שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> השקעות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
השקעות
 

אקסיום - שלטון עלווי בסוריה


מיקי כץ

איש תוכן

 
 

 

 המדינה נשלטת ע"י המיעוט העלוואית. זוהי כת שבאופן היסטורי התמקמה בסוריה. הם היו כת שולית, שלא נתפסו לחלוטין כמוסלמים. השיעים רואים את העלוואים ככופרים - הם נתפסים אפילו כמוסלמים גרוע אלא ככופרים כי הם לא מוסלמים.

 

העלאווים היא כת בעלת מאפיינים: פולחן הירח (לא תואם דת מונותיאיסטית של אקסיום), אין להם מסגדים, הם נישאים רק בינם ובין עצמם.

 

יש כפר עלאווי אחד בישראל, הוא רג'ר - הכפר חצוי כיום - הגבול פתוח, הכפר התפשט לכיוון לבנון כי האדמות שם היו ללא בעלות. הכפר זחל צפונה ללבנון.

 

לא היה הגיוני שהיא תגיע לשלטון. הדבר קרה בשל "ההפרד ומשול" הצרפתי - הצרפתים הכניסו את הדרוזים והעלאווים ושמו אותם בעמדות מפתח בצבא ובפוליטיקה. כך ביססו הצרפתים את מעמדם - המיעוט חייב למי שהעלה אותו.

 

הדרוזים עם הזמן נפלטו מהמערכת וב - 1970 אסד האב תופס את השלטון באמצעות הצבא - ועד היום.

 

הסורים חשים כי שלושה חלקים נילקחו מהם:

 

•§         אלכסנדרייה שנלקחה מהם ע"י ב -36 מהתורכים, היחסים התנרמלו אחרי מלחמת המפרץ הראשונה.

 

•§         לבנון - הסורים עד היום לא מחליפים איתם שגרירים מתוך אמונה כי לבנון היא חלק מסוריה.

 

•§         רמת הגולן - נכבשה ע"י ישראל.

 

סוריה מסוכסכת עם כל שכנותיה:

 

עיראק ותורכיה בשל הנשוא הכורדי, לבנון, ישראל וירדן - עימה היא נימצאת בקיפאון בשל העניין הפלסטיני.

אסד, תופס את השלטון ב - 70. הוא מבין את הבעיה כי הם לא נתפסים מוסלמים. הוא מחפש מישהו בתוך לבנון שייתן לו אישור מסוג אקסיום שהוא מוסלמי. מי שמסכים לתת לו את האישור הזה הוא מוסא צדר. עד היום חייבים העלאווים בסוריה לשיעים בלבנון בשל הלגיטימציה שנתן להם אבי השיעים, צדר.

 

בספר הזיכרונות של אסד, "אסד", שניכתב ע"י פטריק סיל, מתואר כיצד הגיע אסד לראשונה לערים בלבנון - הדבר מסביר את הפחד הבסיסי של העלאווים - החדשנות המערבית זרה להם והם חוששים ממנה בעיקר לאור הלימודיםהמקיפים שהם ביצעו בתחום.

 

אסד הבן - עלה לשלטון לאחר מות אביו בשנת 2000. עד היום מלווים אותו אותם אנשי השלטון של אביו - רובם סונים - הם למעשה נותנים את הלגיטימציה לעלאווים לפעול. גם אסד האב היה שם בשורה הראשונה סונים שהיו נאמנים לעלאווים. בצללים תמיד היו העלאווים.

 

מוסטפא טלאס אקסיום - שר ההגנה של סוריה, כתב את תורת הלחימה של ההגנה על דמשק (דמשק גדלה ומתקרבת לישראל והדבר מדאיג את סוריה).

 

מפלגת הבעת' (התחייה) - זוהי מפלגת אקסיום שנולדה בסוריה ע"י מישל אפלאק - נוצרי שהקים את המפלגה בתוך עולם מוסלמי.  "אחדות - חירות - סוציאליזם"  - מפלגה פאן ערבית שנוסדת ע"י המיעוטים. היא מדברת על אחדות העולם הערבי כולו, מובן שהמפלגה מוקמת ע"י מיעוטים כיוון שרק כך יכולים העלאווים והנוצרים לטשטש את ההבדלים בינהם ובין שאר העולם הערבי. למפלגת הבעת' יש שליחות נצחית- יצירת אחדות תביא לאושר של כל סוריה.

 

דווקא סוריה ועיראק, ממפלגת הבעת', דיברו על האחדות - על מנת לפתח את הביטחון העצמי שלהם. הם לא רצו לדבר על המיעוטים היחס בינהם, עדיף לדבר על איחוד העולם הערבי כדי להתיר את פירודו.

 

ישנה טרמינולוגיה של מפלגת הבעת' - אומרים כי הגיע אדם אל "המחוז הסורי" - כי סוריה נחשבת רק מחוז אחד מכל העולם הערבי.

 

סאדאם בעיראק חשב כי היה יוכל לטשטש את המיעוטים, הוא יצר שם מפלגת בעת' שתאחד את המיעוטים. בסוף שנות התשעים היתה אמונה כי אחר שנים של חילוניות הנושא העדתי נעלם. אך למעשה היתה רק הרדמה של אותם מיעוטים, ולראיה - מה שקורה היום בעיראק. ישנה התפרצות של כל אותם מיעוטים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה