שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

המרת מטח על רקע פיחות במטבע


אבי ביטון
 
 

 

פיחות במטבע הוא שם גנרי כולל למגוון רחב של פעולות יזומות או הפעלות בדיעבד, שנועדו כולן לתאר בחשבון אחרות ירידת ערך במטבע, כלומר ירידה ביכולת הקניה שלו, בכח הקנייה שלו ובשוויו: מטבע שפוחת יוכל לקנות פחות: בין אם טובין ממשיים, בין אם סחורה פיננסית, ובין אם מטבעות אחרים. הדבר ניכר למשל בביצוע המרת מט"ח המטבע שווה פחות, יכול לקנות פחות מהמטבע האחר, ולכן גם בהמרה אליו יעניק פחות ממנו ביחס למצב לפני הפיחות. פיחות כזה יכול להיות תוצאה של צעד יזום ומכוון כתוצאה ממדיניות כלכלית מודעת, ויכול להיות גם כינוי רווח בציבור לבטוי ממשי של ירידת ערך המטבע בפועל.

 

פיחות המטבע לפיכך הוא – או תוצאה של העלאה רשמית מטעם בנק ישראל למשל בשער המטבע לעומת הדולר למשל, או ירידה ביכולת הקניה שלו מטלטלין ביחס לשנה דאשתקד כמתבטא במדד האינפלציה – המתבטאת בסחורות ובשירותים, כגון מדד הביגמק – המשווה מדי שנה בין מחיר ארוחה זהה באתרים שונים בעולם, ובין מחיר זה באותו אתר כיום – לבין המחיר בשנים קודמות. המחיר משקף – הן את האינפלציה במדינה, והן את שערי המטבעות זה ביחס לזה. ההפך מפיחות, כלומר עליה בכח הקניה, בערך ובשווי המטבע, מתכנית ונקראת ייסוף.

 

פיחות זוחל

 

פיחות זוחל החל להיות מונהג בעולם החל מאלף תשע מאות ארבעים וארבע, כשהוצבו לראשונה שערי חליפין הדדיים בין מדינות, והוכר צורך לראשונה בקביעתו של מנגנון מוסדר ומאורגן למדינות, שלא יוכלו לקבוע שער חליפין קבוע לתקופה ארוכה. זוהי שיטה מקובלת ומדודה במסגרתה נעשות הפחתות מודעות יזומות ומוצהרות מראש בשער החליפין של המטבע לעומת רעיו: הידיעה מראש מאפשרת התכוננות ומונעת ספקולציות ולחצים פסיכולוגיים בשוק ובשוק מטבע החוץ, במסגרתן לעתים יוצרים ספקולנטים בעלי חפץ עניין ואינטרס לחץ שתכליתו חשש בשוק מפיחות גבוה.

 

הלחץ עשוי ללא פיחות זוחל להתרגם למדיניות של ממש בפיחות גבוה, ואז אותם ספקולנטים שיאגרו מראש מטבע חוץ – ירוויחו מהפיחות, על חשבון השוק כולו. הפיחות הזוחל המוצהר מראש מונע זאת מהם, ומאפשר למנוע את התסיסה הפסיכולוגית: כלכלה היא כבמקצועות רבים נוספים עיסוק רב במדעי החברה ולא במדעים מדויקים, על אף תפוצת הכלים והחשיבה המתמטיים שבה. נהוג גם פיחות זוחל מוצהר המתרחש מעלה ומטה ולא רק מטה במורד שער המטבע, אז הוא מכונה זחילת שער.

בישראל הונהגו לתקופות קצרות הן פיחות זוחל והן זחילת שער. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה