שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> קניין רוחני
הוסף עכשיו מאמר למדור :
קניין רוחני
 

על חשיבותם של פטנטים


אורי
 
 

 

 

מי המציא את הטלגרף? מי הגה את הרעיון לכדור פורח? באם אתם חובבי טריוויה, ייתכן שאתם יודעים את התשובות לשאלות אלה. לא מן הנמנע גם שאתם כבר חושבים על פטנטים אחרים. זה לא מקרי: פטנטים נתפסים על ידינו כהמצאה חדשנית הנהגית בין רגע, ומצריכה פרץ רגעי של יצירתיות. אלא שבמציאות מדובר הוא בהליך ארוך ומורכב, הנמשך לרוב שנים על גבי שנים.

פטנטים: ההגדרה

כאשר מדברים על פטנטים, מתכוונים למעשה למונופול- זוהי זכות שימוש בלעדית הניתנת לממציא ביחס לרעיון שהגה. במילים אחרות: אף גורם אחר אינו יכול למכור או לשווק את המוצר, והממציא הוא היחידי שיכול לקבוע את מחירו. הרעיון, אגב, יכול להיות מוצר, פיתוח טכנולוגי או אפילו הליך מסוים. חשוב להבין כי נדרש שהפיתוח יהיה בתחומי התעשייה. תגליות ביולוגיות, רעיונות שיווקיים, תיאוריות מדעיות, תוכנות מחשב ושאר רעיונות לא נחשבים לפטנטנים.

בדרך כלל, פטנט מאושר בצורה טריטוריאלית, כלומר, הוא מוגבל למדינה אשר אישרה אותו. עם זאת, בהתאם לאמנת פריז, הרי שבעל הפטנט יכול להגיש את הבקשה גם במדינות אחרות החתומות עליה. במקרה כזה, הרי שיילקח בחשבון המועד בו הוגשה הבקשה במדינת המקור, והוא זה שיוגדר מבחינה חוקית.

שלבי עריכת הפטנט

על מנת שפטנט ייצא אל הפועל, נדרש, כאמור, הליך מורכב ביותר- עריכת פטנטים בצורה נכונה. לרוב, יכלול הוא תחילה חיפוש מידע על המצאות דומות בתחום, כשלאחר מכן תוגש הבקשה הראשונית לרשות הפטנטים בירושלים, בה היא תיבחן בהמשך על ידי בוחן מוסמך. במידה והתשובה לכך חיובית, תירשם היא ביומן הפטנטים, והיא תיפתח לעיון הציבור. רק לאחר שלבים אלה, הפטנט יירשם, ויימשך למשך תקופה של עשרים שנה- כל עוד מקפידים על תשלום של אגרות החידוש מדי שנה.

כמובן שהובאה פה רק תמצית התהליך. אולם, רק מזו ניתן להבין שללא ידע מתאים, הרי שבלתי אפשרי לבצע אותו על הצד הטוב ביותר. פה בדיוק נכנסים לתמונה משרדי הפטנטים השונים, אשר מלווים את הממציאים לכל אורך הדרך. הם יעניקו סיוע וייעוץ בתכנון הפטנט, יפנו אל הרשויות האמורות וכן יבצעו את ההליך הבינלאומי הנדרש. פנייה אליהם הכרחית כמעט תמיד על מנת להפוך את הרעיון לכורח המציאות.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה