שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2286
מאמרים: 7305
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

הקמת עסק עצמאי


Ann shib
 
 
הקמת עסק עצמאי והטבות המס מן המדינה

הקמת עסק עצמאי הוא משימה הכרוכה בלא מעט לבטים והתחבטויות וטומנת בחובה יתרונות וחסרונות :

היתרון הגדול ביותר הוא חופש : בתור עצמאית את אדון לעצמך, אין לך בוס שיושב לך על  הראש, את זו שמנהלת את המשרד (או שאת אפילו יכולה לעבוד מן הבית) וקובעת לעצמך את לוח הזמנים המתאים לך. 

מנגד, פתיחת עסק עצמאי תמיד טומנת בחובה סיכון מסוים מכיוון שאת לא מקבלת משכורת מסודרת ואף אחד לא מבטיח לך שתרוויחי בחודש הבא את אותו הסכום שהרווחת בחודש הנוכחי או בחודש הקודם לו.

חסרון נוסף הוא שעצמאיים משלמים מעט יותר לביטוח הלאומי והמעסיק אינו משתתף איתם בתשלומים. הדבר נכון גם לגבי קרן פנסיה וקרנות השתלמות אותם תצטרכי לפתוח בעצמך ולהפריש אליהם כספים באופן שוטף לשם חיסכון עתידי (או להעביר את המעמד שלך לעצמאית בקופה או קרן שנפתחו לך בעבודה). בעסק עצמאי, בעל העסק אחראי להנהלת החשבונות של העסק.

כיצד נרשמים כעוסק?

יש להבדיל בין עוסק פטור לבין עוסק עצמאי. עוסק פטור הוא עוסק פטור ממע"מ עד לתקרה של 79,482 ₪ נכון לשנת המס 2014. אם את צופה שתרוויחי מעבר לכך, תצטרכי להירשם כעוסק רשום ולשלם מע"מ על הכנסותיך (מנגד, תוכלי להתקזז על המע"מ אותו שילמת על הוצאות מוכרות). בכל אופן, יש לשים לב שישנם מקצועות מסוימים בהם חייבים להירשם כעוסק מורשה ללא קשר לגודל ההכנסות, לדוגמה, פסיכולוגים, עורכי דין או רופאים.  

תדירות הדיווח למס הכנסה תלויה בהיקף הפעילות של העסק, אך בכל מקרה יש לדווח מדי שנה על סך כל ההכנסות באמצעות הגשת הדו"ח השנתי. הדיווח למע"מ נעשה באופן שוטף מדי חודש או חודשיים. בנוסף לזאת, ייתכן כי תדרשי להגיש דוח הצהרת הון הכולל את כל הנכסים וההתחייבויות שלך ושל התא המשפחתי שלך אם ישנו.  (לדוגמה, תכולת דירה, רכבים, תוכניות חיסכון והלוואות משכנתא).

הרישום עצמו נעשה באופן עצמאי דרך פקיד השומה באזור בו פועל העסק או דרך מייצג. בנוסף יש לשנות את הסטאטוס האישי במשרדי הביטוח הלאומי ל-"עצמאי" או "עצמאי שאינו עונה להגדרה" (הגדרה זו משפיעה על אופן קבלת הקצבאות מן הביטוח הלאומי שיעורי התשלום והזכות לפיצויים לנפגעי עבודה).

במידה ובו רוצים להעסיק בעסק עובדים שכירים, יש לפתוח גם תיק ניכויים עבור כל אחד מהם.

החזרי מס

למרות הבירוקרטיה הרבה הכרוכה בפתיחת עסק עצמאי והחשש מפני הלא צפוי, בתור אישה יש לך הטבות מס רבות מן המדינה בדמות נקודות זכות ופטור מתשלום מס הכנסה עד תקרה מסוימת. המשמעות בפועל היא שבמקרים רבים לא תשלמי מס כלל או שתשלמי מס בשיעור קטן מאוד.

תקרת הפטור נעה בין 5,971 ₪ ל – 9,500 ₪ ומתעדכנת כל שנה כתלות במספר הילדים.

מלבד תקרת פטור זו, את זכאית גם לנקודות זיכוי לפי הפירוט הבא  (שווי כל נקודת זכות כ – 218 ₪ לחודש):

·         2.25 נקודות זיכוי כתושבת ישראל

·         נקודת זיכוי לילד עד גיל חמש החל משנת המס שלאחר הולדתו (אלא אם כן הילד נמצא בחזקת האב)

·         נקודת זיכוי נוספת לכל ילד עד גיל 18 החל משנת המס שלאחר הולדתו (אלא אם כן הילד נמצא בחזקת האב)

·         נקודת זיכוי נוספת אם את מגדלת את ילדך בעצמך או משתתפת בכלכלתו עם ההורה האחר

·         אם ילדך נמצא במסגרת החינוך המיוחד, תוכלי לקבל שתי נקודות זיכוי נוספות לשנה.  

בסופו של דבר, למרות הקשיים שאולי כרוכים בהקמת עסק עצמאי מהבחינה הבירוקרטית, אין ספק שהמדינה מעניקה מגוון גדול למדי של הטבות בדמות החזרי מס ופטורים ממס שמקלים מאוד על ניהול העסק ומאפשרים למי שרוצה להגשים את עצמה באופן זה .יחד עם זאת, חשוב מאוד להיעזר ביועץ מס או רואה חשבון אשר מכירים היטב את חוקי המס ויכולים להקל עלייך במשימה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה