שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> משפט כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפט כללי
 

האם ניתן לגלות עדות שקר ללא פוליגרף


עורכת
המשתמש טרם עידכן את החתימה שלו.
 
 

 

אנו חייבים להכיר בעובדה שבני אדם אינם מסוגלים ללא הטכנולוגיה לאבחן בין שקר לאמת כפי שהם מאמינים. גם אם נכיר בעובדה שבני אדם עם יכולות מיסטיות או אחרות  המבחינים בין שקר לאמת, גלאי השקר האנושי לא יוכל להתקיים לאורך זמן. מאחר ויכולות אלו הן זמניות ואולי רגעיות .

אבחון השקר על פי תצפיות על רמזים התנהגותיים ומילוליים מראה שגיאות רבות והן בלתי אמינות לחלוטין . אם ישנה הצלחה כלשהי  היא מקרית וסיכויי הצלחת הינה כהטלת מטבע.

גם אם נניח שביצוע בדיקת פוליגרף אינה מקובלת משום שהיא גורמת לשגיאות רבות מידי מה על החלטות המתקבלות על ידי "גלאי השקר" האנושי , אם היה נעשה שימוש בשאלות של דיוק וסובייקטיביות כדי להעריך שיטות שמיושמות על ידי מקבלי ההחלטות(כגון שופטים קציני מבחן וכו') , האם ניתן לתמוך בהחלטות שאין להשתמש בפוליגרף באותן שיטות? התשובה לשאלות אלו צריכה להיות ברורה ,אך בחינה זו ממחישה עד כמה הטיעון בדבר התקפות הינו קלוש ביותר בכל הנוגע לבדיקות הפוליגרף.

פוליגרף אינו הגישה הראשונה ובוודאי לא האחרונה לגילוי השקר . במעבדות אוניברסיטאיות רבות

מחפשים מדענים אחר אלטרנטיביות חדשות . חלקן כגון גלי מוח והדמיית מוח , נראות כיום מבטיחות ויתכן שיום אחד הן יחליפו או ישתלבו בפוליגרף .טכניקות אחרות כגון אלה המתבססות על ניתוח גלי קול סובלות מרמת דיוק נמוכה ביותר ועיוותים שקריים מזה זמן רב.

אכן זה בלתי נמנע שטכנולוגיה חדשה תתפוס יום אחד את מקומם של בדיקות פוליגרף ,אך בינתיים הפוליגרף נתר האלטרנטיבה הטובה ביותר שבנמצא.

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה