מאמרים בחינם - Like2Read | הפשרת קרקע חקלאית, דירות להשכרה ושר האוצר- סיפורה של רפורמה
שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2196
מאמרים: 7150
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> השקעות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
השקעות
 

הפשרת קרקע חקלאית, דירות להשכרה ושר האוצר- סיפורה של רפורמה


צבי אדלר

אתר אגרילנד, האתר המוביל למשקיעים בקרקעות חקלאיות

 
 

השבוע קיבל קבינט הדיור הממשלתי מספר החלטות לאישור והוצאה לפועל של תוכניות לפתרון משבר הדיור. אחת התוכניות הבולטות והמסוקרות ביותר מבין אלה שאושרו, הייתה זו שהגיש ראש קבינט הדיור – שר האוצר יאיר לפיד. על פי פרטי התוכנית שפורסמה בכוונת המדינה להוביל לבנייתן של כ-150,000 דירות חדשות אשר ייעודו להשכרה, במהלך 10 השנים הבאות.

איפה יבנו?

על מנת שעשרות אלפי הדירות לא יישארו כאבן ריקה להשכיר שאין לה הופכין, הוחלט כי רוב הדירות החדשות יבנו באזורים בהם קיים ביקוש נדל"ני גבוה, בעיקר בערים הגדולות במרכז הארץ (גוש דן, השרון, השפלה). על פניו החלטה סבירה, רק שמימושה בעולם האמיתי מצריך יצירת מאגר גדול בהיקפו של קרקעות פנויות ומאושרות לבנייה, הרבה מעבר להיקף הקרקע המאושר לבנייה הקיים כיום. על מנת לייצר מאגר קרקעות כזה הוחלט לייצר מסלול מהיר להפשרת קרקע חקלאית בשולי אותן ערים, בין אם היא נכללת בתחום שיפוטה של העיר ובין אם היא רק סמוכה לגבול תחום השיפוט. מסלול זה יעבור ככל הנראה דרך הוד"לים- אותם גופי תכנון שהקימה הממשלה לפני כשנתיים ונועדו לזרז תהליכי תכנון של מיזמי דיור גדולי מימדים.

הכוונה היא לפעול להפשרת קרקעות חקלאיות שהן אדמות מדינה (לכל הפחות בחלקן הגדול הן אדמות מדינה) המנוהלות על ידי הרשות למקרקעי ישראל. מגבשי התוכנית מעריכים כי מרבית אדמות המדינה המתאימות לשמש למטרה זו, אינן נמצאות בידי הרשות למקרקעי ישראל, אלא בידי חוכרים פרטיים, ברובן משפחות חקלאים בישובים כפריים סמוכים לערים. על מנת לעשות שימוש בקרקעות לצרכי בניית דירות, תפעל המדינה להחזרת האדמות מן החוכרים לידי הרשות למקרקעי ישראל. ההנחה היא כי החוכרים לא ימהרו להשיב את הקרקעות לידי המדינה ועל כן הוחלט ליזום פיצוי מוגדל לחוכרי קרקע חקלאית אשר יסכימו לפנות את הקרקע ללא התנגדות. מנגד, תאושר הפעלת מהלכי פינוי ללא הסכמה נגד חוכרים שיסרבו לוותר על האדמות.

מי יבנה?

על מנת להוציא את התוכנית לפועל הוחלט להקים חברה ממשלתית בשם "דירה להשכיר" אשר תעסוק בעיקר בקידום מיזמי בנייה של אותן דירות מול גופי התכנון. החברה, כך מקווים ראשי משרד האוצר, תפעל לזירוז תהליכי הפשרת קרקע חקלאית, לזירוז אישור תוכניות בנייה וזירוז הוצאת היתרי בנייה. החברה תופקד גם על הוצאתם של מכרזים לבניית הדירות ולא תתפקד כחברה קבלנית.

מה ההיגיון?

ההיגיון העומד בבסיס התוכנית הוא יצירת מודל לבניית דירות השכרה אשר יבטיח ליזם תשואה שנתית בת 6-8 אחוזים- החברה תוציא מכרזים לבניית דירות להשכרה. החברות שיזכו במרכז יחזיקו בבעלות על הדירות למשך תקופה של 20 שנים, במהלכן ייהנו מפדיון דמי השכירות. לאחר מכן יוכלו החברות למכור את הדירות בשוק הפרטי.

הציפייה היא התשואה המובטחת תגרום לגורמים מוסדיים בשוק ההון הישראלי להיכנס כגורמים פעילים בשוק הדירות להשכרה. במידה וציפייה זו תתממש יכנסו לתחום מיליארדים של ₪ של הון ציבורי, ותאפשר לפרויקט לנוע קדימה ללא צורך בתקציבי ענק ממשלתיים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה