שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2540
מאמרים: 7581
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני רשלנות רפואית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני רשלנות רפואית
 

הקשר בין זכויות יסוד לבין רשלנות רפואית


אלעד שניר
 
 
הציבור הרחב לא תמיד מודע לאופן בו זכויות יסוד באות לידי ביטוי ברמה היומית. במילים אחרות, כולנו נפגשים עם זכויות היסוד בשיעורי בית הספר אך לא משתמשים בהן בהמשך. הסיבות לכך יכולות להיות חוסר מודעות, חוסר נגישות או פשוט חשש מפני הבלתי מוכר. מצד שני, זכויות יסוד נועדו על מנת להגן על האזרחים ולכן כדאי מאוד לדעת מתי הן מופיעות.
 
דוגמא מצוינת לאופן בו זכויות יסוד משפיעות עלינו ניתן לראות במקרים של רשלנות רפואית. כידוע, רשלנות רפואית מייצגת מצב בו שירותים רפואיים מסופקים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה. כאשר סטייה זו גורמת נזק למטופל ניתן להגיש תביעה ולדרוש פיצויים על פי עיקרון "פיצוי כגובה הנזק".
 
כבוד האדם וחירותו
 
עורכי דין רבים מציינים כי התשתית לתביעות רשלנות רפואית היא לא רק דיני נזיקין או עוולת הרשלנות. מעבר להכל, רשלנות רפואית היא תולדה של זכות האדם על גופו. זכות זו עוגנה בשנת 1992 בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו והיא מלווה אותנו בכל טיפול רפואי. סעיף 2 של חוק היסוד הנ"ל גורס כי חל איסור חמור על פגיעה בחייו, בגופו או בכבודו של אדם באשר הוא אדם. מעבר לכך, סעיף 4 מרחיב את ההגנה ומציין כי כל אדם זכאי להגנה על חייו, על גופו ועל כבודו. סעיפים אלו אינם יוצרים הבחנה בין דת, גזע או מין והם מייצגים נאמנה גישה דמוקרטית מתקדמת.
 
חוק זכויות החולה
 
את הגושפנקא הסופית לקשר בין זכויות יסוד לבין רשלנות רפואית סיפק חוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996. על אף העובדה שמדובר על חוק צעיר יחסית, יש לו משמעות אדירה עבור המוסדות הרפואיים והמטופלים כאחד. החוק מעגן את עיקר זכויותיו של החולה או כל אדם המקבל טיפול רפואי. זהו כלי מרכזי בשמירה על זכויות המטופל הנמצא בכל סוג של מערכת יחסים מול מטפל. לסיכום, דיני נזיקין נועדו לפצות אדם שנפגע בשל מעשה עוולה אך רשלנות רפואית דורשת התייחסות רחבה יותר. התייחסות זו ניתנת בזכות חוקי יסוד ותהליך פסיקה דמוקרטי. 
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה