שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני תעבורה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני תעבורה
 

שוכר רכב אשר אפשר לחברו שימוש ברכב ללא רשות חברת ההשכרה, יהא זכאי לכיסוי ביטוחי


אופיר

ofir

 
 

 

 

שוכר רכב אשר אפשר לחברו שימוש ברכב ללא רשות חברת ההשכרה, יהא זכאי לכיסוי ביטוחי

 

אדם שוכר רכב מחברת השכרת רכב, אשר מתירה לו לאפשר שימוש לאחר ברכב, וזאת בתנאי שזהות המשתמש ידועה ומוסכמת על חברת הביטוח ובתנאי שגילו של אדם זה מעל 21 שנים. מהו הדין כאשר השוכר מפר את תנאי חוזה ההשכרה ומתיר לאחר להשתמש ברכבו, וזאת מבלי ליידע את חברת השכרת הרכב בכך, ואותו אדם נפגע בתאונת דרכים?(חשוב להתייעץ בעו"ד תאונות דרכים), שאלה זו נדונה בע"א 494/89 סיגלית אסרף נ' אליהו חברה לביטוח בע"מ, פ"מ מו(3) 397 (1992). באותה פרשה שכר פילו רכב בתנאים שתוארו לעיל ואפשר לסיגלית אסרף, בת 20 בלבד, לנהוג ברכב מבלי שידע מפורשות את חברת ההשכרה. חברת הביטוח שביטחה את הרכב השכור סירבה לשלם פיצויים לסיגלית, אשר נפגעה בתאונת דרכים, בטענה כי פילו הפר את חוזה ההשכרה עימה. בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת חברת הביטוח.

 

סיגלית, וגם קרנית שצורפה כצד להליך, ערערו באמצעות עו"ד תאונות דרכים על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי וטענו להתקיימותה של תורת "הרשות הראשונית" ולפיה סטייה מרשות בעל הפוליסה או מרשות בעל הרכב אינה שוללת את הפיצוי על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כל עוד הנהיגה הייתה במסגרת המותר לפי תנאי הפוליסה. תורת "הרשות הראשונית" מוכנה להניח שגם סטייה או חריגה מההרשאה הראשונית עדיין נכללות במסגרת אותה הרשאה ראשונית, ובלבד שאין מדובר בסטייה או בחריגה קיצונית במיוחד. הנימוק המרכזי לכך, הכרוך גם בשיקולי מדיניות משפטית, הוא, כי אין זה רצוי שהנפגע יצטרך להתדיין עם המבטח על מהותם המדויקת של היחסים הפנימיים בין בעלי הפוליסה לבין הנהג. זאת ועוד,לכן חשוב להתייעץ בעו"ד תאונות דרכים דוקטרינת "הרשות הראשונית" עולה גם בקנה אחד עם סעיף 2(ב) לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אשר מטיל אחריות על בעל רכב, אשר 'התיר' את השימוש ברכבו לאחר, ובמסגרתו של סיכון זה, משהותר השימוש הראשוני, חייב בעל הרכב לשאת ב'סיכון' שהוא עצמו 'יצר'. אין זה ראוי כי אחריותו של בעל רכב כלפי הניזוק תהא תלויה בפרטי ההיתר שניתן לנהג.

 

בית המשפט העליון אימץ את עמדת המערערות ופסק כי הגם שתורת "הרשות הראשונית" אומצה בפסיקה בהקשר של נהג אשר סטה מן ההיתר באשר לאופי השימוש ברכב (לדוגמא השתמש ברכב למטרות פרטיות על אף שהותר לו להשתמש ברכב אך ורק למטרות מסחריות), תורה זו צריכה לחול גם על סטייה מן ההרשאה לגבי מהות הנוהג (חשוב להתייעץ בעו"ד תאונות דרכים).


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה