שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2500
מאמרים: 7542
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> קניין רוחני
הוסף עכשיו מאמר למדור :
קניין רוחני
 

קניין רוחני טכנולוגיה ופטנטים


אתר פטנטים

 

אנו מסייעים לממציאים וחברות משלב הרעיון וההמצאה ומלווים את הוגה הרעיון לפטנט בתכנון קונספטואלי טכני המיועד לבקשת הפטנט שמבוצעת על ידי עורך פטנטים יועץ. 

 
 

 

טכנולוגיה ופטנטים הנם תחומים שמתקיים קשר ביניהם, ממציאים רבים מעוניינים להגן על הטכנולוגיה שלהם והקניין הרוחני בכדי למנוע העתקה על ידי מתחרים.

הגנה על קניין רוחני הנו כלי חשוב ליזם, ישנם מספר הליכים להגנת הקניין הרוחני כאשר כל הליך יכול להגן על תחום אחר בקניין רוחני, למשל סימן מסחר יכול להגן על שם, מדגם יכול להגן על עיצוב ופטנטים יכולים להגן על טכנולוגיה.

היזם צריך לבחון מה היא ההגנה שדרושה לו ולפי הצורך להגן על הקניין הרוחני בסוג הליך מתאים.

הגנת הקניין הרוחני היא בדרך כלל בפטנטים כאמור לעיל, הממציא הוגה הרעיון מעוניין לשמור על הטכנולוגיה בכדי שיהיה לו מונופול על המצאתו.

חוק הפטנטים מציין בסעיף 52 :

"52. תקופת תוקף הפטנט

תקופת הפטנט היא עשרים שנה מתאריך הבקשה."

כלומר מבקש שמקבל פטנט רשום יהיה לו מונופול למשך 20 שנה מיום הגשת בקשת הפטנט, כלומר 20 השנים נגמרות מתאריך הגשת הבקשה ולא מיום קבלת הפטנט בפועל.

ממציאים רבים לעיתים אינם יודעים על מה ניתן לקבל פטנט, לעיתים הם מפתחים וממציאים המצאה שיכולה להירשם כפטנט אבל בפועל לא מגישים בקשה לפטנט, בשלב מאוחר יותר כאשר המוצר מצליח לפתע הם רואים שמעתיקים אותם ורק אז הם רוצים לפנות להליך רישום פטנט, אך בשלב זה לאחר פרסום ומכירת המוצר כבר מאוחר מידי.

אם הממציא מפרסם ומוכר את המצאתו ולאחר מכן ירצה לקבל פטנט רשום הוא לא יוכל מאחר ואינו עומד בדרישת חוק הפטנטים, סעיף 4 בחוק הפטנטים מציין:

"4. אמצאה חדשה - מהי?

אמצאה, נחשבת לחדשה, אם לא נתפרסמה בפומבי, בין בישראל ובין מחוצה לה, לפני תאריך הבקשה –"...

אם כן את ההחלטה האם להגיש בקשת פטנט יש לקבל לפני הפרסום הפומבי ולפני המכירה, צריך לבחון האם הטכנולוגיה החדשה עומדת בדרישות חוק הפטנטים התקנות והפסיקה.

צריך לבחון בין השאר האם ההמצאה עומדת בדרישות המצוינות בסעיף 3 לחוק הפטנטים:

"3. אמצאה כשירת פטנט - מהי? (תיקון: תש"ס)

אמצאה, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי, שהיא חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית - היא אמצאה כשירת פטנט."

לעיתים לעורך פטנטים ולממציא אין די פרטים טכניים בכדי להגיש בקשה לפטנט, חוק הפטנטים מציין:

"12. הפירוט (תיקון: תשנ"ה)2

(א) הפירוט יכלול שם שיש בו כדי לזהות את האמצאה, את תיאורה, עם שרטוטים לפי הצורך, וכן תיאור דרכי הביצוע של האמצאה שעל פיו יוכל בעל המקצוע לבצעה."

שילוב של צוות טכני שמכין שרטוטים וחומר טכני לעיתים דרוש בכדי לספק מידע לעורך הפטנטים בכדי שיתאפשר לו לערוך את בקשת הפטנט, בנוסף במרים רבים החומר הטכני קיים, אך צוות טכני יכול להעביר לעורך הפטנטים מידע טכני על דרכי ביצוע שונים של ההמצאה שחשוב לעיתים להגן גם עליהם.

כמו כן לעיתים מממציאים מגישים פטנטים ובסופו של דבר בפיתוח המוצר ובניית אב טיפוס ישנו שיכלול או שימוש בדרך טכנית שונה מי זו שחשב תחילה הממציא ואז הגנת הפטנט הופכת להיות על משהו אחר שכלל אינו מיושם במוצר, לכן במקרים רבים כבר בשלב ההתחלתי אפשר לשלב צוות טכני שיכין שרטוטים ויעביר מידע טכני לעורך הפטנטים.

המידע לעיל הנו חלקי ואינו מלא, יש לבחון כל מקרה ומקרה באופן ספציפי ולהתייעץ עם עורך פטנטים.

 

 

 

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה