שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2572
מאמרים: 7616
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> קניין רוחני
הוסף עכשיו מאמר למדור :
קניין רוחני
 

הזכות לפרטיות בעידן האינטרנט


שירה אלה

שירה אלה

משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

 
 

השמירה על פרטיות בעידן האינטרנט הפכה לא מכבר למשימה מורכבת, דבר המשליך אף על מושג הפרטיות כפי שהכרנו אותו. יהונתן קלינגר, העוסק בתחום דיני המידע והאינטרנט, מגדיר את הפרטיות בת זמננו כ'פרטיות יחסית', "מצב של היעדר שליטה מתוך רצון להשתתף במשחק האינטרנטי". משמע, אנו בוחרים להיות חלק מעולם הרשתות החברתיות, על מנת להיות חלק ממעגל רחב של אנשים שחולקים מידע – מפיצים ומקבלים מידע, מגיבים ויוצרים. בתמורה, אנו מוותרים, מתוך בחירה, על השליטה על הפרטיות המוחלטת שלנו.


הכניסה ל"משחק האינטרנטי" יוצרת גבולות חדשים של פרטיות. אם בעבר לא היינו רוצים שמכרינו מן העבר יתחקו אחר עקבותינו, ידעו היכן אנו עובדים או כיצד אנו נראים, היום אותם אנשים הופכים לקהל מאזין, ולצינור דרכו יעבור המידע שנרצה להפיץ לפרטים רבים אחרים. סביר להניח, שיש מידע אותו נבקש לחשוף בפני אנשים מסוימים, אך לא נרצה שיופץ הלאה או שיעשה בו שימוש מעבר למסגרת שבחרנו.


במצב דברים זה גדל התחום האפור גם מבחינה משפטית, בין המידע הלגיטימי, המותר לפרסום, לבין מידע אשר ייפול תחת הגדרות החוקים השונים העוסקים בפרטיות, כגון חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א – 1981 או חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה – 1965. לדוגמא, פרסום באמצעי תקשורת מידע על אדם, הלקוח מתוך דף הפייסבוק שלו, עלול מחד להוות פגיעה בפרטיות, אך מאידך ניתן לטעון כי אותו אדם בחר לפרסם את הדברים – ועל כן לגיטימי יהיה להשתמש בהם. דוגמא נוספת תהיה השאלה סביב פיטורי עובד עקב כתיבתו נגד מקום עבודתו בבלוג הפרטי שלו.
 

מעבר לאי הנוחות האישית של הפגיעה בפרטיות, עולות סוגיות נוספות רבות בהקשר של הזכות לפרטיות באינטרנט, כגון שימוש בתמלילי שיחוחים (צ'אטים) כחומר מפליל, או חיוב ספקיות שירות לחשוף פרטי משתמשים אנונימיים אשר ניצלו את האנונימיות לשם הוצאת דיבה, ונושאים נוספים אשר קצרה היריעה מלדון בהם. השינויים התכופים בעולם האינטרנט מקשים על המחוקק ועל הרשות השופטת לתת מענה נורמטיבי ברור לשלל המצבים והשאלות העולות בדיון זה.  מנגד ימשיכו עורכי הדין בארץ לעשות ככל יכולתם כדי להוביל את המערכת המשפטית למקום בו הזכות לפרטיות תקבל מקום של כבוד אמיתי וממשי.
 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה