שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני תעבורה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני תעבורה
 

תאונת דרכים - השלכות פסיכולוגיות


עדי כהן

סטודנטית לתואר שני לפסיכולוגיה, עובדת בינתיים בתחום של קידום אתרים , ומפנטזת על קניית ספה איכותית לרגל המומחיות שלא נראית באופק. בינתיים עסוקה ב מיתוג בלתי פוסק של עצמי ונהנית לכתוב. מבקשת להכריז על זכויות יוצרים שמורות למילותיי.

 
 

כשאנשים שומעים את המילה ' תאונת דרכים ' הם מיד נבהלים ושואלים מה עוצמת התאונה, והאם יש נזק ברכוש או חלילה בנפש. במידה ושומעים כי התאונה היתה יחסית מתונה ולא נגרם נזק רב ברכוש או בנפש, אנשים נוטים לחשוב כי נגמרה הבעיה, אבל למעשה יש השלכות רבות לתאונת דרכים אפילו לתאונת דרכים הפשוטה ביותר.

ראשית, תאונת דרכים יכולה לגרור אחריה דיכאון וחוסר אונים בקרב אלו שנכחו בתאונה בלי קשר אם האחריות לתאונה היא עליהם או על הצד השני או משותפת. הסיבה לכך היא שבלי קשר לתפקוד כנהג לעיתים הנהיגה ברכב מותירה אותנו לחסדי הדרך. במקרה של תאונות לרוב הנהג מאבד את השליטה ברכב וחש שאין לו היכולת לעצור את מה שהחל. אי לכך, אנשים שנכחו בתאונה עלולים לחוש חסרי ערך, לא שווים, כאלו שאין להם יכולת לשלוט בגורלם. תחושות מעין אלו אם הן נמשכות לאורך זמן עלולות להתפתח לדיכאון.

שנית, תאונת דרכים זה משהו שאנחנו יודעים שברמת ההסתברות יכול לקרות לנו אבל אנחנו נוטים לחשוב ש" לי זה לא יקרה". עצם ההתרחשות של תאונת דרכים מעמתת את האדם עם העובדה שהוא לא באמת יודע מה יוליד יום. ערעור תחושת הוודאות יכול לגרום לחרדה בהקשר של נהיגה, או אפילו לעבור הכללה לתחומים רבים אחרים.

הגורמים שיכולים לנבא את השפעת התאונה על האדם הם עוצמת התאונה, רמת חרדתיות אישיותית, ואישיות פרה- מורבידית. ככל שתאונת הדרכים היתה ב מהירות מופרזת גבוהה יותר והנזק בה גבוה יותר כך הסיכוי שרמת המורכבות הנפשית תעלה בהתאם. בנוסף, מי שנטה לחרדות או לדיכאון טרם התאונה עלול להנזק בצורה חמורה יותר מאדם שתפקד להלכה לפני התאונה. הסיבה לכך היא ברורה- ככל שלאדם היו ויש יותר כוחות התמודדות, הסיכוי שהוא יפתח פסיכופתלוגיה עקב אירוע לחץ יורד.

כמובן שאם התאונה נעשתה עקב נהיגה ב שכרות או תחת השפעת סמים היא עלולה לגרור אחריה תחושת אשמה קשה על חוסר האחריות שננקטה.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה