לא תמיד מעיד על כך כי מדובר בתוספת פיקטיבית. הגדרת שכר לצורך חישוב הזכויות של העובד תלויה בפסיקת בית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה, אשר מבחינים בין זכויות המגיעות לעובד מתוקף החוק לבין זכויות המגיעות לו כתוצאה מהסכם עבודה. אם הזכות לא נקבעה בחוק יש לפרש אותה לפי כללי הפרשנות הרלוונטיים באותו הסכם.

השכר שלכם לא חודשי? בדקו את הרשימה הבאה

יש לבדוק את חישוב פיצויי הפיטורין גם במצבים שכיחים בהם העובד אינו מקבל שכר חודשי קבוע:

א. עובד בשכר יומי – חישוב פיצויי הפיטורין ייעשה על פי ממוצע ימי העבודה של 12 חודשי העבודה האחרונים, כפול התעריף האחרון ליום עבודה.

ב. עובד בשכר שעתי – חישוב על פי ממוצע שעות העבודה ב-12 חודשי העבודה האחרונים כפול התעריף האחרון לשעת עבודה.

ג. עובד בשכר קבלני – חישוב על פי משכורת ממוצעת ב-12 החודשים לפני הפיטורים.

ד. עובד בשכר בסיס פלוס עמלות  - חישוב על פי שכר בסיס אחרון פלוס ממוצע העמלות ב-12 החודשים קודם לפיטורים.

ה. עובד שעבר ממשרה חלקית למשרה מלאה וההיפך – חישוב באופן יחסי לחלקיות המשרה בכל תקופת עבודה. גם כאן יש להתחשב רק בשכר האחרון.

ו. עובד ששכרו האחרון הופחת – חישוב השכר ערב ההפחתה לכל התקופה שלפני ההפחתה וחישוב על פי השכר האחרון ערב הפיטורים ביתרת התקופה.

לסיכום, חישוב נכון של פיצויי הפיטורין קבוע על פי החוק ולכן המעסיק חייב לעמוד בהם. מטרת פיצויי הפיטורין היא להעמיד לרשות העובד את כל הכלים לפתוח דף חדש בחייו. זו היא זכות ברורה אשר עליה מקפידים בתי המשפט ובית הדין לענייני עבודה.

*לקריאה נוספת:

חוק פיצויי פיטורין - המדריך למתפטרים


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה