שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> קניין רוחני
הוסף עכשיו מאמר למדור :
קניין רוחני
 

החשיבות של שמירת זכויות יוצרים באינטרנט


אלעד שניר
 
 

ההתפתחות של הזכויות באינטרנט

התחום של זכויות יוצרים באינטרנט, הוא באופן טבעי תחום חדש למדי. האינטרנט הפך להיות זירה מרכזית מאד ב13 השנים האחרונות, וכיום כל אחד עושה שימוש יומיומי באינטרנט. אך מה קורה עם כל מה שקשור לתחום של זכויות יוצרים באינטרנט? האם החוקים הרגילים של זכויות יוצרים, תקפות גם לאינטרנט? התשובה היא פשוטה - בהחלט כן! אם אדם צילם תמונה והעלה אותה לאינטרנט, ואדם אחר פשוט עשה בה שימוש ללא כל בקשת רשות - הדבר ממש שקול לגזירת התמונה מתוך עיתון, והדבקה בעיתון חדש ללא כל קרדיט. זוהי גניבה של זכויות יוצרים לכל דבר ועניין, ואותו אדם שהתמונה נלקחה מהאתר שלו רשאי לתבוע את הצד השני. חשוב להבין, כי זכויות יוצרים באינטרנט חלות לא רק על תמונות. הן חלות גם על טקסט ומלל. קיים היום איסור ברור להעתיק טקסט באופן שלם ללא כל מתן קרדיט. חשוב לשים לב: גם אם שמתם ציטוט מתוך מלל הכתוב באינטרנט, יש לשמור על כללי הציטוט ההוגנים, ממש כמו שמקובל בעיתונות. מבחינה זו בעצם, זכויות יוצרים באינטרנט הן זהות למדי לתחום הכללי של זכויות היוצרים גם מחוץ לרשת המקוונת. עם זאת, יש כמה דגשים שייעזרו לכם להתנהל נכון ברשת - גם מהצד שרוצה לשמור על זכויות היוצרים שלו, וגם מהצד שלא רוצה להפר את זכויות היוצרים של גורמים אחרים.

טיפים לשמירה נכונה על זכויות היוצרים

1. חפשו את הסימון: כל אתר שמכבד את עצמו, מציין בדיוק איזה זכויות יוצרים באינטרנט הוא דורש. יש היום אתרים רבים (בעיקר בלוגים למיניהם) שמצהירים על עצמם כבעלי רישיון CC: כלומר, רישיון זה מאפשר לכם להעתיק באופן חופשי את כלל המידע והתמונות הנמצאים בתוך האתר בתנאי שיהיה קרדיט לגורם אשר סיפק את המידע הראשוני. עליכם בסך הכל לציין באתר שלכם באדיבות מי המלל, התמונות והסרטונים השונים, ואינכם נדרשים לשלם כל תשלום בעבור השימוש בתכנים הנ"ל. לעומת זאת, יש היום אתרים שיש עליהם הגנה מלאה של זכויות יוצרים, ומהם חל להעתיק ללא רשות והסכם מצד בעלי הזכויות.

2. אל תסמכו על לקוחות: הדבר נכון בעיקר למי שמתעסק בבניה ועיצוב של אתרי אינטרנט. לא פעם הלקוח מביא תמונה יפה מאד שהוא רוצה לשלב בתוך האתר שלו. בעבר מעצבי אתרים ששמו את התמונות בסופו של דבר הועמדו לדין על הפרה של זכויות יוצרים באינטרנט משום שהם לקחו תמונה ללא אישור מהבעלים. לכן, אם אתם עוסקים בפיתוח של אתרים ויש לכם לקוחות שמביאים לכם חומרים ותמונות, דאגו להחתים אותם על חוזה, שבו מופיע סעיף שבו הם מצהירים כי כל חומר שהם מביאים - או שהם בעלי זכויות היוצרים עליו, או שהם רכשו אותו כדת וכדין וכל האחריות חלה עליהם. סעיף זה יפטור אתכם מאחריות, במקרה שתתבצע הפרה של זכויות יוצרים באינטרנט.

3. לא לסמוך על גוגל: אנשים רבים חושבים, שאם אפשר למצוא תמונה בתוך מנוע החיפוש של גוגל, סימן שאין עליה זכויות יוצרים באינטרנט. זה ממש לא נכון. מבט מדוקדק במדיניות המשפטית של גוגל, יראה לכם שגוגל מצהירה כי אין היא לוקחת אחריות משפטית על הזכויות על התמונות המופיעות במנוע החיפוש, וכל מקרה לגופו, ואין שום קשר בין שאלת זכויות היוצרים לבין הופעה בגוגל. בכך היא פוטרת עצמה מתביעות עתידיות.

לא מתחמקים מהנושא

כפי שאתם רואים, הנושא של זכויות יוצרים באינטרנט הוא נושא חשוב במיוחד, שאין להקל בו ראש. עליכם לבחון היטב את הזכויות על כל משפט ותמונה שאתם מתכוונים לעשות בהם שימוש. כך בעתיד תהיו מוגנים בפני תביעות שונות, ותוכלו להתנהל כרגיל.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה