שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2555
מאמרים: 7604
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> משפט כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפט כללי
 

חשיבותה של תמ"א 38 בישראל


אלעד שניר
 
 

היסטוריה של רעידות אדמה

המטרה של תמ"א 38, היא בעצם לחזק מבנים לקראת רעידות אדמה שונות. כעת אולי יש אנשים שיקומו ויאמרו, כי אין כל צורך בביצוע של תמ"א 38 מסיבה אחת פשוטה: כבר עשרות שנים שלא הייתה רעידת אדמה רצינית בישראל. אכן, מי שיסתכל על 100 השנה האחרונות בהיסטוריה של א"י יגלה שלא הייתה רעידת אדמה ברמה כזו, שמבנים החלו להתמוטט. אכן, לשמחתנו הרבה רעידות אדמה עד היום לא גרמו נזק מקיף. אולם דווקא בגלל זה תמ"א 38 היא נחוצה. כל יום שעובר ללא רעידת אדמה בישראל - רק מגדיל יותר את הסיכוי שיבוא בקרוב היום שבו תהיה רעידת אדמה בישראל. בניגוד לנהוג לחשוב, רעידות אדמה ככלל אינן כה נדירות בישראל. יש לזכור, כי ישראל ממוקמת על השבר הסורי-אפריקאי. זהו שבר של לוחות טקטוניים, אשר לעתים קרובות חיכוך גבוה ביניהם עלול לגרום לרעידת האדמה. אולם כעת יקומו אחרים ויגידו שבכל זאת אין צורך בחיזוק המבנים, משום שהשבר עצמו ממוקם בעיקר לאורך בקעת ים המלח ובאזור ים סוף  ואזורים אלו בקושי מיושבים. האמת היא, שגלים של רעידת אדמה חזקה במדינה קטנה כמו ישראל יכולים להיות הרי אסון. צריך לזכור שמדובר על שטח מזערי מאד, ואפילו אם מוקד הרעש הוא בבקעת ים המלח - בעבור רעידת אדמה המרחק לתל אביב הוא מזערי ומשני, כך שתושבי המרכז ירגישו זאת היטב. בדיוק את הבעיה הזו באה תמ"א 38 לפתור. איך היא עושה זאת?

כל היתרונות של תמ"א 38

1. חיזוק מבנים ישנים: המבנים שנבנו לפני שנת 1980, אינם עומדים הלכה למעשה בתקנות למניעת רעידת אדמה שקבעה ממשלת ישראל. לכן  תמ"א 38 באה בעצם לחזק את המבנים הללו מן היסוד. התוכנית מתבססת על שיפוץ נרחב במיוחד של הבניין, כך שיהיו לו כעת יסודות חזקים דיים ,אשר יהיו עמידים במקרה של רעידת אדמה. יודגש כמובן שהתוכנית מיועדת לבניינים ולא לבתים פרטיים - שכן בבנייה לגובה יש את הסיכון הרב ביותר במקרה של רעידת אדמה.

2. משתלם לדיירים: ממשלת ישראל הבינה (אמנם לאט לאט אך בסוך ההבנה הזו חלחלה) כי רוב האנשים אינם משתכנעים מכך שכדאי להם לחזק את המבנה שלהם לקראת רעידת אדמה. ברור שכולנו מפחדים מרעידת אדמה, אך סכום ההשקעה הגבוה מונע מאנשים רבים לבצע שיפוצים יזומים בבניין. מכאן בדיוק ההיגיון של תמ"א 38 - במסגרת התוכנית ניתן גם להרחיב את המבנה, להפוך אותו ליוקרתי יותר, ולהוסיף אליו יחידות דיור חדשות שיהיו בבעלות המשפצים - כך שמדובר בתהליך משתלם מבחינה כלכלית.

3. להעביר לקבלן חיצוני: היום תמ"א 38 יכול לשרת את המדינה, את הדיירים, ואת הקבלנים החיצוניים. בעצם נוצר מצב שבו הדיירים אולי מבינים את היתרונות הבטיחותיים והכלכליים של מימוש התוכנית, אבל פשוט אין להם את המשאבים שמספיקים, או את הידע הנחוץ לבחירת אנשי המקצוע. לכן מעבירים את התוכנית כולה לקבלן חיצוני אשר מבצע את התוכנית על חשבונו והדיירים לא צריכים לשלם אפילו פרוטה על השיפוץ שמעלה על נכס הדירות שלהם! הקבלן בתמורה, יקבל את יחידות הדיור החדשות.

ואכן מתחילים ליישם

לרמות שלמימוש של תמ"א 38 יש יתרונות רבים בישראל, יש לא מעט גורמים שמעכבים זאת. עם זאת, בשנתיים האחרונות יש התעוררות בתחום, ויותר רשויות מקומיות מעוניינות לממש את התוכנית בשטחן.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה