שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> משפט כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפט כללי
 

הסכמי ממון- למי ולמה?


danielaei
 
 

 

הסכמי ממון הפכו להיות נפוצים מאוד בימינו. אחת הסיבות לעלייה בעריכת הסכמי ממון היא שכיום זוגות רבים, שסולדים מהדת ומהמסורת היהודית, ממסדים את הקשר שלהם בדרכים בלתי שגרתיות כגון: הכרזה עליהם כידועים בציבור, נישואין פרטיים ואמנת נישואין. שלל הטקסים האלו, ממש אינם מבטיחים לבני הזוג שבמקרה של גירושין הם יהיו שווי מעמד. לכן הם חותמים על הסכמי ממון. למעשה ההסכם נועד להסדיר מחלוקות קיימות או עתידיות בנוגע לרכושם המשותף של בני זוג מאורסים או נשואים. יש זוגות שסעיף אחד מהצ'ק-ליסט שלהם בארגון חתונתם הוא עצם החתימה על הסכם זה.

למי נועדו הסכמי הממון?
אם בעבר רק זוגות בעלי פערים כלכליים משמעותיים היו חותמים על הסכמי הממון, הרי שכיום זוגות רבים חותמים על ההסכם, אפילו אם הפתיחה הכלכלית של שני הצדדים מאוזנת יחסית. לא ברור עדיין האם העלייה בהסכמי הממון היא תוצאה של עלייה באחוז הגירושין בישראל, או שמא מתוך מחשבה מתקדמת ומודרנית, הרואה בשלב זה ככניסה לשותפות זוגית שדווקא תמנע את הפרידה. ייתכן גם שישנה כיום מודעות רבה יותר, ידע או ניסיון מר של ההורים הלוחצים על הזוג הצעיר לחתום על הסכם ממון.

במקרה של גירושין בני הזוג יודעים בוודאות מי מקבל מה. כוחו של ההסכם מבחינת החוק חזק יותר לעומת חוק חלוקת הרכוש לפי חוק יחסי ממון, ולכן ירושות ומתנות ניתן להכניס בהסכם הממון לתוך הקופה המשותפת או לבעלותו של אחד הצדדים.

הסכמי ממון חשובים במיוחד למי שפותח פרק ב' בחייו או שנישא בגיל מאוחר יחסית. ייתכן שאחד הצדדים הינו בעל נכסים, וחיוני ביותר עבורו לחתום על הסכם ממון. חתימה על הסכם זה תשמר את מעמדו של בעל ההון במידה וחלילה יצטרך להתגרש.

מתי עורכים הסכמי ממון?
ראשית, הזוג יכין רשימה ובה כל צד יעיד על רכושו. לאחר מכן כל צד יחליט איזה רכוש הוא רוצה להשאיר אצלו במקרה של גירושין, ואיזה רכוש יהפוך להיות משותף.

ישנם סוגי שונים של הסכמי ממון:
* הסכמי טרום נישואין - כשמם כן הם. יש לחתום עליהם לפני החתונה. ניתן לאשרו אצל נוטריון, רשם נישואין או בבית המשפט לענייני המשפחה.
* תוך כדי חיי הנישואין – לפעמים בני הזוג רבים ויש צורך להשכין שלום בית. זוהי בהחלט עילה לשנות את ההסכם.
*במקרה של גירושין – במידה ובני הזוג מחליטים להתגרש, יש לחתום על הסכם חלוקת הממון.

חשוב לאשר את החוזה שעליו הסכימו בני הזוג בבית המשפט. רק לאחר אישור בית המשפט, להסכם זה יש תוקף משפטי של ממש והוא מחייב. בני הזוג צריכים פשוט להתייצב בבית המשפט או בבית הדין הרבני, לשלם אגרה ולקבל את האישור הדרוש.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה