שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2569
מאמרים: 7613
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> עורכי דין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עורכי דין
 

פסיקת הוצאות בתום ההליך המשפטי


מאור דהן
מאור דהן, עו"ד I  משרד עורכי דין מאור דהן I אתר אינטרנט: עורך דין בקריות
 
 

במדינת ישראל מוגשות מספר רב של תביעות מידי יום. המקובל הוא שבסוף ההליך המשפטי, בית המשפט פוסק הוצאות לטובת הצד המנצח, את ההוצאות משלם הצד המפסיד. ההיגיון העומד מאחורי פסיקת ההוצאות הוא שתובע המפסיד בתביעתו או נתבע המנצח בהגנתו אינו צריך לשאת בהוצאות המשפט ולכן על הצד השני לפצות אותו. מנקודת מבטי, כ- עורך דין בקריות המנהל תיקים בבתי המשפט באזור הצפון, רבים מידי המקרים בהם בית המשפט אינו מוצא את נקודת האיזון הנכונה בכל הקשור לפסיקת הוצאות.

תובע המגיש תובענה כנגד חברו לבית המשפט גורם לנתבע לשאת בעל כורחו בהוצאות הגנה. בין ההוצאות אותם נידרש הנתבע להוציא הם הוצאות שכר טרחת עו"ד, נסיעות, שכר טרחת מומחים במקרה הצורך, זמן בבית המשפט ועוד. היה ובית המשפט ידחה את תביעתו של התובע, מין הראוי יהיה לפסוק כי על התובע לשפות את הנתבע בהוצאותיו.

אחת הבעיות מתעוררת כאשר בית המשפט מעוניין לסיים את ההליך כמה שיותר מהר, לכן כתמריץ במקרים רבים הוא מאפשר לתובע לחזור בו מתביעתו ובתמורה לכך הוא לא יקבל צו להוצאות. דוגמה לכך הייתה, כאשר הוגש לבית משפט השלום בקריות כתב תביעה ללא עילת תביעה סבירה. הנתבעת שכרה את שירותיו של עורך דין בקרית מוצקין ושילמה לו שכר טרחת עורך דין. עורך הדין הגיש לבית המשפט בקשה לדחייה על הסף ובית המשפט העביר את הבקשה לתגובת התובע כאשר הוא מציע לתובע לחזור בו מתביעתו ללא צו להוצאות. בא כוח התובע נענה להמלצת בית המשפט ולא חויב בהוצאות. מי המפסיד במקרה המתואר? הנתבעת, אשר כנגדה הוגשה תובענה ללא בסיס והיא אשר הוציאה כסף מכיסה.

בעיה נוספת עולה לגבי גובה הפיצוי. במקרים רבים בית המשפט פוסק סכום עבור הוצאות אשר אינו משקף את ההוצאות אשר הוציא הזוכה. כך למשל, בתיק אשר התנהל במשך כשלוש שנים בבית המשפט המחוזי בנצרת בו שכר התובע את שירותיו של שמאי מקרקעין לצורך חוות דעת, שילם אגרת בית משפט, הגיע למספר רב של דיונים, שילם לעורך דינו 15,000 ₪ וצו ההוצאות אשר נפסק על ידי בית המשפט היה רק 15,000 ₪.

את התופעה ניתן למנוע במספר דרכים כדוגמת נטילת האפשרות משופטים שלא לפסוק הוצאות מהצד המפסיד. פעולה כזאת תצמצם באופן משמעותי תביעות סרק אשר מוגשות לבתי המשפט ובכך תחסוך גם בזמן שיפוטי. כמו כן, לטעמי, על השופטים להיעזר במומחים אשר תפקידם יהיה לבחון בעין מקצועית את גובה ההוצאות המתאים בכל מקרה ומקרה.  


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה