שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> קניין רוחני
הוסף עכשיו מאמר למדור :
קניין רוחני
 

נאפסטר – אי מיול של אז – שילמה את מחיר זכויות יוצרים


LIKE TO WRITE

בת 30 +

כותבת, מהרהרת, יוזמת, מביעה, שואפת, מקדמת...

 
 

רציתם חופש? תשלמו.                                                                                                                                     רציתם מידע פתוח? תשלמו.                                                                                                                             רציתם לצרוך תרבות ולהתפרע? תשלמו.                                                                                                          תחילת שנות ה-2000, הורדת  שירים בנאפסטר – תוכנת שיתוף הקבצים – זה מה שהיה, אז, ובגדול!                                                                                                                                                                 כבר אז הייתה מודעות לנושא זכויות יוצרים ולנושא קניין רוחני , כבר אז עורכי דין התריאו. כולנו חשבנו שזה כל כך שכיח שאין מצב -   א-י-ן   מ-צ-ב שמישהוא יגע בסיכה, בענקית כמו נאפסטר.

כולנו התבדנו, כי נאפסטר חטפה ובגדול, על עוונות כולנו. פגענו ב –  זכויות יוצרים

כה רבות , פגענו ב-  קניין רוחני ובמקום שאנו, מיליונים ברחבי העולם (שחורים ולבנים, נשים וגברים, ילדים, נערים, נורבגים, שבדים, צרפתיים, הודיים, פולינזיים, איראנים) נחטוף, נאפסטר שילמה את המחיר על עוונותינו ועוונותיה.

 

זכויות יוצרים , קניין רוחני וכן, גם עורכי דין – כללי המשחק לגבי שלושת אלו השתנו כליל עת פרץ האינטרנט לחיינו באטרף גדול. מידע זמין, מוסיקה חופשית, סרטים, מסדי נתונים ותקשורת פתוחה, פרוצה, חופשית, אין סופית.

היה נראה שאבד הכלח על זכויות יוצרים , היה נראה שאין סיכוי ל – קניין  רוחני , הייתה תחושה ש - עורכי דין יכולים לעסוק במה שרוצים (דיני חוזים, פלילי, תעבורה, דיני עבודה) אך שאין ל – עורכי הדין מה להתקרב לתחום של זכויות יוצרים ולתחום של קניין רוחני .

 

איזה זכויות יוצרים ואיזה נעליים, תהו מיליונים,

איזה קניין רוחני ואיזה אמריקה, תהו מיליונים אחרים, שפע של תוכנות סרטים, שפע של מוסיקה, שפע של תמונות וגם שפע של ספרים – אין מצב, אין מצב, אין מצב, שמישהוא יטען לפגיעה ב – זכויות יוצרים ופגיעה ב- קניין רוחני .

הרי מאיפה תתחיל הפגיעה ב – זכויות יוצרים ? מה עורכי הדין יטענו כבר? הרי מאיפה תתחיל הפגיעה ב- קניין רוחני ?

זה כמו למצוא סיכה בחול הים... כך זה לטעון להפרה של זכויות יוצרים ו – קניין רוחני ; כך חשבנו אז.

החוק חשב אחרת. החוק הקשיב למטאליקה שכעסה שאת כל השירים שלה ניתן להוריד חינם בנאפסטר, וזה המשיך עם  מדונה.

נאפסטר התגוננו מאחורי מחסה ה"שימוש הוגן" בשם שיתוף הקבצים. בית המשפט לא הסכים איתם -  נאפסטר שילמו סכום בלתי נתפס של 30,000,000 דולר. אבסורד קצת? הרי  תוכנת ה- אי מיול חיה, בועטת וקיימת עד היום, עורכי דין לא תובעים ואין זעקות על פגיעה ב- קניין רוחני , ופגיעה ב – זכויות יוצרים .

עניין של זמן – כנראה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה