שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2569
מאמרים: 7613
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> עורכי דין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עורכי דין
 

תביעה ייצוגית: נזקים שעלולים להיגרם לתובע


אביב סיון
מוגש בחסות אביב יועצים קידום אתרים 

 

 
 

בשנים האחרונות היו לא מעט מקרים שבהם תביעות ייצוגיות הסתיימו ברווחים נאים לתובעים. לעיתים הסכום נפסק בסופו של משפט ולעיתים הצד הנתבע העדיף להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט על מנת לחסוך בהוצאות נוספות ולמנוע פגיעה בשמו הטוב ובמוניטין שלו. תביעה ייצוגית יכולה, בעזרת עורך דין מתאים ובעל יכולת, להסתיים בכך שהתובע מקבל את מבוקשו – בין אם מדובר בפיצוי כספי או בסעד משפטי אחר. אך יש גם סיכונים בהגשת תביעה ייצוגית והיא יכולה להסתיים בכך שלתובע נגרם נזק. על כך בשורות הבאות.

תשלום הוצאות משפט

כאשר מחליטים על הגשת תביעה ייצוגיתחשוב לזכור שלא רק שהניצחון איננו מובטח אלא שבמקרה של הפסד ניתן אף להפסיד לא מעט כסף.

בשנים האחרונות, בית המשפט פוסק במקרים לא מעטים הוצאות משפט גבוהות שעל התובע לשלם במקרה שתביעתו נדחתה. כך למשל בשנת 2012, שופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה תביעה ייצוגית ואף הטיל על ארבעת התובעים הוצאות משפט בסך של 200,000 שקלים. במקרה אחר שני תובעים חויבו לשלם הוצאות משפט בסך של כמעט מיליון שקלים. בשני המקרים הללו לשופטים היו טענות על אופן ניהול התביעה והסכום שנפסק נבע גם מכך שהם סברו שהדרך שבה הוגשה ונוהלה התביעה הייתה ראויה לגינוי ולכן גם ראויה לענישה. הסכום הגבוה נועד גם להרתיע תובעים פוטנציאלים מהגשת תביעות רשלניות ו/או כאלה שאין להן בסיס והצדקה.

גם במקרים שבהם הוצאות המשפט אינן כה גבוהות, מדובר בסיכון. יש לקחת בחשבון שבמקרה של הפסד ירדו לטמיון המשאבים שהשקענו בתביעה ובנוסף אנו עלולים להיות מחויבים בתשלום נוסף. זו סיבה נוספת להכנה יסודית ומעמיקה של התביעה כדי להימנע מנזק שכזה.

שלילת האפשרות לפעול כנגד הנתבע

בחירת הנתיב של תביעה ייצוגית יכולה להיות בחירה נכונה אבל זו איננה האפשרות היחידה העומדת בפנינו כשאנחנו מבקשים לתקן עוול שנגרם לנו. חשוב לזכור שאם התביעה הייצוגית – הנתיב שבו בחרנו לפעול – תדחה, ייתכן ולא נוכל לפעול בדרכים נוספות כנגד מי שעשה לנו עוול. תביעה נוספת או שימוש בדרכים משפטיות לאחר שהתביעה הייצוגית נדחתה עלולים להיראות על ידי בית המשפט כרדיפה שלנו אחרי הנתבע. עם זאת, אם התביעה נדחתה עקב סיבות פרוצדוראליות אך לא מהותיות עדיין נוכל להגיש תביעה פרטית בנפרד.

פגיעה במוניטין

נכון, רוב האנשים לא מגישים יותר מתביעה ייצוגית אחת בחייהם. אבל לחלקנו זה קורה – אם תביעה אחת שלנו נדחתה, יש סיכוי שהנתבע הבא ישתמש בזה נגדנו על מנת להאשים אותנו בהגשה סדרתית של תביעות ייצוגיות. למעשה, אפילו תביעה מוצלחת יכולה להוות בסיס לטיעון שכזה. זהו סיכון שיש לקחת בחשבון גם אם מדובר בסיכון קטן. עלינו להיות בטוחים שהתביעה מבוססת ובעלת הצדקה וכך גם נוכל להתגונן בעתיד מטענות שמטילות דופי בתום הלב שלנו.

כך או כך, חשוב להיעזר בעורך דין בעל ידע וניסיון בתחום. בניה נכונה של התביעה וביסוסה באופן מעמיק ומדויק יקטינו את הסיכונים שמתלווים למהלך הזה. מדובר בכלי חשוב שעומד לרשותו של האדם מן הישוב כשהוא מתמודד עם גופים גדולים וחזקים – שימוש נכון בו איננו חסר סיכונים אבל כשנעשה בו שימוש נכון מדובר בהחלט בכלי רב עוצמה ובעל חשיבות צרכנית גדולה.

***

מוגש בשיתוף http://th-law.co.il/  – משרד עורכי דין המתמחה בהגשת תביעות ייצוגיות. אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה