שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2556
מאמרים: 7609
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני תעבורה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני תעבורה
 

מגבלות נהג חדש: מחובת מלווה ועד איסור נהיגה בשכרות


דנה דוד

דנה דוד

 
 

 

מיהו נהג חדש? נהג , מיום קבלת רשיונו ולמשך השנתיים הראשונות לנהיגתו

חובותיו על פי חוק: בשלושת החודשים הראשונים ממועד קבלת הרשיון, קיימת חובת מלווה אשר ישב במושב שלצד  הנהג. מלווה, אינו יכול להיות כל נהג באשר הוא נהג, אלא, חייב הוא להיות נהג מעל גיל 24 המחזיק ברשיון נהיגה לפחות 5 שנים או נהג שהינו מעל גיל 30 המחזיק ברשיון נהיגה לפחות 3 שנים.

בנוסף, על נהג חדש אשר טרם מלאו לו 21 שנים, חל איסור להסיע ברכבו יותר משני נוסעים, אלא אם לצידו יושב מלווה (העניין שונה במקרה שמדובר בשוטר או חייל אשר נמצאים בתפקיד).

עונשו של נהג חדשהמפר תנאי חוק אלו הינו, פסילת רשיון נהיגה לתקופה שלא תפחת מ-3 חודשים כמו גם קנס כספי והשבתת רכבו.

חובותיו לעניין נהיגה בשכרות: על פי "החוק היבש", נהג ותיק אשר שתה כמות אלכוהול מעל המותר על פי חוק-ובגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מ- 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף (לאחרונה, הפסיקה העלתה את הרף ל-290 מיקרוגרם בליטר אויר נשוף), נחשב כמפר חוק ואילו נהג חדש, נהג שטרם מלאו לו 24 שנים אשר מצוי אלכוהול בריכוז העולה על 50(!) מיקרוגרם אלכוהול בליטר נשוף (נניח כמה קוביות שוקולד עם ליקר)– נחשב כמפר חוק. הסיבה ל"אפליה" זו: הרשות הלאומית בבטיחות בדרכים סבורה, כי לקבוצה זו השפעה קשה יותר כאשר הם נתונים תחת השפעת אלכוהול ומכאן שהסיכון כלפי הסביבה גדל. 

חידוש רשיון נהיגה לאחר שנתיים: בתום שנתיים ימים, על הנהג החדש לחדש את רשיון הנהיגה. הרשיון החדש המונפק לא יהיה עוד של נהג חדש. אולם, במקרים בהם הנהג עבר עבירה ורשיונו נפסל לכל הפחות ל-3 חודשים (בעבירות דוגמת: נהיגה ללא רשיון תקף.אי ציות לרמזור גרימת תאונת דרכים בה נפגע אדם.עקיפה אסורה נהיגה תחת השפעת אלכוהול ועוד) אזי, שיחודש רשיונו רק לאחר שיבצע מבחן תיאורטי ומעשי וגם אז יוגדר כנהג חדש למשך שנתיים נוספות.

לאור האמור עולה, כי על נהג חדש, מוטלת התלבטות באשר לתשלום דוחות שהינם בגדר ברירת משפט. באם הנהג בוחר לשלם את הדוח, בעוד הוא יכול להשפט עליו ולהוכיח חפותו, הרי שהוא מחוזק כמי  שמודה בביצוע העבירה ותשלום הדוח כמוהו כגזר דין.

על אף האמור, עדיין קיימות אפשרויות להפחתת עונש הפסילה מתחת ל-3 חודשים או אף זיכוי מלאובכך להמנע מהסנקציות הקשות החלות על נהג חדש, כמו למשל כאשר הראיות מצביעות על התנהגות לקויה של המשטרה, כשלים באמינותהמכשירים, ו/או שתוצאותיהם של מכשירי המדידה אינם תקינים. כמו כן, במקרים כאשר ההתנהלות מול הנהג היתה לקויה, משך זמן עיכוב הנהג, הפרת חובת ההסבר לנהג, בדיקת מאפיינים שלא במועד אובייקטיבי, וכן סיבות נוספות שעלולות להיות קריטיות ביותר לגורל רשיון הנהיגה וכיסו של הנהג. שכן, הוכחת ספק סביר על ידי הנהג - עלול להביא להחזרת רשיונו.

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי ו/או חוו"ד משפטית ובכל מקרהישלהתייעץ עם עו"ד המתמחה בענייני תעבורה

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה