שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

זיכיון לעסקים


Damien Rot

Damienroth

 
 
זיכיון לעסקים

"זיכיון, זיכיון, זיכיון" – נראה שכל בית עסק קטן כיום הוא זיכיון של עסק קיים ויש לכך סיבות טובות. בניגוד לזיכיון בעולם הקולנוע שפירושו קביעה של זכויות יוצרים על יצירה מסויימת וכל מה שנוגע לה, זיכיון בעולם העסקים הוא דו כיווני ומתאר יחסי גומלין בין שני צדדים. יחסי הזיכיון מתנהלים בין זכיין (אדם פרטי או קבוצת אנשים שרכשו/השכירו זיכיון) ובין מזכה (עסק שמכר זיכיון). במסגרת ה"זוגיות" הזו יש לכל צד זכויות וחובות מסויימים.

חובות הזכיין

חובות הזכיין כוללות ברובן שמירה על שמו הטוב של העסק המזכה. הזכיין צריך לפעול בצורה הגונה מבחינה עסקית. בנוסף, עליו להעביר סכום מסויים מהרווחים של הזיכיון כל חודש לחברה המזכה. זיכיון לעסקים הוא לא רק רשימה של חובות הזכיין כלפיי החברה המזכה אלא הוא כולל בתוכו גם זכויות המגיעות לזכיין. בשיטת הזיכיון, החברה המזכה בעצם מוכרת/משכירה נתח מהעסק שלה לאדם פרטי ולכן יש לה אינטרס לשמור על שמה הטוב. על מנת לוודא שהמוניטין שלהן לא ייפגע ושהזיכיונות יתפקד כראוי, חברות מזכות ידריכו את את הזכיינים על העסק.

החשש של חוסר הניסיון

פעמים רבות אנשים ללא ניסיון עסקי רב הם אלה שקונים זיכיון וחוסר הניסיון הזה עלול להיות מתורגם לכישלון של הזיכיון. על מנת למנוע מצב שכזה, החברה המזכה תעניק מהידע והניסיון העסקי שלה לזכיין. חברה מזכות גם שומרות לעצמן את הזכות לבצע ביקורים ללא התראה מראש בזיכיון על מנת לבדוק שהוא מתנהל בצורה חלקה ושהזכיינים לא עושים דברים שהם אינם חוקיים או כאלו שעלולים לפגוע בעסק. אם כך, ניתן לתאר זכיונות כיחסים הדדים של "תן וקח". עסקים גדולים בוחרים להאציל סמכויות לזכיינים ולהפקיד בידם את השמירה על שמה הטוב של החברה שלהם ובתמורה הם מקבלים נתח מהרווחים של הזיכיון. הזכיינים עצמם גם מרוויחים ממערכת היחסים הזו. השם המוכר של עסקים גדולים מושך לקוחות וותיקים וגם חדשים לזיכיון שלהם וזה מספק להם הכנסה שיכולה להיות גבוהה מאוד. זכיינים גם מקבלים הדרכה וידע עסקי מעשי מהחברות המנוסות, ידע שהם לא יוכלו לקבל במידה והם פוצחים עסק עצמאי וחדש משלהם.

 

 

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה