שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2286
מאמרים: 7305
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

גיוס כספים לעמותות ומוסדות ללא כוונת רווח


שגית ד.
 
 

בעת גיוס כספים עבור עמותות ומוסדות ללא כוונות רווח בישראל ניתן לפנות לגורמים שונים כגון קרנות פילנתרופיות בארץ או בחו"ל, גופים ממשלתיים, עסקים וחברות, תורמים גדולים פרטיים בארץ או בחו"ל, וכן לבצע התרמות מן הציבור הרחב בישראל. עפ"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היקפי התרומות שקיבלו עמותות ומלכ"רים בשנת 2008 היה גבוה באופן משמעותי לעומת היקפם בשנת 1995: 3.14 מיליארד ₪ בשנת 1995, לעומת 18.69 מיליארד ₪ בשנת 2008, כלומר הסכומים הוכפלו כמעט פי 6 !

מחקר שנערך באוניברסיטה העברית על ידי פרופסור הלל שמיד וגברת אבישג רודיך העלה שרובן הגדול של התרומות אשר הועברו לעמותות ומלכ"רים בשנת 2007 היה מטעם קרנות פילנתרופיות זרות אשר פועלות גם בישראל. לכן, קרנות פילנתרופיות בחוץ לארץ מהוות גורם משמעותי בתהליכי גיוס כספים של עמותות רבות.

לאחרונה מסתמן אפיק נוסף אשר יתכן ויתפוס חלק ניכר במאמצי פיתוח משאבים לעמותות, עקב שינוי בהתנהלות ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה. ארגון זה תמך במדינת ישראל מאז הקמתה. עד כה, הוא העביר כספים לשני גופים במדינה בלבד - לסוכנות היהודית ולג'וינט. לאחרונה, ארגון הפדרציות היהודיות שוקל לשנות נוהל זה ולחלק את כספי התרומות בין גופים אלו ועמותות ומלכ"רים נוספים בישראל. הדבר משמעותי, מכיוון שהכספים שמעביר ארגון זה מגיעים לסכום של כ-140 מיליון דולר בשנה. במידה ושינוי זה באופן חלוקת התרומות יצא לפועל, עמותות ומלכ"רים בארץ יוכלו 'להתחרות' על קבלת סכומי תרומות לא מבוטלים.

על פי גורמים בארגון הפדרציות היהודיות, ההצעה לשנות את שיטת העברת הכספים לישראל נבעה מתוך הרצון של קרנות פילנתרופיות לחוש מעורבות רבה יותר בכך שיוכלו להעביר באופן ישיר תרומות לעמותות ומלכ"רים ספציפיים ללא תיווך גורם נוסף, וכתוצאה מכך יוכלו גם לעקוב אחרי האופן בו נעשה שימוש בכספים, לבחון האם הם אכן התרומות תורמות לקידום המטרות הרצויות, דוגמת שינוי חברתי וכו'.

שינוי זה באופן חלוקת כספי התרומות, אין משמעו שהסוכנות היהודית וארגון הג'וינט לא ימשיכו לקבל תרומות בהיקפים משמעותיים מארגון הפדרציות. ללא ספק, הם יקבלו תרומות בהיקפים של עשרות מיליוני דולרים בשנה, אך יתרת כספי התרומות שהועברו עד היום כל שנה אליהם בלבד, יועברו לעמותות, מלכ"רים וארגונים אחרים. במידה וחלטה זו מצד ארגון הפדרציות היהודיות תצא לפועל, עמותות בישראל יעשו בחוכמה אם יערכו שינוי במערך תהליכי גיוס כספים בהתאם לערוץ הנוסף שנפתח עבורן לפיתוח משאביהן.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה