שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

מדוע הישראלים כה מפחדים למחזר משכנתא?


מאיר וידר

מאיר וידר,

מנכ"ל וידר משכנתאות

http://www.vider.co.il

 
 
מדוע הישראלים כה מפחדים למחזר משכנתא?

סקר של מכון המחקר "פאנלס" עבור חברת ייעוץ המשכנתאות "מיטב יועצי משכנתאות" גילה תופעה מעט משונה : למרות שהריבית במשק נמצאת בשפל היסטורי, הישראלים עדיין מפחדים למחזר משכנתא למרות שכך יוכלו לשלם הרבה פחות בכל חודש. עם זאת, חשוב לציין שאחוז הישראלים שכן ממחזרים משכנתא עדיין נמצא על מספר דו ספרתי של 20%.

טעות הדגימה במחקר הייתה +/- 5.07 אחוז ובסקר השתתפו כ – 301 לווים בוגרים (בגיל 25 ומעלה) אשר רכשו דירה באמצעות משכנתא.

ממצאי הסקר העיקריים :

·        מרבית הממחזרים ביצעו את המחזור על מנת להוריד את התשלומים החודשיים ואת הריבית אותה הם משלמים

·        סיבת ההימנעות העיקרית ממחזור המשכנתא הייתה עקב הפחד מקנסות והפרוצדורה המורכבת יחסית (חיסול המשכנתא הקיימת ולקיחת משכנתא חדשה).

·        מרבית הממחזרים לקחו את המשכנתא החדשה בבנק בו לקחו את המשכנתא המקורית. תהליך הייעוץ נעשה לרוב מול הפקיד של הבנק ורק כחמישית מן הממחזרים פנו אל יועץ משכנתאות פרטי.

לעניינו , העובדה המעניינת ביותר היא כי רק 4% מכלל לוקחי המשכנתאות פנו אל יועץ משכנתא פרטי על מנת לבצע את תהליך מחזור המשכנתא. כלומר, מרבית הלווים סומכים יותר על יועץ המשכנתאות של הבנק שלהם שימצא בעבורם משכנתא חדשה טובה יותר.

צורת חשיבה זו נוגדת את ההיגיון הבריא מכיוון שהאינטרס הברור של היועץ בבנק הוא למצוא את המשכנתא שתניב את הרווח הטוב ביותר עבור הבנק ולא עבור הלקוח. לעומת זאת, יועץ משכנתאות אובייקטיבי מקבל שכר ישירות מן הממחזר, ולכן אם מדובר באדם ישר, אין לו בדרך כלל אינטרס כזה או אחר מלבד מציאת המשכנתא האופטימאלית (הממוחזרת) עבור הלקוח.

גם הפחד של הלקוחות מן ההיטלים הגדולים שלוקחים הבנקים עבור תהליך המחזור אינו מוצדק מכיוון שישנן דרכים רבות להקטין את ההיטלים האלו. לדוגמה, אם ישנה משכנתא שצמודה למדד המחירים לצרכן ופורעים אותה לאחר ה – 15 בחודש , לא משלמים את הפרשי המדד. יועץ המשכנתא גם יכול לעזור רבות בכל התהליכים הבירוקרטים הקשורים בתהליך וכך להפריח עוד יותר את החששות של הממחזרים.

לסיכומו של דבר, טוב היה אם יותר לווים היו שוקלים ברצינות תהליך של מחזור משכנתא ופונים אל יועץ משכנתאות פרטי על מנת לעשות זאת. כמו במקרים רבים אחרים בחיים, אין ממה לפחד אלא מהפחד עצמו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה