שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני עבודה
 

פיצויי פיטורין בישראל


mili

לומד להיות עורך דין תעבורה

בינתיים עובד כמוכר ציוד הקפי ו מדפסות

כותב מאמרים כדי שתהיה ירושה לנכדי ולילדיי

 
 

 

על פי חוק פיצויי פיטורין אשר נחקק בשנת 1963 , נפסק כי אדם אשר הועסק למעלה משנה באופן רציף באותו מקום עבודה, או על ידי אותו מעסיק, ופוטר ממקום עבודתו, יהא זכאי לדרוש פיצויי פיטורין מהמעסיק. ההחלטה להעניק פיצויים לעובד שפוטר קמה כדרישה להגן על זכויות העובד, וכן, על מנת להבטיח מהלך תקין של פיטורין כך שהמפוטר יוכל להסתגל למהלך זה, הן מבחינה פסיכולוגית, מכוון שקבלת הידיעה על פיטורין אף פעם אינה נעימה, והן מבחינה כלכלית, באמצעות הבטחת הכנסה זמנית. בהמשך לאמור, ישנם מצבים בהם יוכל המפוטר לדרוש פיצויי פיטורין, גם במידה ויזם את ההתפטרות בעצמו, כגון פיטורין מסיבת הרעת תנאים מוכחת, מצב בריאותי שאינו מאפשר לעבוד בעבודה כזו או אחרת, שינוי מקום מגורים במרחק אשר נקבע בחוק ועוד. מאמר זה יעסוק באופן החישוב של פיצויי פיטורין במדינת ישראל.

ראשית, יש להבדיל בין עובד עונתי, לעובד בשכר חודשי, שכן, עובד עונתי, בניגוד לעובד המקבל משכורת חודשית קבועה, זכאי לפיצויי פיטורין בהתאם לגובה השכר היחסי שלו, כלומר ממוצע התשלום בגין יום עבודה או שעת העבודה אשר נקבע לו. וכן, בחישוב ממוצע תגמולים שקיבל במשך שנת ההעסקה האחרונה טרם הודעת פיטורין. לעומת זאת, עובד במשכורת חודשית קבועה יהיה זכאי לפיצויי פיטורין על פי החישוב הבא: סך המשכורת החודשית האחרונה, כפול מספר השנים בהן הועסק במקום. חשוב לציין כי הסכום הפיצויים אינו כולל דמי הבראה, תשלום על שעות נוספות, תשלום בגין אחזקת רכב אם ניתן, או טלפון נייד, וכן, מענקים ותגמולים נוספים, אלא אם צוין כי מדובר בבונוס קבוע כן יחושבו לעניין פיצויי פיטורין כחלק מתגמול משתנה. כמו כן, חלק מהסכום אינו כרוך בתשלום מס על פי חוק.

במידה וקיים חשש שהמעסיק מפר את זכויותיו של העובד או נמצאה אי התאמה לגבי אופן החישוב וגובה הסכום שקיבל בגין פיצויי פיטורין, אם בכלל, רשאי המפוטר לערער ולהגיש בקשה לבית הדין לענייני עבודה, אשר כפוף למשרד העבודה והרווחה.

כמו כן, ניתן ומומלץ לפנות לעורך דין עבודה מקצועי על מנת לקבל סיוע מושכל בכל נוגע לדיני עבודה בכלל.
 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה