שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2542
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני עבודה
 

תאונות עבודה ופיצויי פיטורים


Law Tip
 
 

 

תאונות עבודה ופיצויי פיטורים

עובד עשוי באופן טבעי להיפצע או להיפגע במהלך עבודתו. התאונה כמעט תמיד תוכר כתאונת עבודה והוא יהיה זכאי לפיצוי דרך המוסד לביטוח לאומי. אך בנוגע לפיצוי הפיטורין עשויה להתעורר מחלוקת בין מקום העבודה לבין טענות העובד באם ההתפטרות נובעת מהתאונה עצמה או שמא לא, בית המשפט הוא זה אשר בודק ובוחן את הדברים במסגרת תביעה שמוגשת ומכריע בין הצדדים.

אבי (שם בדוי) נפצע עקב תאונת עבודה במסגרת עבודתו ולא יכול היה להמשיך בתפקיד בו עבד קודם לכן, מקום העבודה טוען כי לא מגיעים לו פיצויי פיטורין מה יחליט בית המשפט?

אבי עבד בחברת בניה במשך כמעט שלוש שנים כאשר באחד מימי העבודה השגרתיים באתר הבניה הוא החליק על ערימת חול, וכתוצאה מכך, נפל לאחור על טרקטור שחנה ונפגע בכתף השמאלית. הוא פונה במידי לבית החולים וקיבל טיפול ומאותו הרגע לא חזר לעבודתו.

בשל העובדה כי מדובר בנזק שהינו עקב תאונת עבודה הפיצוי בגין הנזק שנגרם לו התקבל מהביטוח הלאומי ונקבעה לו נכות בשיעור של 12.5%.

התביעה שהוגשה לבית המשפט הייתה לעניין פיצויי הפיטורים, אבי טען הוא התפטר בשל מצבו הבריאותי ולפיכך מגיע לו לקבל פיצויי פיטורין בגין התקופה שעבד בחברה, כאשר נטל ההוכחה כי אכן עזב את העובדה רק בשל המצב הבריאותי צריך להיות על אבי וזאת תוך בחינת הנסיבות שהובילו להתפטרות והקשר בין המצב הבריאותי ליכולת המשך העבודה באותו מקום שכן, לא בהכרח בכל מקרה בו נפגע העובד בעבודה זה ימנע ממנו להמשיך בעבודה ויצריך אותו לפרוש מתפקידו.

במקרה זה, אבי הציג בפני בית המשפט מסמכים רפואיים המוכיחים את מצבו הבריאותי הבעייתי כמו גם את העובדה כי המוסד לביטוח לאומי באמצעות הועדה הרפואית קבע לו שיעור נכות שהוא תוצאה ישירה מהפגיעה שאירעה בתאונת העבודה וצוין באופן מפורש לגמרי כי אבי יתקשה להמשיך לעבוד לאחר הפגיעה ביד.

מקום העבודה ניסה לטעון כי אבי מעולם לא מסר להם הודעה לפיה הוא מתפטר בעקבות מצבו הבריאותי ובנוסף לא הוצג להם כל מסמך רפואי אלא רק בעת הגשת כתב התביעה.

כיצד יכריע בית המשפט בין שני הצדדים?

בית המשפט האזורי לעבודה לא קיבל את טענת מקום העבודה ומצא כי למרות הדברים שהוצגו על ידה ראה לנכון בית המשפט כי מקום העבודה היה מודע למצב הבריאותי של אבי החל מרגע שבו הפסיק את עבודתו כמו גם החברה חתמה על טופס של הודעה על פגיעה בעבודה עליו חותמים מעבידים לאחר תאונות עבודה של עובדים, ולכן אין לטענותיה כל ביסוס.

לפיכך בית המשפט האזורי לעבודה קובע כי אבי הפסיק את העבודה בחברה עם פציעתו בתאונת העבודה והוא הודיע על כך שכן, מאז הפציעה לא הייתה באפשרותו של אבי להמשיך את תפקידו כמנהל עבודה שכן, זו דרשה מאמץ פיזי שאין ביכולתו לבצע כעת.

בית המשפט האזורי לעבודה אם כן, מגיע למסקנה כי אבי הצליח להוכיח את הקשר בין עזיבתו את עבודה לאחר תאונת עבודה זו לבין זכאותו לקבלת פיצוי פיטורין מכוח סעיף 6 לחוק הפיצויים.

נראה אם כן, כי במקרה זה בית המשפט האזורי לעבודה ראה לנכון להכיר בזכותו של אבי כעובד לקבל את פיצוי הפיטורין בעקבות תאונת העבודה שכן, לפי כל הנסיבות והעובדות שהובאו בפניו, הפיטורין נבעו אך ורק מעצם הפציעה עצמה ולא משום כל סיבה אחרת.

ס"ע 2315-09

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה