שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> משפט כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפט כללי
 

כל מה שצריך לדעת על חותמת אפוסטיל


אלעד שניר
 
 
אפוסטיל הוא אישור בינלאומי המעיד על מידת האותנטיות של תעודה ציבורית כלשהי שהונפקה על ידי רשויות המדינה. בעיקר ניתן למצוא את הצורך בחותמת אפוסטיל בעת הצגה של תעודות נישואין, תעודת פטירה, תעודת לידה וכדומה של מדינה אחת מול רשויות של מדינה אחרת. אימות המסמכים נדרש לצורך הכרה בתוקפם, אך באופן עקרוני האימות מצוי בתחום סמכותו של משרד החוץ ולא של משרד המשפטים. את כל הפרטים אודות תהליך האימות, סוגי המסמכים, כתובת הרשויות המנפיקות וכדומה ניתן לקבל דרך נציגי משרד החוץ. ההמלצה החשובה ביותר היא לברר מראש האם ומתי יש צורך בחותמת אפוסטיל על מסמכים ציבוריים, ומתי ניתן להיעזר בחותמת רגילה של עורך דין בלבד.
 
אימות מסמכים שהוצאו על ידי רשויות המדינה מבוצע בפועל על ידי נוטריון המספק גם את האישור. אישור נוטריוני נחשב מהבחינה הזו גם הוא למסמך ציבורי הטעון אימות, כאשר הפעם האימות הוא בסמכות בתי המשפט. את האימות ניתן לקבל באמצעות תעודה התואמת את הדין המוסכם בין ישראל ובין כל מדינת יעד אחרת. יש שני סוגים של תעודות המשמשים לאימות חתימת נוטריון על ידי בית המשפט, כאשר הסוג הראשון מתייחס רק אל אפוסטיל והסוג השני נקרא "תעודה שאינה על פי האמנה".
 
נוסח וצורה של תעודת אפוסטיל
 
אפוסטיל היא תעודה המיועדת למדינות החברות באמנת האג עליה חתומה גם ישראל. בתי המשפט נדרשים לאמת אישורים נוטריונים המיועדים למדינות חברות באמצעות תעודה המנוסחת על פי כללים ברורים. תעודת האפוסטיל כוללת מספר סעיפים חשובים ונפתחת בידי הצהרה וחתימה של עורך דין המכהן בתור נוטריון.
 
החלק השני של התעודה כולל את אישור בית המשפט ובו מפורטים פרטים אלו: היום בו ניתן האישור, שמו של מי שמונה בידי שר המשפטים לפי חוק הנוטריונים וחתימתו. התעודה מוכרת על פי האמנה כאימות יחיד ולכן היא לבדה מספיקה לצורך הכרה בתוקפם של המסמכים הנלווים לאישור הנוטריוני מול המדינות החברות באמנת האג. קבלת התעודה כרוכה בתשלום אגרה של כמה עשרות שקלים. את האגרה משלמים בכרטיס אשראי או בשוברים אותם מקבלים במזכירות בית המשפט.
 
מהי תעודה שאינה על פי האמנה?
 
היכרות עם הנוסח והאופי של תעודה שאינה על פי האמנה יכולה לעזור בהבנת המשמעות של חותמת אפוסטיל. תעודה זו ניתנת מכוח חוק הנוטריונים המקורי והיא מאמתת את חתימת הנוטריון על גבי אישור נוטריוני המצורף אל מסמכים ציבוריים שמיועדים למדינה שאינה חברה באמנת האג. תעודה זו מודבקת על גבי האישור הנוטריוני וצורתה פשוטה יותר. הנוסח האחיד שלה כולל את אימות החותם והחתימה, לרבות ציון שמו של הנוטריון. יחד עם זאת, תעודה שאינה על פי האמנה טעונה גם היא אישור קונסולרי של משרד החוץ. אישור זה הוא היחיד שיכול לתרום להכרה בתעודה במדינת היעד. תעודה שאינה על פי האמנה פטורה בכל מקרה מתשלום אגרה עבור בתי המשפט.
 
איך יודעים איזה סוג של תעודה נדרשת?
 
על מנת להבחין בין הצורך בתעודת אפוסטיל לבין תעודה שאינה על פי האמנה יש לברר מול משרד החוץ או נוטריון העוסק בתחום מהן דרישותיה של מדינת היעד. על אמנת האג המאפשרת שימוש בחותמת אפוסטיל חתומות נכון להיום רוב מדינות אירופה, ארצות הברית ומדינות נוספות בדרום אמריקה, באפריקה ובאסיה. סביר להניח כי את רוב ההתנהלות המשפטית ניתן לבצע בעזרת ההקלות המתאפשרות בזכות חותמת אפוסטיל, אך עדיין רצוי לבצע את הבדיקות הנדרשות. 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה