שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2545
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני עבודה
 

על תאונת ותאונות עבודה


שירה אלה

שירה אלה

משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

 
 

תאונת עבודה היא חוויה לא נעימה. בין אם התאונה גרמה לפציעה קלה ובין אם לנזק משמעותי יותר, ישנה תחושה של חוסר שליטה וחשש מפני פגיעה. לאור העובדה כי תאונות עבודה גורמות לנזקים פיזיים ונפשיים כאחד, חשוב כי הנפגע יידע היטב מהן זכויותיו לאחר קרות תאונה.

במקרה של תאונת עבודה, על הנפגע לפנות אל המוסד לביטוח לאומי והוא זכאי לקבל דמי פגיעה וקצבת נכות, הכול בהתאם לנזק שנגרם לו בעקבות התאונה.

מהי תאונת עבודה? תאונת עבודה זו תאונה אשר התרחשה במסגרת עבודתו של העובד. יובהר כי תאונת עבודה אינה חייבת להתרחש במקום העבודה עצמו על מנת להיחשב כתאונת עבודה. הגדרתה של תאונת עבודה בחוק היא רחבה למדי והיא כוללת גם תאונה אשר התרחשה בשעת חזרתו של העובד הביתה מעבודתו או בדרכו מן הבית אל העבודה.

מה עושים לאחר תאונת עבודה? מהן זכויותיו של הנפגע ואל מי עליו לפנות?

תאונת עבודה – סוגיית הפיצוי

כאשר התרחשה תאונת עבודה, במסגרתה נגרם נזק לעובד, עליו להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. יש להדגיש כי המועד להגשת התביעה הינו עד 12 חודשים ממועד התאונה.

המוסד לביטוח לאומי משלם לנפגע בתאונת עבודה שני סוגי תשלומים. הסוג הראשון הוא דמי פגיעה אשר ניתנים לתקופה מוגבלת של עד 91 יום בגין אובדן כושר עבודה מלא. לעיתים קרובות, לאחר תאונת עבודה, הנפגע אינו מסוגל לעבוד לתקופה מסוימת, לאור הפציעות שנגרמו לו בתאונה. דמי הפגיעה של ביטוח לאומי נועדו לפצות את הנפגע על אי יכולתו לעבוד בתקופת הזמן הסמוכה לאחר תאונת עבודה.

הסוג השני של תשלום הוא קצבת נכות. במקרים בהם גרמה תאונת עבודה לנזק קבוע לנפגע, יש לפנות אל הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי בתביעה לקבלת קצבת נכות קבועה. במצב דברים זה, תבחן הוועדה את המסמכים הרפואיים של הנפגע ותקבע האם ישנה נכות צמיתה.

במידה והתשובה לכך הנה חיובית, תקבע הוועדה אחוזי נכות צמיתה לנפגע אשר יתורגמו לאחד משניים: לפיצוי כספי חד פעמי או לקצבת נכות חודשית אותה יקבל הנפגע מהמוסד לביטוח לאומי למשך כל חייו.

*צריך ייעוץ ב דיני עבודה? דע מהן זכויותיך – פורום משפטי: פורום דיני עבודה

היכן טמון ההבדל בין השניים? באחוזי הנכות. ראשית נבהיר כי, תאונת עבודה אשר גרמה לעובד לנכות צמיתה הפחותה מ-5%, לא תזכה את העובד בפיצוי. בגין נכות הנעה בין 5% לבין 19%, מעניק ביטוח לאומי לעובד, מענק נכות חד פעמי. תאונת עבודה אשר גרמה לנכות צמיתה העולה על 20%, תזכה את הנפגע בקצבת נכות חודשית.

תאונת עבודה – הופעה בפני הוועדה הרפואית

 במקרים בהם גרמה תאונת עבודה לנכות קבועה, ייתכן והנפגע זכאי לקבל קצבת נכות חודשית מביטוח לאומי. הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי, הן אלו המחליטות באשר לקיומה של נכות צמיתה המזכה את הנפגע בקצבה חודשית.

מה חשוב לדעת טרם הגעה אל הוועדה הרפואית?

1. הכנת המסמכים הרפואיים – כל טענה של הנפגע בדבר פגיעה, צריכה להיות מגובה במסמך רפואי. ככל שהתיק הרפואי של הנפגע יהיה מלא יותר, כך יהיה קל יותר להציג בפני הוועדה את מצבו הרפואי של הנפגע. 

2. הוצאות כספיות – יש להקפיד על רישום מסודר של כל ההוצאות הכספיות שנאלץ הנפגע להוציא עקב תאונת עבודה וכמובן יש לשמור את כל הקבלות בגין הוצאות אלו.

3. תקציר האירועים – על מנת לייעל את הדיון בוועדה, כדאי להכין תקציר של השתלשלות האירועים. הדבר יקל מאוד על הנפגע לענות על שאלות שונות שתציג לו הוועדה.

4. התנהגות הנפגע – החלטת הוועדה היא בעלת חשיבות אדירה לנפגע ועל כן חשוב לשמור על נימוס וקור רוח בעת הדיון.

האם ניתן לערער על החלטתה של הוועדה הרפואית? 

ישנם לא מעט מקרים של תאונת עבודה, בהם מגיש הנפגע תביעה אל הוועדה הרפואית וזו דוחה את תביעתו לקבלת קצבת נכות חודשית. חשוב לדעת כי ניתן לערער על החלטת הוועדה לבית הדין האזורי לעבודה.

תביעה כנגד המעביד

כאשר אדם נפגע במסגרת תאונת עבודה שהיא תאונת דרכים, הוא רשאי לקבל פיצוי הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מחברת הביטוח המבטחת את רכבו של הנפגע. אולם, חשוב לדעת כי אין המדובר בפיצוי כפול. מנגד, הגשת תביעה כנגד המעביד איננה סותרת הגשת תביעה לביטוח לאומי או לחברת הביטוח.

מתי ניתן להגיש תביעה כנגד המעביד?

במקרים בהם נגרמה תאונת עבודה בשל רשלנותו של המעביד, זכאי הנפגע לתבוע את המעביד לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לו וזאת ללא קשר לתביעתו אל מול המוסד לביטוח לאומי.

עובד אשר נפגע במסגרת תאונת עבודה, רשאי לקבל דמי פגיעה בגין אובדן כושר עבודה וכן רשאי לקבל קצבת נכות קבועה כאשר נגרם לו נזק שאינו בר חלוף. אלו ניתנים לעובד על ידי המוסד לביטוח לאומי. נוסף על זאת, במידה ותאונת העבודה נגרמה עקב רשלנותו של המעביד, רשאי העובד להגיש תביעה כנגד המעביד.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה