שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני רשת
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני רשת
 

אתיקה במחקר באינטרנט


עדי כהן

סטודנטית לתואר שני לפסיכולוגיה, עובדת בינתיים בתחום של קידום אתרים , ומפנטזת על קניית ספה איכותית לרגל המומחיות שלא נראית באופק. בינתיים עסוקה ב מיתוג בלתי פוסק של עצמי ונהנית לכתוב. מבקשת להכריז על זכויות יוצרים שמורות למילותיי.

 
 

ניתוח פורומים מעלה שאלות אתיות רבות. האם המידע בפורומים יכול להיות מושא למחקר? האין הוא כמו מידע בקהילה סגורה? למי הוא שייך- לכלל, למנהלי הפורום או לאנשים המשתתפים בפורום? תיאורטיקנים בנושא אתיקה ואינטרנט גורסים כי על מנת להשתמש במידע באינטרנט למחקר יש לבחון היכן המידע נמצא? האם בקהילה סגורה או בקהילה פתוחה? וכמו כן, מה עלינו לעשות על מנת להשיגו. ככל שהמידע יהיה שייך לקהילה סגורה, שדורשת פרוצדורה רבה על מנת להשיגו, כך סביר שזהו מידע פרטי שאל לנו לחקרו. וגם ההפך נכון- ככל שהמידע חופשי יותר וקל להגיע אליו, כך עולה הסבירות שנוכל לחקרו מבלי לעבור על כללי האתיקה.

ניתן ללמוד על פתיחות הקהילה הוירטואלית וחופשיות המידע בה לפי אפשרות ההשתתפות בהם והגישה שהם מאפשרים למידע. בפורומים רבים נדרשת הרשמה לפורום או לקהילה אליה הוא משוייך על מנת להציב הודעה.  למרות כך, ברוב הפורומים ניתן לצפות באופן חופשי בהודעות חדשות ובארכיון הודעות. הפורומים  הם פלטפורמות פתוחות, והמשתתפים בהם יודעים שכל אחד יכול לקרוא את ההודעות. מאחר והפורומים זמינים לכולם ניכר כי הוא שייכים למרחב הציבורי וכי תפיסת הפרטיות בו היא מעטה יחסית, אם כי עדיין קיימת באופן מסויים. לפיכך, ניתן ברוב המקרם  לחקור את הפורומים בחופשיות ובלי פגיעה בפרטיות של המשתתפים.

עם זאת, עדיין נותרת שאלת הבעלות על המידע'  ו זכויות יוצרים שהרי הכתוב בפורום מוגן לפי זכות קניין רוחני . המידע בפורום נכתב על ידי אנשים, ויש להם זכויות יוצרים על המידע. לכן הוחלט שמן הראוי לא להביא ציטוט ורבטים ישירים מהפורומים. מעבר לכך, ציטוט ורבטים כפי שהם עשוי גם להפר את זכות הגנת הפרטיות של המשתמשים בפורום.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה