שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2542
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני תעבורה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני תעבורה
 

זיכוי מעבירה של נהיגה בשכרות


שירה אלה

שירה אלה

משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

 
 

נהיגה בשכרות היא עבירת תעבורה חמורה, המסכנת לא רק את הנהג עצמו, אלא את כל הסובבים אותו בכביש. תוצאותיה יכולות להיות טרגיות ולהסתיים באובדן חיים, לצד נזקים כבדים לרכוש. מיהו הנוהג בשכרות? נהג אשר בוצעה לו בדיקת שכרות ונמצאה בדמו כמות של מעל 50 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר דם או 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף, נחשב על פי החוק כמי שנוהג בשכרות.

נהג אשר הורשע בעבירה של נהיגה בשכרות, צפוי לעונש של פסילת רישיון, לתקופה של שנתיים לפחות. בנסיבות חמורות, גוזרים בתי המשפט עונשים כבדים אף יותר, הכול על פי חומרת העבירה. מתי בית המשפט יזכה נאשם מעבירה של נהיגה בשכרות? עו"ד תעבורה המייצג את הנאשם, יבחן את נסיבות המקרה ועל פיהן, יבנה את טענות ההגנה, למשל, אי תקינותה של בדיקת הינשוף.

נהיגה בשכרות – כיצד תצא זכאי?
הוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה בשכרות? ייתכן שתוכל לצאת זכאי מעבירה זו. ניתן להצביע על שלוש טענות הגנה מרכזיות, המובילות לפסקי דין של זיכוי בגין נהיגה בשכרות:

1. אי תקינות מכשיר הינשוף: חלק ניכר מכתבי האישום בשל נהיגה בשכרות, מוגשים על בסיס בדיקת הינשוף. כאשר נפל פגם מהותי בבדיקה, אשר השפיע על התוצאה, יזכה בית המשפט, את הנאשם. אחת הדוגמאות הבולטות היא מצב שבו הבדיקה לא בוצעה על ידי שוטר, היודע כיצד לתפעל נכון את מכשיר הינשוף. דוגמא נוספת, המכשיר לא עבר כיול כנדרש מהנחיות השימוש ולכן, התוצאה של הבדיקה, מוטלת בספק.

2. בדיקת דם לא תקינה : ערעור על אמינותה של בדיקת דם הוא קשה יותר מאשר ערעור על אמינותה של בדיקת הינשוף, אולם זה אפשרי. כאשר בוצעה בדיקת דם שלא בהתאם לנהלים, יהיה קל יותר לעורך הדין, לדרוש את פסילתה. 

3. התנהלות לקויה של המשטרה : למשל, אם בעת המעצר, לא הסבירו השוטרים לחשוד את ההשלכות של סירוב לבדיקה. התנהגות זו יכולה להיחשב כפגם מהותי, אשר לעיתים, יוביל לזיכוי הנאשם מן העבירה.

האם מותר לסרב לבדיקת שכרות?
אחת הטעויות הנפוצות בכל הנוגע לעבירה של נהיגה בשכרות, היא הסברה כי מותר לסרב לבדיקת שכרות וכך להימנע מכתב אישום. זהו המקום להבהיר כי סירוב לבדיקה, אכן עלול להוביל לכתב אישום, למעט מצבים מיוחדים בהם הסירוב היה לגיטימי. למשל, כאשר הנהג סירב להיבדק מטעמי בריאות. מדוע? כי ישנה חזקה כי המסרב לבדיקת שכרות, ייחשב כמי שנהג בשכרות.

לעניין בדיקת שכרות, חשוב להבחין בין הסמכות לביצוע בדיקת ינשוף לבין הסמכות לביצוע בדיקת דם. במקרה הראשון, רשאי שוטר לעצור נהג ולדרוש ממנו לעשות בדיקת ינשוף ללא כל חשד ספציפי כי הנהג שיכור. לעומת זאת, הסמכות לדרוש בדיקת דם, קיימת רק כאשר  לשוטר יש חשד כי הנהג נוהג בשכרות או כאשר התרחשה תאונת דרכים.

עסקת טיעון בעבירה של נהיגה בשכרות
חלק ניכר מכתבי האישום בגין עבירה זו, אינם נדונים בבתי המשפט, אלא נסגרים בעסקאות טיעון. במסגרת ההסכמים הללו, מודים הנאשמים בעבירה ומקבלים עונש מופחת, אשר יכול להיות גם קל יותר מעונש המינימום הקבוע בפקודת התעבורה. האם בתי המשפט מאשרים את הסדרי הטיעון? לרוב כן והם בוחרים להתערב, בעיקר במקרים בהם העונש אינו תואם את חומרת נסיבות העבירה. במצב זה, עולה חשש כי העונש שניתן לנאשם, לא ירתיע אותו והוא יבצע את העבירה שוב. על כן, בית המשפט מתערב בהסדר הטיעון וגוזר על הנאשם, עונש חמור יותר.

בתי המשפט מזכים נאשמים מעבירה של נהיגה בשכרות, מטעמים שונים. אחת הסיבות המרכזיות לזיכוי, היא פסילתה של בדיקת הינשוף, אשר ביססה את כתב האישום. אי תקינות המכשיר, העדר מיומנות של השוטר שביצע את הבדיקה וכיו"ב, יכולים להוביל לפסק דין של זכאי.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה