שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> עורכי דין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עורכי דין
 

עבירות צווארון לבן: 7 סיבות לעלייה בשכיחות שלהן


אביב סיון
מוגש בחסות אביב יועצים קידום אתרים 

 

 
 

בשנים האחרונות ישנה עלייה ברורה בכמות של עבירות צווארון לבן. לפי מחקרים שונים ונתונים שמספקת המשטרה, בשנים האחרונות נפתחו יותר תיקים של עבירות מסוג זה, הוגשו יותר כתבי אישום ויותר הרשעות התקבלו על ידי בית המשפט. מדוע יש עלייה במספרן של עבירות צווארון לבן? ניתן למנות מספר סיבות לכך.

יותר עובדי צווארון לבן

הסיבה הראשונה שבגללה יש יותר עבירות צווארון לבןהיא שיש יותר אנשים שיכולים לבצע אותן: החברות המערביות הופכות לפחות יצרניות ויותר מעניקות שירותים – יש הרבה יותר משרות משרדיות ופחות משרות של עבודות כפיים. ככל שיותר אנשים עובדים במשרד – עובדי צווארון לבן – יש יותר אנשים שיכולים לבצע עבירות צווארון לבן. כתוצאה מכך, גם אם האחוז של העבריינים נשאר זהה, הכמות שלהם עולה.

יש יותר דרכים לבצע עבירות כאלה וגם יותר קל

המחשבים האישיים נעשים זמינים יותר ויותר וכך יש לאנשים גישה מהירה לאמצעי שיכול לשמש בעבירות צווארון לבן. האינטרנט הפך להיות משאב זמין וגם הוא מאפשר ביצוע קל של עבירות שונות שבעבר היה קשה לבצע. באופן כללי, טכנולוגיה משופרת מסייעת גם לעבריינים שמוצאים דרכים חדשות לעשות בה שימוש לרעה – בעיקר בתחום הפלילי הזה.

המצב הכלכלי משפיע לרעה

המשברים הכלכליים של השנים האחרונות שפגעו גם במעמד הבינוני הביאו למצב שבו גם אנשים שבעבר לא התדרדרו לפשע בוחרים בביצוע עבירות פליליות כדי לצאת ממצב כלכלי קשה. אנשים שגדלו במעמד הבינוני ולפתע מוצאים את עצמם בפני שוקת שבורה עלולים לבחור בנתיב של עבירות צווארון לבן כדרך פלילית לשרוד.

הפרסומות עובדות

חברת הצריכה יוצרת לחץ קבוע על האדם מן הישוב בחברה המערבית לצרוך עוד ועוד. לפעמים הלחץ הזה מוביל אנשים לעבור על החוק על מנת להשיג את מה שהפרסומות מוכרות – לפרסומות יש כוח וללחץ חברתי יש השפעה וזה מתבטא גם בעלייה בתחום הפלילי.

עבריינים מגלים את האפשרויות שבתחום

אפשר לשדוד בנק באיומי אקדחים ואז לברוח בחריקת צמיגים מהמקום עם מכונית כשהמשטרה רודפת אחרי השודדים – לראות את בסרט זה נהדר אבל במציאות זה מאוד מסוכן ולרוב גם נגמר רע. עבריינים רבים גילו שהרבה יותר לשדוד בנק מבפנים, באמצעות שימוש במחשבים, ברמאות, בהתחזות וכדומה. זה פחות מסוכן ואפשר להרוויח יותר כסף. הדבר נכון באופן כללי לגבי עבירות צווארון לבן רבות: מדובר בדרך קלה יותר להרוויח כסף מאשר שימוש באלימות ובכוח פיזי. המעבר של עבריינים מהתחומים הקלאסיים לתחום הזה מסבירה חלק גדול מהעלייה בכמות העבירות.

חשיפה מובילה לשינוי בסדר העדיפויות

התקשורת חושפת מקרי שחיתות, האווירה הציבורית הופכת לעוינת יותר ויותר ולכן יש גם יותר לחץ על הגורמים המוסמכים לפעול בנידון. הלחץ הציבורי והחשיפות בתקשורת מובילים ליותר חקירות וליותר כתבי אישום. כתוצאה מכך המדינה גם משקיעה יותר משאבים במלחמה כנגד השחיתות.

המלחמה בשחיתות עובדת (לפעמים)

המדינה נלחמת יותר מבעבר בתרבות השחיתות. דברים שהיו מקובלים בדורות אחרים כבר לא מקובלים היום והעבריינים מגלים שמישהו שינה את הכללים. לכן יש יותר תיקים ויותר הרשעות – לא רק כי יש יותר עבריינים אלא גם כי המדינה נלחמת יותר, פותחת יותר תיקים ומגישה יותר כתבי אישום, גם על דברים שבעבר לא הובילו לחקירה או למשפט.

 תוצאה נוספת של האווירה העוינת לשחיתות היא שלעיתים גם מואשמים אנשים חפים מפשע. מספר התיקים הגדל טומן בחובו גם תיקים שנפתחו ללא הצדקה ולעיתים כשטחנות הצדק טוחנות, יש מי שנפגע על לא עוול בכפו – חשוב לזכור גם זאת כשמדברים על עבירות צווארון לבן.

***

מוגש בשיתוף http://th-law.co.il/  – משרד עורכי דין המתמחה בעבירות צווארון לבן. אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה