שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

החזר השקעה על מחשוב ענן


גיא פרי

גיא פרי

מנכ"ל, מיצוב

 
 

מחשוב ענן כבר איננו נישה קטנה בשוק המחשוב הכללי, אלא הוא מהווה חלק נכבד ומהותי, וכבר אין שאלה לגבי עתידו. מגמת המעבר למחשוב ענן, על חשבון צורות מחשוב מסורתיות של רכישה ובעלות על החומרה והתוכנה, הולכת ומתגברת ולא נראה שהיא עומדת לעצר בקרוב.

עם זאת, בזמן שבתחילת האימוץ המאסיבי של מחשוב ענן היה ברור לכל כי המעבר למודל זה יספק החזר על ההשקעה, טוב יותר מאשר ההחזר בשיטות מחשוב מסורתיות, כיום מתחילות להתעורר ספקות. למשל בסקר שערכה חברת West IP Communicationsבקרב מנהלי מערכות מידע בארגונים, רק 54% מהם האמינו כי הם ישיגו החזר על ההשקעה במעבר למחשוב ענן. כלומר 46% מהם לא מאמינים כי ישיגו החזר על ההשקעה, אחוז גבוה מאוד ביחס למה שהיה בעבר. זה כמובן משפיע על גיבוש אסטרטגיה של מערכות המידע של הארגון.

הגישה הזאת למחשוב ענן אולי מציגה אופק מעונן, אבל לדעתי זה נובע משתי סיבות שמעוותות את הצגת הדברים: את מי שאלו ואיך מדדו. על הסקר של חברת West IP Communicationsענו מנהלי מערכות מידע, כלומר אנשי מחשוב ויש עם זה בעיה. ראשית, אנשי מחשוב רבים מראש התנגדו למעבר למחשוב ענן, לא מסיבות עסקיות או טכנולוגיות, אלא מכיוון שזה אומר אובדן שליטה עבורם. במערכות מידע מנוהלות מקומית בבית העסק, למנהלי מערכות המידע שליטה רבה יותר ויכולת השפעה מאשר במחשוב ענן. כאשר ארגון עובר לשימוש במחשוב ענן, הכוח עובר במידה רבה למשתמש, כלומר לאנשי העסקים בארגון, ואנשי מערכות המידע מאבדים חלק מהשליטה. לכן, כאשר מנהלי מערכות מידע נשאלו לגבי החזר ההשקעה במעבר למחשוב ענן, אם הם מראש התנגדו למהלך זה, סביר להניח שהם גם ישיבו כי לא יהיה החזר על ההשקעה כדי להצדיק את ההתנגדות.  זה מעין "אמרנו לכם" ועכשיו התחזיות שלנו מתממשות.

הסיבה השנייה לחוסר האמינות של הסקרים הללו, ואלי החשובה יותר, היא דרך המדידה של החזר על ההשקעה במחשוב ענן. מראש קשה למדוד במדויק החזר על השקעה במערכות מידע, כי התרומה היא בדרך כלל בצורה עקיפה שקשה למדידה מדויקת, אולם במקרה של מחשוב ענן יש לשנות את דרך החישוב להחזר על ההשקעה בצורה מהותית. כאשר ארגון מעביר מערכות מידע למחשוב ענן זהו לא רק שינוי טכנולוגי, אלא בעיקר זהו שינוי של המודל העסקי. לכן, כל צורת החישוב של ההשקעה במחשוב וההחזר על ההשקעה צריכה גם כן להשתנות. אם במודל המסורתי של מחשוב מרבית ההשקעה הייתה השקעה ראשונית בציוד, ברישיונות התוכנה ובהטמעה מורכבת של המערכות, הרי שבמחשוב ענן ההשקעה הראשונה היא מינימלית ובמקרים מסוימים כמעט ולא קיימת. לעומת זאת, במחשוב ענן העלויות השוטפות עולות בצורה משמעותית ובדרך כלל הן הולכות ומתרבות ככל שהאימוץ של מחשוב ענן בארגון גובר. בנוסף, במחשוב מסורתי ישנן עלויות חד פעמיות לאורך התקופה, הנובעות משדרוגים, תיקונים והוצאות שנובעות מהשבתה של מערכות כושלות, מנגד במחשוב ענן כל ההוצאות הללו כמעט ולא קיימות.  השינויים הללו בפריסת ההשקעות וההוצאות השוטפות הן משמעותיות ביותר וגורמות לכך שיש לשנות גם את אופן חישוב ההחזר על ההשקעה במעבר למחשוב ענן. מרבית הארגונים עדיין לא ביצעו את השינויים הנדרשים מחוסר ניסיון בעבודה עם המודלים החדשים.

שתי הסיבות שהוזכרו לעיל גורמות לכך שלמנהלי מערכות מידע רבים נראה כי לא יהיה החזר על ההשקעה במעבר למודל מחשוב ענן, אך לדעתי זוהי טעות. התועלות המרכזיות של מחשוב ענן, שנובעות מיתרונות לגודל וריכוזיות של המערכות, יביאו עם הזמן תועלות כספיות משמעותיות לספקי המחשוב, אבל בהחלט גם לצרכני המחשוב. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה