שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני רשלנות רפואית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני רשלנות רפואית
 

הצורך בחוות דעת מומחים בתביעות רשלנות רפואית


שירה אלה

שירה אלה

משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

 
 

הצורך בחוות דעת מומחים בתביעות רשלנות רפואית – הקדמה על הליך תביעות רשלנות רפואית:

תביעות רשלנות רפואית באות בעיקר על מנת לקבל פיצוי כספי לאחר שנגרם נזק בשל רשלנות רפואית  של הרופא המטפל, של המוסד הרפואי המטפל או של גורם רפואי אחר. בכל תביעה, התובע צריך להוכיח את תביעתו כדי לקבל פיצוי. בתביעות רשלנות רפואית, הדרך העיקרית של הוכחה היא להציג חוות דעת מומחה שיגיד שהייתה רשלנות רפואית. חוות דעת המומחה הרפואי נועדה גם להוכיח את נזק הגוף, אך לגביו יש פחות מחלוקות.

חוות דעת מומחים בתביעות רשלנות רפואית – מה מקומן בין שאר הראיות?

כאשר רוצים להוכיח משהו במשפט, לא מספיק לומר שזה קרה. לא מספיק לטעון שהייתה רשלנות רפואית על מנת לקבל פיצוי. אלא יש להביא ראיות לכך. ראיות יכולות להיות משני סוגים עיקריים: ראיות בכתב ועדויות של אנשים. השופט יקבל את הראיות הללו ועל פיהן הוא יחליט האם התובע הצליח להוכיח את טענתו.

כאשר מדובר בתביעות רשלנות רפואית, הראיות המרכזיות הן:

1. הרשומות הרפואיות.

2. הצילומים.

3. תוצאות הבדיקות.

4. סדר הזמנים של הניתוח.

5. העדויות של הצדדים.

6.  העדויות של העדים של הצדדים.

7. חוות דעת המומחים (שייחקרו עליהם אחר כך).

העדויות של העדים הלא מקצועיים והמסמכים הרפואיים לא מספיקים. זאת משום שהשופט אינו רופא מומחה ולכן לא יידע לפרש את הראיות הללו לחיוב או לשלילה. הוא לא ידע אם הראיות הללו מצביעות על כך שהייתה רשלנות רפואית או שלא.

לכן צריכים להציג חוות דעת של מומחים שיעזרו לשופט להכריע האם הייתה רשלנות רפואית

חוות דעת מומחים בתביעות רשלנות רפואית – החובה לצרף חוות דעת מומחה רפואי:

לא רק שיש היגיון בהצגת חוות דעת מומחים, אלא הדבר כתוב בתקנות סדר הדין האזרחי. כאשר שר המשפטים התקין את תקנות סדר הדין האזרחי, הוא כלל את ההוראה שבתקנה 127 המחייבת להציג חוות דעת רפואית על מנת להוכיח עניין שברפואה (אך השופט או בית המשפט רשאי לפטור מהצורך לצרף וחוות דעת רפואית אם יש נימוקים מיוחדים שיירשמו).

ניתן להתווכח על הצורך בחובה לצרף חוות דעת רפואית, משום שאפשר לומר שיש להשאיר לשופט להחליט האם יש צורך בחוות דעת רפואית במקרה זה והאם התועלת שבה מצדיקה את העלות שלה (שהיא נכבדה מאוד). אולי שר המשפטים שהתקין את התקנות בזמנו לא סמך על השופטים שיידעו באיזה מקרה יש צורך בחוות דעת רפואית ובאיזה לא. אמנם התקנה משאירה מקום לשופטים לפטור מחוות דעת רפואית, אך מדובר במקרים נדירים. בכל אופן, זו ההוראה.

יש הבדל בעניין זה בין חוות דעת רפואיות לבין חוות דעת שאינן רפואיות. כאשר עסקינן  בחוות דעת לא רפואיות, לא מדובר בחובה לצרף חוות דעת, אלא זו רק ברירת המחדל. כתוב שיש לצרף, אלא אם השופט או הרשם קבעו אחרת.

* זקוק להכוונה משפטית ברשלנות רפואית? ללא עלות – שאל שאלתך בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

חוות דעת מומחים בתביעות רשלנות רפואית – איך השופט מחליט איזו חוות דעת נכונה?

כאמור, השופט לא יכול לדעת האם הייתה רשלנות רפואית רק על פי המסמכים ועדויות העדים הלא מומחים. אלא, השופט צריך לקרוא את חוות הדעת של המומחים ולשמוע אותם בחקירה נגדית על מנת שיהיה לו מושג האם הייתה רשלנות רפואית. השופט יחפש את סימני האמת בחוות הדעת ובחקירות הנגדיות. בגלל שמערכת המשפט שלנו היא אדברסרית, השופט ישאיר לצדדים ולעורכי דינם למצוא את מה שלא נכון בחוות הדעת של הצד הנגדי ולעמת את העדים-המומחים עם דברים אלה בחקירה הנגדית.

מהם סימני האמת בחוות הדעת?

1. קוהרנטיות, סדר ושיש בה תשובות לכל השאלות.

2. שאין בה סתירות פנימיות.

3. מציאת נקודת התורפה בחוות הדעת האחרת.

4. התאמה למידע הרפואי המקובל.

5. המוניטין של המומחה מבחינת האמינות והמקצועיות.

מהם סימני האמת בחקירות הנגדיות של המומחים על חוות הדעת שלהם?

1. אי הססנות.

2. הסברים לכל הסתירות לכאורה שהצד השני מצא.

3. ביטחון עצמי.

4. תשובות מסודרות, לוגיות ולעניין.

השופט יכול גם למנות מומחה מטעם בית המשפט שיבדוק את העניין. השופט בדרך כלל יעדיף את חוות דעתו משום שהוא נתפס כנייטרלי. השופט, בגלל שהוא השופט, עדיין יכול לפסוק בניגוד לחוות דעת המומחה הרפואי הניייטרלי, אך ברוב הגדול של המקרים, השופט יישר איתו קו. ניתן למנות מומחה המוסכם על שני הצדדים ולהסכים גם על השאלה אם חוות דעתו תחייב אותם או שיוכלו להטיל בה ספק.

הצורך בחוות דעת מומחים בתביעות רשלנות רפואית – סיכום

חוות דעת מומחים הן יקרות. בתביעות רשלנות רפואית הן יקרות במיוחד. למעשה, לעיתים מחירן מהווה מכשול בפני תביעת רשלנות רפואית. עם זאת, הן אחת מהדרכים העיקריות (אם לא העיקרית שבהן) להוכחת רשלנות רפואית או כל עניין שברפואה אחר. השופט מחליט על פיהן ועל פי החקירה הנגדית איזה צד צודק.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה