שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> טכנולוגיה -> טכנולוגיה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
טכנולוגיה כללי
 

ביו פידבק ופוליגרף


לי באומן

לי באומן , אשת המילה הכתובה, ליברלית , אוהבת לכתוב על סוגיות מגדריות ו אביזרי מין .

 
 

ביו פידבק הינה שיטה שמטרתה לסיע למטופלים דרך משוב ביולוגי לטפל בכל מיני כאבים גופניים ונפשיים כאחד. הביו פידבק הוא כלי שפותח כבר בשנות הארבעים במאה שעברה, ובאופן מעניין, ביו פידבק נעזר במיכשור זהה שבו נערך שימוש ב בדיקות פוליגרף. אם כי מטרותיהן שונות, הן בטיפול בביו פידבק והן בבדיקת פוליגרףהאדם (מטופל או נבדק בהתאמה) מחובר למיכשור המאפשר רישום של תגובותיו הפיזיולוגיות והביולוגיות כדוגמאת מוליכות עורית, נשימה, לחץ דם ודופק.

ההתנהלות של הרישום היא זהה בפוליגרף ובביו פידבק אך כמובן שמהלך הבדיקה שונה בשני המקרים. בבדיקת פוליגרף האדם מוגדר כ"נבדק", והוא נשאל שאלות בנושאים שונים על מנת לברר מצבי אמת ושקר, ונאסר עליו להתבונן בצג המשוב. לעומת כך, בטיפול בבביו פידבק האדם מוגדר "מטופל" והוא מחוייב להתבונן בצג המשוב, מאחר ובאמצעות ההתבוננות במדדיו הפיזיולוגיים והביולוגיים המטופל יוכל ללמוד כיצד הם משתנים בהשפעה ממצבו הרגשי והמנטלי, ולסייע לו דרך מודעות ללמוד כיצד להשפיע עליהם בצורה רצונית.

לא כל איש טיפול יכול להשתמש בכלי של ביו פידבק, ויש לעבור הכשרה מתאימה ולקבל רישוי לעסוק בכך. על פי רוב, מטפלים שמשלבים ביו פידבק בעבודתם הם פסיכולוגים, רופאים או מטפלים שונים מתחום הפיזיו-ביולוגיה. יש לזכור כי כלי הביו פידבק משולב בטיפול קיים, ולרוב לא עומד רק בפני עצמו.  פגישה טיפולית הכוללת ביו פידבק מלווה בשיחה בין המטופל למטפל, הסבר על המכשיר וחיבור אליו, תצפית על המדדים הפיזיולוגיים והביולוגיים של המטופל תוך הדגמת השתנות בהם לאור גורמים מסויימים. המטרה בסופו של דבר תהיה לימוד המטופל לשלוט במדדיו הגופניים.

הפוליגרף לעומת כך אינו מכוון לעבר הנבדק, אלא מטרתו לגלות דבר מה אודותיו: האם דובר אמת או שמסתיר הוא אמיתות מסויימות? אין ניסיון ללמד את הנבדק דבר מה, אלא רק לגלות מהי האמת בסבירות גבוהה לוודאי.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה