שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2455
מאמרים: 7495
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> עורכי דין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עורכי דין
 

תביעת לשון הרע: תוצאות בלתי צפויות


אביב סיון
מוגש בחסות אביב יועצים קידום אתרים 

 

 
 

כשאנחנו נפגעים מפרסום כלשהו שגורם לנו נזק בכל צורה שהיא, ייתכן ואנחנו חושבים על הגשת תביעת לשון הרע. החוק אכן מגן על מי שנפגע מפרסומים שמהווים עבירה על חוק לשון הרע ותלונות רבות שמוגשות משיגות את מטרתן.

איום בהגשת תביעת לשון הרע בהחלט יכול לסייע לנו להגן על שמנו הטוב אבל חשוב גם לזכור שלעיתים יש לו תוצאות מזיקות. לכן, לפני שמתייעצים עם עורך דין ולומדים את ההיבטים של חוק איסור לשון הרע, חשוב גם לחשוב על התוצאות השליליות והלא תמיד צפויות של תביעה מסוג זה. תוצאות אלה אינן תמיד מצדיקות את ההימנעות מתביעה אך יש להתחשב בהן במכלול השיקולים לפני הגשת התביעה.

פרסום נוסף למה שלא רצינו שיתפרסם

לעיתים הפרסום הפוגע מבוסס על חצי אמת, על עובדות שניתנות לפרשנות או שהוא נוגע בנושאים שהשתיקה יפה להם. תביעת לשון הרע דווקא עלולה ליצור אפקט הפוך מהרצוי – העיסוק בפרסום מעניק לו פרסום נוסף במקום שישקע בתהום הנשייה של רשות הרבים. לפעמים פרסום הוא בהחלט פוגעני אבל החשיפה שהוא מקבל היא זעירה. אם נתחיל בהליכים כנגד המפרסם ייתכן ודווקא זה יגרור חשיפה גדולה יותר של הפרסום.

יצירת תדמית שלילית ופגיעה במוניטין

כאשר אנחנו מאיימים על מישהו בתביעה, גם אם אנחנו צודקים לחלוטין, ייתכן ובעיני אחרים הוא יצטייר כקורבן שנחשף לאיומים מצידנו. על ידי יצירת "ספין" המפרסם התוקפן דווקא הופך לקורבן בסיפור וזוכה לסימפטיה מהציבור הרחב. כך זו דווקא התדמית שלנו שנפגעת כשאנחנו מתוארים כתוקפנים, למרות שאנחנו הותקפנו על ידי המפרסם.

תשלום הוצאות משפט במקרים מסוימים

ישנם מקרים שבהם אנחנו מרגישים צודקים לחלוטין. הבעיה היא שייתכן שבית המשפט יחשוב אחרת כיוון שלא היו לנו הוכחות מספיקות או שהתיק לא נוהל בצורה נכונה. במקרים של הפסד בבית המשפט לא רק שנפסיד את הכסף והזמן שניהול התיק דרש מאיתנו; אנו גם מסתכנים בכך שבית המשפט יטיל עלינו תשלום של הוצאות משפט לצד הנתבע.

תביעה נגדית על עבירה דומה

הפתגם אומר: "מי שגר בבית זכוכית, שלא יזרוק אבנים על בתים של אחרים" או משהו דומה. אלא שלא כולם מודעים לכך שגם הם גרים בבית מזכוכית. למה הכוונה? כשאנחנו מאשימים אדם אחר בהוצאת שם רע עלינו לוודא שהוא לא יכול להראות שאנחנו עברנו בעצמנו על חוק לשון הרע. התביעה שלנו עלולה לגרור בתגובה תביעות כנגדנו על מעשים שביצענו ואולי אנחנו כבר לא זוכרים אותם. ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה והנתבע בהחלט יכול לחפש מידע על מנת לתקוף אותנו בחזרה.

כל הסיכונים שמנינו אינם סיבה שלא להגיש תביעת לשון הרע במקרה שבו אנחנו נפגענו או הותקפנו. אלה הם סיכונים שיש לקחת בחשבון לפני הגשת התביעה. כמו כן, חשוב להקפיד על ניהול נכון של התהליך באמצעות עורך דין בעל ניסיון בתחום שידע כיצד לצמצם את הסיכונים הקיימים.

***

מוגש בשיתוף http://th-law.co.il/  – משרד עורכי דין המתמחה בהגשת תביעות לשון הרע. אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין. 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה