שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> עורכי דין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עורכי דין
 

משמעותו של יפוי כוח נוטריוני


אלעד שניר
 
 
יפוי כוח רגיל אינו דורש את מעורבותו של נוטריון משום שמשמעותו היא הקניית לגיטימציה לצד מסוים לבצע פעולות בשמו של צד אחר. יפוי כוח כזה נדרש לדוגמא בעת מכירת רכב, ביצוע פעולות עסקיות ועוד. מנגד, המחוקק מתייחס אל מקרים בהם יפוי כוח רגיל אינו מספיק ולכן יש צורך בחתימתו של נוטריון.
 
יפוי כוח כללי
 
סעיף 20 לחוק הנוטריונים הוא זה אשר מגדיר את המשמעות של יפוי כוח נוטריוני. על פי הסעיף, ישנם שני מקרים בהם רק חתימה של נוטריון יכולה להעניק ליפוי כוח את הסמכות המשפטית הדרושה בחוק. המקרה הראשון הוא יפוי כוח כללי אשר בשמו מספק המייפה הרשאה לאדם אחר לפעול בשמו בעניין מסוים. יפוי כוח כללי החתום על ידי נוטריון מעניק הרשאה רחבה מהרגיל וכולל סמכויות ייחודיות. בשל כך סבר המחוקק כי יש צורך במעורבות של נוטריון, אשר יוודא במהלך החתימה על יפוי כוח שמדובר בהסכם המקובל על שני הצדדים, שהמייפה מבין את המשמעות של החתימה ושהמיופה לוקח על עצמו את היפוי בכוונה מלאה. חתימת נוטריון על יפוי כוח כללי היא בעלת חשיבות משפטית ויכולה להוות עדות קבילה אשר אינה דורשת הוכחה נוספת.
 
יפוי כוח לביצוע עסקת מקרקעין
 
המקרה השני אותו מציין סעיף 20 לחוק הנוטריונים לגבי יפוי כוח נוטריוני הוא ביצוע עסקת מקרקעין הטעונה רישום. כאן מדובר על עסקאות בעלות ערך כלכלי גבוה, ומטרת המחוקק היא לוודא כי יפוי כוח מן הסוג הזה לא יינתן ללא מעורבות של עורך דין בעל רישיון נוטריון. יפוי כוח נוטריוני בעסקאות מקרעין, כמו גם יפוי כוח כללי החתום על ידי נוטריון, מהווה עדות ברורה לתקינותו וכשרותו של המסמך. למעט שופט, במרחב המשפטי בישראל אין אף גורם אשר יכול לערער על אמינותו של מסמך אשר חתום על ידי נוטריון.
 
האחריות של הנוטריון על יפוי הכוח
 
אזרחים המקבלים יפוי כוח נוטריוני משתמשים בו על פי צרכיהם ועל פי המופיע במסמך, אך החתימה של הנוטריון היא זו המהווה את הגושפנקא המשמעותית ביותר. יתרה על כך, הנוטריון נושא באחריות כלפי הפונה ולכן עליו לוודא כי הצדדים מבינים על מה הם חותמים. נוטריון אינו יכול לשחרר את עצמו מאחריות או להטילה על המייפה והמיופה בלבד. במקרים בהם יש ספק לגבי כשרותו המשפטית או המעשית של הפונה לביצוע הפעולה, נוטריון מחויב לסרב לספק את חתימתו על המסמך. רק בהינתן מצב בו הנוטריון משוכנע בדבר הכשרות המשפטית מתיר לו החוק לחתום ולהפוך את יפוי הכוח הרגיל ליפוי כוח נוטריוני בעל משמעויות מקיפות.
 
המשך ישיר לסמכויות ייחודיות
 
המשמעות של יפוי כוח נוטריוני היא המשך ישיר לסמכויות הניתנות לו על פי חוק הנוטריונים בישראל. נוטריון הוא למעשה עורך דין המוסמך לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. החתימה של הנוטריון במקרים המוסדרים בחוק נחשבת כאישור למקוריותו של המסמך, לזהותו של החותם ולכך שהמסמך נחתם מרצונם החופשי של כל הצדדים. את המשמעות של חתימת הנוטריון ניתן למצוא בשלל הסמכויות האחרות המוטלות לפתחו על ידי חוק הנוטריונים, כגון אישור חיים, העדה של מסמך סחיר, אישור נכונות תרגום, אימות הסכמי ממון ועשיית צוואה. כל אחת מהסמכויות הללו מדגישה את חשיבות הנוטריון ואת המעמד שניתן לחתימתו. כתוצאה מכך, יפוי כוח נוטריוני הוא בעל חשיבות יתרה ולכן כדאי להכיר את כל המשמעויות שלו בטרם ניגשים לעורך דין נוטריון ומבקשים את עזרתו.
 
לקריאה נוספת:
 
 
 
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה