שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> משפט כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפט כללי
 

פיצויים לנפגעי תאונות דרכים על שהות בבית אבות


רונן

עו"ד רונן פרידמן

 
 

האם שהותו של נפגע בבית אבות סיעודי כלולה ב"ימי האישפוז" בגינם הינו זכאי לפיצוי במסגרת ראש הנזק של כאב וסבל?

בית המשפט אינו רשאי לבחון את פרטי הכאב והסבל האינדבידואלים שסבל הניזוק, אלא עליו להשתמש בממדים אוביקטיביים טכניים: ימי אישפוז ואחוזי נכות ולקבוע על פיהם את פרטי הנזק הזה.

ההנחה הכללית היא, שככל שרבים ימי האישפוז וככל שגדלים אחוזי הנכות – גדלים גם הכאב והסבל, משום כך, אין מקום להבדיל, בעניין זה, בין "ריפוי דינמי", הניתן בבי"ח מן השורה, ל"ריפוי סטטי", הניתן למי ששוהה בבית חולים לחולים כרוניים או במוסדות סיעודיים.

לפיכך נפסק,התביעה שהוגשה על ידי עורך דין תאונות דרכים כי שהותו של נפגע בבית אבות סיעודי (להבדיל מבית אבות גרידא) נכלל במסגרת "ימי האישפוז" לצורך חישוב הפיצוי בגין כאב וסבל.

 

 סעיף 191 לתקנות סדר הדין האזרחי מאפשר מתן פסק-דין חלקי בגין כאב וסבל רק כאשר אין בהמשך הדיון כדי לשנות את הממצאים לגבי השאלות העומדות להכרעה".

די בסיכוי קלוש שבסופו של דבר יסטה מומחה רפואי מחוות-דעתו, על-מנת שבית-המשפט לא יעתר לבקשה לפסק-דין חלקי בגין כאב וסבל.

ניתן לתת פסק-דין חלקי כאשר אין חילוקי דעות לגבי הסכום או כאשר יש הודאה בשיעור חלק מהנזק.

סמכות בית-המשפט למתן פסק-דין חלקי לפי תקנה 191 לתקנות סדר הדין האזרחי, היא סמכות שבשיקול-דעת ויש לקחת בחשבון במסגרתה, בין השאר, גם תשלומים אשר שולמו לתובע בעבר במסגרת תשלום תכוף ולשקול מהו הסכום הסופי שייפסק שמא יעלו הסכומים ששולמו על סכום זה.

כמו-כן יש להתחשב בנסיבותיו המיוחדות של כל מקרה ומקרה.

אין מקום לתת פסק-דין חלקי על נזק שאינו נזק ממון (כאב וסבל), כאשר הביסוס על חוות-דעת המומחים של בית-המשפט עדיין אינו סופי, כאשר המומחה לא נחקר עדיין על חוות-דעתו, ואין זה מן הנמנע שבית-המשפט ישנה את אחוזי הנכות שנקבעו, גם אם אפשרות כזאת היא רחוקה. שהות בבית הבראה צבאי לא הוכרה כאשפוז בבית-חולים לצורך חישוב כאב וסבל, על-אף שבכותרת המסמך משם צויין "הודעה על שחרור ממתקן אשפוז".


התובע אומנם ביצע בבית-ההבראה פיזיוטרפיה לחיזוק השרירים, ואולם בהעדר אישור רפואי שהוא נזקק לאשפוז נוסף בבית-חולים לאחר ששוחרר מבית-חולים "שיבא", שהותו בבית ההבראה לא תיחשב כאשפוז לצורך הנ"ל.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה