שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2514
מאמרים: 7556
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני רשלנות רפואית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני רשלנות רפואית
 

נוהל הגשת תביעת רשלנות רפואית


אלעד שניר
 
 

1. דיני נזיקין - הייחודיות של תביעות בגין רשלנות רפואית

בדיני נזיקין בכלל ובמקרים של רשלנות רפואית בפרט יש חשיבות עצומה לאופן הגשת התביעה. ראשית, חשוב לזכור כי תביעה בגין רשלנות רפואית עלולה להגיע לסיומה רק לאחר תקופה ארוכה של טיפול בהליך המשפטי. היות ויש צורך בהוכחות חותכות ובמסמכים התומכים בגרסתו של התובע, תביעת רשלנות רפואית היא תהליך הדורש סבלנות רבה. בנוסף, קשה ואפילו בלתי אפשרי לנהל תביעה מן הסוג הזה ללא ליווי של עורך דין. היות והתיקים אינם מסתיימים תוך זמן קצר יש צורך ביכולת תגובה מהירה ובדינאמיות של צוות התביעה. גם אם התיק נגמר בפשרה וגם אם ההליך מסתיים במתן פסק דין, הליווי של עורך המתמחה בתחום של תביעות רשלנות רפואית הוא הכרחי.

2. שלבים בתביעת רשלנות רפואית

ניתן לחלק את נוהל הגשת תביעת רשלנות רפואית אל מספר שלבים:

א. תיעוד רפואי – שלב זה הוא הבסיס לכל תביעת רשלנות משפטית. במקרים רבים מבקש בית המשפט לראות את התיעוד הרפואי כבר בהתחלה, אך לרוב התיעוד מלווה את הצדדים לכל אורך התביעה. יש לאסוף ולארגן את החומר במיומנות, להתמקד בפרטים החשובים ולוודא יחד עם עורך דין מהי אטסטרטגיית התביעה המתאימה לנסיבות.

ב. חוות דעת - בשלב השני של ניהול תביעת רשלנות רפואית יש להעביר את החומר הרפואי למומחה על מנת שיקבע האם קיימת בכלל עילה לתביעה. בהמשך אותו מומחה הוא זה אשר יכתוב את חוות הדעת, אותה יש לצרף אל כתב התביעה. לא רבים יודעים זאת, אך הגשת התביעה חייבת להתבצע לצד הגשת חוות הדעת של המומחה. זו הדרך היחידה לנהל תביעת רשלנות רפואית ולכן לעיתים יש צורך בהמתנה עד סיום כתיבת חוות הדעת הנ"ל.

ג. הגנה – כאשר מדברים על הגשת תביעה בשל חשש לרשלנות רפואית יש להתייחס גם אל הנתבע. הרופא או הצוות הרופאים צריך לספק כתב הגנה מסודר וחוות דעת נגד מטעמו. כתב הגנה זה וחוות הדעת משמשים את הנתבעים בבית המשפט ומספקים פרספקטיבה ראשונית על סיכויי ההצלחה של התובע.

ד. ניהול תיק – השלב האחרון של הגשת תביעת רשלנות רפואית הוא ניהול התיק עצמו. אזרחים רבים חווששים לתבוע גופי רפואה עקב המשאבים שיש בידיהם, אך המציאות מוכיחה כי החוק מציב לצד התובעים לא מעט כלים. לאחר הגשת כל כתבי הטענות מבצע בית המשפט דיון מקדמי ומציג את הראיות הקיימות. רק לאחר מכן מגיע שלב ההוכחות, בו עורך הדין לוקח חלק מהותי. עם זאת, תביעת רשלנות רפואית עשויה להסתיים בפשרה ולכן ההליך המשפטי לא תמיד מנוהל עד תום.

3. תקופת התיישנות על תביעת רשלנות רפואית

הגשת תביעת רשלנות רפואית חייבת להתבצע טרם סיום תקופת ההתיישנות. במידה ואינכם בטוחים מתי או כיצד לתבוע בגין רשלנות רפואית, נסו לערב עורך דין מוקדם ככל האפשר. למרות שהתביעה עצמה עלולה לארוך שנים רבות, הפיצוי הכספי אותו קובע בית המשפט במידה והתביעה מתקבלת מתחשב בכך ואף מכסה את כל העלויות.

4. חשיבות חוות הדעת

זכרו כי חוות הדעת של המומחה היא הפקטור המרכזי במקרים של תביעת רשלנות רפואית, ולכן יש לפנות אל עורך דין אשר יידע למצוא את המומחה הרפואי המתאים. על בסיס פסקי דין קודמים ניתן ללמוד כי בית המשפט מתייחס בחומרה אל רשלנות רפואית ופוסק פיצויים בהתאם. בנושא הזה יש לנצל את הזכויות הקבועות בחוק ולהביא למיצוי ההליכים בצורה קפדנית וראויה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 3 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה