מאמרים בחינם - Like2Read | אפל, סיפור לידתו של תאגיד
שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2193
מאמרים: 7153
Like: 59
מאמרים -> טכנולוגיה -> אינטרנט ומחשב
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אינטרנט ומחשב
 

אפל, סיפור לידתו של תאגיד


צבי אדלר

אתר אגרילנד, האתר המוביל למשקיעים בקרקעות חקלאיות

 
 

כאשר בוחנים את היקף הסיקור התקשורתי העולמי אשר ליווה את השקתם של דגמי האייפון החדשים: אייפון 5sואייפון 5cואת הדגם החדש בסדרת אייפד הלא הוא – ipad air, קל להבין מדוע חברת אפל נחשבת לאחד הגופים המסחריים המובילים את עולם האלקטרוניקה הדיגיטלית, וזאת עוד לפני שהתייחסנו לסיקור מוצרים עתידיים אותם אפל כלל לא הודיעה כי בכוונתה להשיק, דוגמת אייפון 6.

כיצד באה לעולם חברת אפל? כיצד הפכה לילד המוכשר של עולם התאגידים העולמיים? התשובה הקצרה והמוכרת לרובנו מורכבת משתי מילים המרכיבות את שמו של אדם אחד – סטיב ג'ובס (Steven Jobs). התשובה הארוכה והמדויקת יותר מורכבת מעט יותר. לידתה של חברת אפל מתוארכת לאמצע שנות ה-70 ולשותפות-חברות שנולדה בין שני צעירים ארוכי שיער בקליפורניה: סטיב ג'ובס מיודעינו וסטיבן ווזניאק (Stephen Wozniak). שני הצעירים האמריקאיים חלקו אמונה עזה, על סף האמונה הדתית, בעולם הדיגיטלי אשר רק החל להתהוות כשני עשורים לפני כן. את אמונתם וחזונם הטכנולוגי (מחשב לכל בית) מימשו ג'ובס ווזניאק בעבודה קדחתנית במוסך בבית משפחתו של ג'ובס, שם פיתחו את אחד המחשבים האישיים הראשונים בהיסטוריה. בשנת 1977, על מנת לשווק ולהמשיך לפתח את היצור הדיגיטלי החדשני שבנו, הפכו השניים את השותפות ביניהם לחברה בע"מ בשם – אפל. בהקמת החברה הצטרף אל הצמד הצעיר שותף שלישי – מייק מרקולה (Mike Markkula) אשר הובא על מנת לשמש כמבוגר האחראי ונציג החברה אל מול העולם התאגידי ועל כן מונה לתפקיד יו"ר החברה.

נסיונו של מרקולה בעולם העסקי, המימון שהזרים לחברה וקשריו עם בעלי תפקידים בכירים בחברות הטכנולוגיה בעמק הסיליקון, פילסו עבור אפל את תחילת דרכה  וסייעו להפוך אותה מעסק חובבני במוסך ביתי לחברה טכנולוגית רצינית. ב-1977 השיקה אפל את Apple IIדגם מתקדם יותר למחשב האישי אותו יצרו ג'ובס ווזניאק. אפל 2 צויד ביכולות גרפיות חדשניות לאותה עת ונמכר בצירוף מקלדת, ספק כוח וסלוטים בהם ניתן היה להתקין כרטיסי תוכנה וציוד נלווה.

ב-1979 עברה אפל תהליך התמסדות נוסף ומיקמה את משרדיה בקופרטינו, במדינת קליפורניה. ב-1980 השיקה החברה את אפל 3, אשר בניגוד לקודמו הפך לכישלון מסחרי, חוויה כואבת שנצרבה בתועדה ארגונית של החברה ככלל ושל מייסדה סטיב ג'ובס בפרט. בשנת 1983 השיקה אפל את "ליסה", מחשב אישי אשר הציג חידוש מהפכני – ממשק גרפי - ממשק משתמש אשר התבסס על סימון ובחירה של פקודות טקסטואליות מתוך תפריט, במקום הקלדה חזורת של הפקודות. ביצוע פעולות הסימון והבחירה נעשו  באמצעות התקן חיצוני קטן וקל משקל בשם – עכבר. ב-1984 השיקה אפל את מחשב המקינטוש אשר הציג קפיצת דרך מהפכנית נוספת- שכלול הממשק הגרפי מפקודות טקסטואליות לאייקונים גרפיים, אשר כל אחד מהם סימן פקודה או פעולה עבור מערכת ההפעלה של המחשב. המעבר לממשק גרפי הפך את השימוש במחשב לנגיש עבור המשתמש הבלתי מיומן והאיץ את מעבר המחשב האישי מן המרחב העסקי-מקצועי אל הציבור הרחב.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה