שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

חובת ביצוע בחינת מוצר לעסק בהקמה


ערן רגב

ערן רגב

מנועי צמיחה בע"מ

 
 

יזמים רבים פועלים מתוך דחף והתלהבות למימוש הרעיון העסקי, ובוחרים בקיצורי דרך שלרוב עולה להם ביוקר. הפיתרון- מעט סבלנות ובניית תכנית עסקית מפורטת.

התכנית העסקית היא מהותו של העסק והיא תהווה את מקור הכוח שלו ותציג את כדאיות הקמתו ואת סיכויי הצלחתו בפועל.

 

תוכלו להיעזר במספר שאלות, שהתשובה עליהם תעניק לכם כלי לבחינת המוצר בצורה מעמיקה לפני פתיחת עסק.

 

1.על איזה צורך עונה המוצר שלך?

צורך הוא כל דבר שאנו נחוש שאנו זקוקים לו להמשך קיומנו במובן הפיזי או הנפשי.

יזם הוא אחד שמזהה את צורכי החברה ומוצא דרך אפשרית לענות על צרכים אלו.

לדוגמא ואנו רוצים לייצר משקל , בכך שניצור אותו נענה על הצורך של אנשים שמעוניינים לדעת את משקל גופם המדוייק.

וכאן יש להתייחס לצורכי החברה שהם בעצם יהוו את נתח הלקוחות ולבדוק האם בחברה קיים צורך למוצר שאני מציע.

האם תועלת המוצר ברורה ללקוח?

השאלה על איזה צורך עונה המוצר היא לעיתים מאוד פשוטה אך לעיתים רק ניראית כך.

אם ניקח כדוגמא מלח, ונסקור קבוצת אנשים לגבי התועלת המופקת מהשימוש בו, התשובה תהיה חד משמעית וללא עוררין המלחת המזון אותו אנו אוכלים.אך מה קורה לגבי מוצרים אחרים שבהם קצת קשה יותר לזהות את התועלת, למשל בגדים יש כאלה שיחשבו שרכישת בגדים עונה על צורך כיסוי הגוף בזמן שאחרים מבחינתם עונים על הצורך להיות אופנתי.

ואם היה זה צורך הברור לכולם פה אחד לא היו הבדלים בין בגדי מעצבים לבגדים פשוטים גם הבדלי מחירים לא היו.ובכן אם תרצו לשווק את המוצר שלכם ביעילות תדאגו תמיד שהערך המוסף שהמוצר שלכם מעניק יהיה ברור וחד משמעי.

האם למוצר יש תחליפים?

לאחר שברור לכולם מהם התועלות הנובעות מהמוצר שבידנו, יש לנתח את החלופות הקיימות בשוק לאותו מוצר. יש לברר האם כדי לענות על צורך מסויים הלקוח יהיה חייב לרכוש את המוצר שלי או שהוא יוכל לקבל תועלת זהה מהשימוש במוצר אחר.לדוגמא: תה וקפה הם מוצרים המשמשים כתחליפיים זה לזה,כלומר, שניהם עונים על אותו הצורך, מהווים שתייה חמה ,שניהם מכילים קפאין -מרכיב הגורם לערנות. אם כך וחברת ויסוצקי המייצרת תה תרצה לצאת עם סוג חדש של תה היא צריכה לבחון היטב את היתרונות והחסרונות של כל האלטרנטיבות שלה וזאת כי אלה ישפיעו על כמות המכירות והכנסות החברה.

האם המוצר משרת שוק שיש בו ביקוש ?

ישנם מקרים רבים בהם עולים על רעיון למוצר חדש,מזהים צורך ומגלים את תועלתו ותרומתו לחיינו, ועדיין לא מצליחים למכור אותו.וכאן ישנו צעד נוסף ומחייב שצריך לבצע בבואנו לבחון מוצר חדש, נצטרך לבצע בדיקה מעמיקה לגבי הביקוש של המוצר בשוק.למשל יזם הרוצה להוציא חתיף בטעם חדש לילדים,הוא עלה על רעיון זיהה את הצורך ואת תרומת החתיף לחיי הילדים וכאן עולה השאלה האם שוק החתיפים אינו רבוי די בעשרות חתיפים מסוגים שונים?ולמרות שהחתיף שלנו נפלא האם יהיה לו מקום להיכנס לשוק כל כך צפוף?

5. מהי ההשקעה הראשונית הנדרשת מהעסק על מנת לייצר את המוצר?

לאחר שהחלטנו שמשתלם לנו לייצר את המוצר, יש צורך בהגדרת היקף ההשקעה הראשונית הנדרשת בכדי לייצרו.נצטרך לשאול את עצמנו, האם בכדי להקים את העסק עליו אנו חולמים נזדקק להשקעה ראשונית נרחבת או לא? והתשובה- תמונה בסוג העסק אותו נרצה להקים.

היקף ההשקעה הראשונית משתנה ותלוי בסוג העסק,לדוגמא: אם נרצה להקים פיצריה לא נזדקק להשקעה ראשונית עצומה ובמקרה כזה האפשרות למימון העסק יכולה להיות מהון עצמי קיים.אך במידה והעסק אותו נרצה להקים יהיה חנות למוצרי חשמל יוקרתיים, ההשקעה הראשונית בגין רכישת הציוד תהיה גבוהה מאוד ובמקרה שכזה קיימת האפשרות שלא יהיה לנו דיי הון עצמי למטרת ההקמה, במקרה זה נוכל לגשת לאלטרנטיבות אחרות של קבלת הלוואות לעסקים כמו הלוואה בערבות מדינה.

הערכה מדוייקת לגבי עלות ההשקעה הראשונית תאפשר לעסק שלכם לתפקד בצורה יעילה ולהפיק רווחים.

 

 

על כל יזם להשקיע את כל מאמציו בתכנון העסק העתידי שלו תוך בחינת המוצר החדש, אלה יאפשרו לעסק להתנהל בצורה יעילה וישקפו את סיכויי ההצלחה של העסק.

על מנת לעשות זאת בצורה הכי מדוייקת שניתן מומלץ להיעזר בשירותי ייעוץ עסקי המסייע לעסקים קטנים.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה