שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

ארגנטינה - כלכלת ארגנטינה ודרום אמריקה


אייל שפע
 
 

כלכלת דרום אמריקה – חלק ראשון – ארגנטינה

 

כלכלת דרום אמריקה עברה טלטלה קשה בשנים האחרונות ובעשורים האחרונים
מדינות כברזיל וארגנטינה שנחשבו למובילות כלכליות חוו מעבר מצמיחה מהירה למיתון גורף וחוזר חלילה.

ארצות אלו נחלו פגיעה קשה בכלכלה שלהן רבות עקב שחיתויות ואי ניהול מוניטרי של המשק דבר שבחלקו נשקף לתייר בארצות דרום אמריקה ארגנטינה אחת מדינות התיירות המובילות בדרום אמריקה כדוגמה

 

כלכלת ארגנטינה שהיא הכלכלה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית היא נושא שנחקר רבות בעיקר ולו בשל העובדה שזוהי מדינה שחוותה במאה ה-20 גם צמיחה כלכלית מהירה וגם משבר כלכלי עצום.

למעשה במאה ה20 והמאה ה21 ארגנטינה חוות כ 11 פשיטות רגל וחילופי משטר שלא הצליחו להגבר עליהן. עד 1930 ארגנטינה הובילה מבחינת הכנסה לאומית והכנסה לנפש, מדינות כמו אוסטרליה וקנדה.

מאותן שנים החל שפל כלכלי גדול בארגנטינה שנבע מחוסר יציבות פוליטית והשקעה של הממשלה בתעשייה שגרמה לפגיעה בחקלאות, שהיוותה עד לאותה עת, אחד היתרונות הגדולים של המדינה.

חלוקה של השינויים בארגנטינה במאה שעברה ובמאה הזו

עד לסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 הייתה בארגנטינה היפר אינפלציה וחוב לאומי חיצוני גדול מאוד זאת תחת משטר הגנרלים במדינה שהתנהל באופן לא מחושב.

באמצע שנות ה-90, ממשלת ארגנטינה ניסתה להתמודד עם האינפלציה באמצעות הצמדת המטבע המקומי, הפסו הארגנטינאי לדולר, וכן באמצעות הפרטת חברות ציבוריות וממשלתיות וכוננות .
נדמה היה שהאינפלציה נמצאת תחת שליטה אך המצב היה זמני.
באמצע 1998 החלה הידרדרות נוספת במצבה הכלכלי של ארגנטינה בשנת 2000 המדינה אבדה את האמות באגרות החוב שלה דבר שהוביל בשנת 2001 לקריסת בנקים ולמשבר כלכלי החמור ביותר שראתה ארגנטינה אי פעם והכלכלה התכווצה בקרוב ל 15 אחוזים.

משנת 2002 הכלכלה החלה להתייצב שוב והייצוא גדל והיווה יותר מ-20% מהכנסותיה של המדינה.

במהלך אותן שנים ועד לשנת 2001 היו עליות וירידות באינפלציה ובאבטלה בארגנטינה.
בסוף 2010 שיעור האבטלה ירד והתגלו במדינה מרבצי גז גדולים מאוד.

ואולם, מאמצע שנת 2011, ארגנטינה החלה לקצץ בתקציבים, האינפלציה גברה ובשנת 2012, בניסיון לעצור את בריחת ההון מהמדינה, הממשלה הטילה מגבלות על רכישת דולרים. הפיקוח יצר שוק שחור הנקרא "הדולר הכחול" שבו ניתן היה להמיר דולרים בשער גבוה מהדולר הרשמי.

באמצע 2014 הוערך כי האינפלציה בארגנטינה היא מהגבוהות בעולם וכי היא מתקרבת ל- 40%.

 

חוסר היציבות הכלכלי של ארגנטינה והמשברים הכלכליים חמורים החוזרים ונשנים זאת  לצד תקופות של פריחה ושגשוג גרמו לחוקרים רבים להעלות השערות רבות. בין הסיבות לחוסר היציבות הכלכלית של ארגנטינה, שהעלו חוקרים היו: חוסר יציבות שלטונית, שחיתות שלטונית שחלחלה גם לאזרחים,  תלות בהון זר, יחס גבוה בין אוכלוסייה שאינה בגיל עבודה לאוכלוסייה שנמצאת בגיל עבודה, עלייה בתוחלת החיים וירידה בשיעור הילודה, מדיניות ההגירה של המדינה ועוד...

 

ב2015 חוותה ארגנטינה שוב ירידה חדה בכלכלת עם ירידת ערך הנפט והירידה בשוק הסחורות והיא סובלת מאי יציבות כרונית חילופי שרי אוצר  הסקטור הממשלתי העצום והמושחת שלהאי יכולתה להנהיג רפורמות בכלכלה, והשחיתות שהתגלת עד למצב של חילופי שלטון וערעור האמון של התושבים בהנהגתם.

כיום ובעבר סובלת ארגנטינה מפערים גדולים מאד בין עניים לעשירים ומסורת של מוסר ירוד ועוד המביאים לכך שהמדינה שנחשבה לפני יותר ממאה שנים לאחת ממעצמות הכלכלה הגדולות ובעלות הפוטנציאל הכלכלי הגדול ביותר מיועדת שוב ושוב לנפילות כלכליות ופשיטות רגל חוזרות כאשר היא עדיין נמצאת בחוב של מאות מיליוני דולרים לבנק העולמי שמאבד את האמון בה שוב ושוב.

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה