שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> עורכי דין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עורכי דין
 

נוטריון - תהליך מינוי נוטריונים בישראל וחשיבותו


עמית ורד

עמית ורד הינו עו"ד נוטריון ומגשר מוסמך. בעלים של משרד עורכי דין בראשון לציון אשר נוסד בשנת 1998. המשרד עוסק בתחום אזרחי-מסחרי ומעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים ברמה מקצועית גבוהה ביותר, עאג דגש על יחס אישי. התמחויות המשרד הן, בין היתר, בתחום מקרקעין ומיסוי נדל"ן, גירושין ומעמד אישי (כולל עריכת צוואות, טיפול בירושות, ניהול הליךגישור גירושין, עריכת הסכם גירושין, הסכם ממון, ועוד), דיני חוזים ועריכת הסכמים והתקשרויות שונים, ייצוג במסגרת תיקי תביעות בבתי משפט. בנוסף, המשרד מספק סל שירותים נוטריונים בראשון לציון והמרכז באופן מקצועי ומהיר, לרוב מהיום להיום. 

 
 

 

נוטריון – כיצד מקבלים רישיון נוטריון? ומהן סמכויותיו?

חוק הנוטריונים, התשל"ו-1976 מתייחס לתנאי כשירות נוטריון במדינת ישראל, חובותיו האתיות, תפקידיו כיוצ"ב, כאשר התקנות באות ומוסיפות נהלים נלווים, טפסי אישורי נוטריון, ועוד.

המחלקה לרישוי נוטריונים במשרד המשפטים הינה האחראית על הסמכתם של נוטריונים, ולכן על עורכי דין המבקשים לקבל רישיון נוטריון להגיש בקשה מסודרת למחלקה זו של משרד המשפטים. לא כל עורך דין יכול להתמנות לתפקיד נוטריון. תפקידה של הועדה לרישוי נוטריונים במשרד המשפטים הוא חשוב ביותר, שכן עליה לוודא שהמועמד לשמש נוטריון אמנם עומד בתנאים המוקדמים וראוי להיות נוטריון. על מנת לבחון את מינויו כנוטריון הועדה בודקת כל מיני פרמטרים. הנוטריונים משמשים כזרוע הארוכה  המשפטית של המדינה למתן אישורים בדבר מהימנות מסמכים רבים ושונים, שהינם בעלי חשיבות.

מאחר ולמשרדי ממשלה, ארגונים ציבוריים, מוסדות אחרים, הן בישראל והן בחוץ לארץ, אין תמיד את הכלים והיכולת לספק אישורי אותנטיות של מסמכים שונים המוצגים על ידי אזרחי המדינה, הואצלו הסמכויות הללו של אישור לנוטריונים, המהווים למעשה נציגים של המדינה ופועלים מטעמה ומסייעים בניהול תקין של מסמכים הדרושים מעת לעת לעסקאות, או פעולות חשובות שונות בחיי היום-יום. אין צורך להכביר במלים איפוא על חשיבות של אותנטיות בחתימה על מסמכים, או נכונות העתקים צילומיים של מסמכים רבים היה ואדם מציג, למשל, דיפלומה של רופא, או מהנדס, מטבע הדברים יש לוודא שהמסמך הוא אמנם מהימן, נכון למקור ותקף.

מה הם התנאים לקבלת רישיון נוטריון ?

אחד התנאים הבסיסים לצורך הסמכה כנוטריון הינו כמובן תואר במשפטים ורישיון של עורך דין במדינת ישראל בר-תוקף.

אין די בכך, שכן כדי לשמש בתפקיד נוטריון, על עורכי דין להיות בעלי ניסיון בפועל של וניסיון של עשר שנים ומעלה. על עורכי דין המועמדים לתפקיד נוטריון  להוכיח שהם עוסקים בתחום עריכת דין למעלה מעשר שנים וכי שמעולם לא הורשעו בעבירות משמעת של עורכי דין, או הושעו מלשכת עורכי הדין או  הורשעו בעבירה פלילית הנושאת עמה קלון. לאחר בדיקה מדוקדקת של כל מועמד, הניסיון שלו, הכישורים, וכיוצ"ב, מחליטה הועדה לרישוי נוטריונים האם לאשרו כנוטריון מוסמך, אם לאו.

כאמור לעיל, הנוטריונים משמשים בתור זרוע משפטית ארוכה של מדינת ישראל, ולכן תהליך מינוי והסמכה של נוטריון הינו חשוב ביותר. מאחר  וחתימתם של נוטריונים מהווה גושפנקא רישמית המאשרת נכונות ואותנטיות של מסמכים ותצהירים, קיימת חשיבות ממדרגה ראשונה לאמינות ומקצועיות של נוטריון. נוטריונים הם למעשה בדרגה של שופטים ביחס לאישור של מסמכים ותצהירים שונים, כאשר בסמכותם לקבוע את מידת המקוריות ונכונות של מסמך משפטי או אחר, לרבות תרגום נוטריוני, ועוד, המובאים לאישורם. לנוטריונים אחריות כבדה לבדיקת ואישור מהימנות  מסמכים, אשר לכלול תצהירים תעודות השכלה ולימודי מקצוע, הסכם ממון, צוואות, ועוד – עסקינן ללא ספק במסמכים חשובים המשפיעים בצורה ישירה על מוסדות שונים ומאפשרים לחברה ולמדינות להתנהל באופן תקין.

כעולה מן המקובץ לעיל, הליך מינוי נוטריונים הינו חשוב במיוחד לחיים ציבוריים תקינים ולפעולות רבות ביותר.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה