שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני עבודה
 

מתחת לגיל 18? יוצא לעבוד בקיץ? חשוב לדעת…


יעקב אביד

הכותב הנו מזכיר איגוד מקצועי וחבר המחלקה המשפטית בהסתדרות הנוער העובד והלומד שהיא האיגוד המקצועי היציג של בני הנוער העובדים וככזו מסייעת להם לשמור על זכויותיהם בעבודה ולשפרם. הסתדרות הנוער העובד והלומד מפעילה אתר בו יכולים בני הנוער למצוא מידע על זכויות העובדים שלהם, חוקי העבודה, דיני עבודה, שאלות ותשובות. כמו כן ניתן למלא טופס תלונה ממוחשב או להתקשר ל1121* מכל טלפון.

 
 

כמו לכל עובד יש לכם זכויות בעבודה.

הרבה פעמים בני נוער אומרים "לא נעים לי להגיד לו משהו", או "אבל הוא אמר לי שככה זה ושהוא מעסיק בני נוער כבר שנים…" ואפילו "אני יודע שמגיע לי – אבל אם אגיד משהו – יפטרו אותי".

יכול להיות שהסיבות האלה נשמעות מוכרות והגיוניות – אבל הן לא מבטלות את הזכויות שלכם.

במאמר הקצר הזה ננסה ללמוד איך אפשר לשמור על הזכויות בעבודה.

קודם כל – חשוב להכיר את הזכויות. את כל הזכויות. מגיעים לכם: החזרי נסיעות, ימי חופשה בתשלום, תשלום שעות נוסות ושבתות (אסור להעסיק אתכם – אבל אם העסיקו – צריך לשלם), דמי הבראה(למי שעבד למעלה משנה), הודעה מוקדמת (למי שפוטר), פיצויי פיטורים (למי שפוטר אחרי שנת עבודה) ועוד. באתר www.minimum.org.il של הסתדרות הנוער העובד והלומד תוכלו למצוא את כל הזכויות המגיעות לכם. המעסיק מחוייב לתת לכם "הודעה לעובד" תוך שבעה ימים מתחילת העבודה. בהודעה לעובד צריכים להיות מפורטים הפרטים של מקום העבודה (לתעודת זהות של העסק קוראים ח.פ. או ע.מ.) ותנאי העבודה והשכר – תשמרו אותה. היא תוכל לעזור אח"כ להוכיח מה סוכם ועם מי. באופן כללי תשמרו את כל הדברים שאתם מקבלים. את תלושי השכר, צילום של הצ'קים הראשונים, רישום שעות שמצורף לתלוש. הכל. תלוש השכר צריך להיות מפורט – צריכים להיות בו זהות המעסיק, מספר הימים והשעות שעבדתם, שכר המינימום לגילכם והשכר לשעה,  תשלומים נוספים – כמו החזרי נסיעות, מספר ימי החופשה שנצברו וניכויים שנוכו מהשכר כגון מיסים ודמי ביטוח לאומי. תרשמו אצלכם, בנפרד, את הימים והשעות בהם עבדתם. זה נכון שהמעסיק הוא זה שמחוייב לרשום את השעות שלכם. יותר מזה – לפי תיקונים אחרונים בחוק – במידה והרישום ידני – הוא מחוייב להחתים אותכם. אבל… תרשמו אצלכם. זה גם משדר אחריות וגם יכול לשמש כראיה. גם עליכם יש חובות. להגיע לעבודה בצורה מסודרת, בלבוש הולם ומכובד, לעבוד כמו שצריך ובהתאם להוראות ולתת הודעה בכתב במידה והחלתטם להתפטר. אם תכבדו את עצמכם, את המעסיק ואת העבודה – יש יותר סיכוי שהמעסיק יכבד גם את זכוויתיכם. חשוב לדעת שאפשר לתבוע גם אחרי העבודה. גם אם "לא נעים" לכם עכשיו, גם אם אתם פוחדים לאבד את מקום העבודה – במידה ותאספו את כל הפרטים והעדויות – תוכלו לתבוע אח"כ את מה שמגיע לכם בבית הדין לעבודה.

 

בהצלחה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה