שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2543
מאמרים: 7589
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> משפט כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפט כללי
 

סעיפים חשובים בחוק איסור לשון הרע


אלעד שניר
 
 

הסעיפים המרכיבים את חוק איסור לשון הרע

במסגרת חוק לשון הרע מופיעה הגדרה נרחבת של מקרים הנחשבים על פי גישת המחוקק ללשון הרע או הוצאת דיבה. בנוסף, ניתן לראות בבירור כי מטרת החוק היא לעגן מקרים הבאים לידי ביטוי בצורות שונות. למרות שכולנו מכירים את המושג לשון הרע גם בלי קשר לחוק המשפטי, יש צורך להבהיר מהי משמעותו של המונח. לשון הרע יכולה להיות פגיעה אישית באופי האדם, לעג לאדם מסוים בשל פרטיו האישיים, הוצאת דיבה, ייחוס לאדם מסוים פעולות שלא ביצע או פגיעה בכושר ההשתכרות ופרנסה של אדם מתוך מניעים שונים. חוק איסור לשון הרע הוא חלק ממערך השמירה על זכויות יסוד חופש הביטוי והזכות לכבוד, ולכן במקרים מן הסוג הזה יש לפנות אל עורך דין לשון הרע בעל ניסיון.

הגדרות ופרסומים

א. סעיף 1 – הגדרת החוק. בסעיף זה מגדיר המחוקק את כל המקרים אשר יכולים להיחשב הוצאת דיבה או לשון הרע. המטרה מאחורי הגדרה רחבה זו היא להכיל אפשרויות רבות של לשון הרע, כאשר תפקידו של בית המשפט הוא להכריע בשאלה האם יש צורך למצות את הדין עם הנתבע. המבחן אותו מבצע בית המשפט ומופיע בסעיף 1 לחוק הוא מבחן האדם הסביר: האם בנסיבות הנדונות היה כל אדם סביר נפגע מההתבטאות. על פי בית המשפט, בראש הנזקים שעלולה לשון הרע לחולל עומדת הפגיעה בפרנסתו של האדם.
ב. סעיף 2 וסעיף 3 – דרכי הבעה. מלבד קיומה של עילת לשון הרע נקבעים בתוך חוק איסור לשון הרע  תנאים נוספים לקיומה של העבירה:
ב. 1.  – פרסום לשון הרע – על פי סעיף 2 מדובר לשון הרע היא כזו המפורסמת ברבים.
ב. 2 – דרכי פרסום – החוק קובע כי כל אמצעי יכול להוות דרך פרסום ללשון הרע, כולל בעל פה, בכתב, בציור, בתמונה וכדומה.
ב. 3 – אופן הפגיעה – על פי סעיף 3 של חוק איסור לשון הרע אין חשיבות לשאלה האם הפגיעה בוצעה באופן ישיר או עקיף.
ב. 4 – העדר הגנות – על פי סעיף זה לא חלה אחריות אזרחית או פלילית על אדם אשר לרשותו עומדות ההגנות אמת בפרסום ותום לב.
ג. – סעיף 5 – אדם שנפטר. סעיף זה של חוק איסור לשון הרע דן בשאלה האם ניתן להוציא לשון הרע על אדם שנפטר. החוק קובע כי ניתן לעשות זאת, אך ההבדל בין הוצאת לשון הרע על אדם חי לבין הוצאת לשון הרע על אדם מת הוא היכולת להגיש אישום. עם זאת, קרוב משפחה של המושא ללשון הרע יוכל להגיש תביעה אזרחית נגד המפרסם.

עונשים ואחריות

בסעיפים הבאים מתייחס המחוקק לאחריות על חוק איסור לשון הרע.
א. סעיף 6 וסעיף 7 – אחריות. על פי חוק איסור לשון הרע מהווה העבירה עוולה פלילית ואזרחית. בסעיף זה נקבעת האחריות והעונשים המוטלים על מי שעובר על חוק איסור לשון הרע. במידה ואתם עומדים מול תביעה מן הסוג, נסו להתייעץ מוקדם ככל האפשר עם עורך דין לשון הרע. בעזרת עורך דין לשון הרע תוכלו ללמוד על ההגנות העומדות לרשותכם ולהגדיל את סיכויי ההצלחה במשפט.
ב. סעיף 7 א' – פיצוי ללא הוכחת נזק. סעיף זה מכיר המחוקק בנטל ההוכחה איתו צריך התובע בגין לשון הרע להתמודד ולכן מסמיך את בית המשפט לקבוע פיצוי כספי ללא חובת הוכחת נזק.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה