שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2570
מאמרים: 7613
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

מודיעין עסקי


GONOGO
 
 

 

 

מודיעין עסקי.

אז מי בעצם זקוק למודיעין עסקי?

 למה צריך את זה, מתי אי אפשר בלי

ואיפה עוברים הגבולות.

 

מודיעין עסקי-  זוהי פעולה של מעקב אחר הסביבה התחרותית בה הארגון פועל תוך איתור וליקוט המידע הרלוונטי לתהליך קבלת ההחלטות בחברה. חשוב להדגיש: קיים הבדל רב בין מודיעין עסקי לריגול תעשייתי. הראשון הוא חוקי לגמרי ומקובל ונותן יתרון לגיטימי על המתחרים, בעוד ריגול תעשייתי הוא אמצעי להשיג יתרון על המתחרים תוך כדי גניבת קניין רוחני. מיותר לציין כי פעילות זו אינה חוקית.

 

פעילות מודיעין נועדה לספק מידע עדכני לכל הדרגים בהם מתקבלות החלטות בחברה. היא נאספת תוך כדי הפעילות השגרתית השוטפת, עוקבת אחרי המתרחש, מנתחת את המידע ומעבירה אותו למקבלי ההחלטות הרלוונטיים, בתחומי הפעילות השונים.

המודיעין העסקי יכול לספק מידע שימושי לפעילות בנושאים הבאים:

·         מתחרים נוכחיים ועתידיים

·         שינויים בהתנהגות השוק

·         חידושים ושינויים טכנולוגיים

·         שינויים חוקתיים

·         הזדמנויות עסקיות חדשות

 

בגלל ריבוי התחומים בהן יש לבצע מודיעין עסקי החברות נאלצות למקד את המשאבים במוגבלים בהשגת המידע הרצוי להן., המתאים לאסטרטגיה העסקית הננקטת.

למשל: קבלת החלטות בטווח הקצר

שינוי מחירים הכנת קמפיינים שיווקיים

למשל: קבלת החלטות לטווח הארוך

פתוח מוצרים השקת מוצרים חדשים הקמת מפעלים כניסה לענף חדש או השתלטות על חברות אחרות

אם כך נשאלת השאלה כיצד ניתן להשיג את האינפורמציה המבוקשת ביעילות ובמהירות, ישנם נתונים העלולים להיות קריטיים בתהליך קבלת ההחלטות.

 

ע"י עבודת שטח ומשרד מאסיבית החברה תוכל להגיע לתוצאות הרצויות.

אז מאיפה ניתן להשיג את המידע בשטח?

 מקורות מדיה שונים -  כוללים את הספרות הכתובה, מדיה מגנטית ומדיה מצולמת המופצים לכלל אוכלוסייה או למגזרים ספציפיים בתוכה.

כתבי עת עסקיים: כתבי העת מספקים מידע מודיעיני עדכני על פעילות החברות בשוק. כתבים כמו גלובס ודה מרקר מספקים ריכוז של נתוני חברות ע"פ ענפים וע"פ היקפי פעילות. מידע זה חיוני למערך המודיעין והשגתו קלה ביותר. חשוב לציין כי נתונים בכתבים אלה הניתנים ע"י החברות שאינן ציבוריות אינם תמיד אמינים כיום ניתח לחפש בעיקר באינטרנט, שם ניתן למצוא מידע ממוקד, בכל תחום, מהארץ ומהעולם, בדרך מהירה וידידותית למשתמש. רוב הנתונים המבוקשים קיימים. צריך רק לדעת מה לשאול וללמוד איך לחפש.

דוחות שנתיים: חברות ציבוריות (ממשלתיות או נסחרות) חייבות לפרסם דוחות פיננסיים רבעוניים על פעילות החברה ומצבה לרבעון החולף. נתונים אלה חושפים נתונים חיוניים לגבי מצב החברה, אסטרטגיה עתידית ותוכניות צמיחה. מעקב אחר חברות רלוונטיות יתרום משמעותית לאסטרטגיה העתידית של חברתך.

ספרות פנימית: חוזרים, נהלים פנימיים, שיטות עבודה, עיתון חברה וכו' הם מקור מצוין להתחקות אחר השינויים שהמתחרים שלך עוברים, למרות שהשגתו קשה יותר, ערכו רב יותר והוא לרוב אמין ומדויק.

הרשות לניירות ערך )( tase: חברות ציבוריות חייבות לדווח על פעילותן השוטפת לרשות, נתונים אלה כוללים עסקאות חשובות, נושאי משרה, חילופי תפקידים, חלוקת אופציות ושינויים במניות של בעלי העניין בחברה. כל הנתונים האלה זמינים לכל דורש באתר האינטרנט של הרשות www.tase.co.il.איתור המידע שם הוא פשוט ונוח.

 

ניתן להשיג נתונים רבים גם מהשטח

מדובר על כלל הקשרים העסקיים של החברה עם הסובבים אותה.

מקורות אלה קשים יותר להשגה - אך מאפשרים יתרון משמעותי למשיג אותם.

לקוחות: לקוחות של החברות המתחרות לשלך  ישמחו לספק לך מידע על מחירי הספק, איכות הסחורה, איכות שירות הלקוחות, כ"א ומוצרים שעומדים להיכנס לשוק. כמובן יש לקחת נתונים אלה בעירבון מוגבל ולהצליב אותם במידת האפשר בנתונים מלקוחות אחרים או מקורות רלבנטיים אחרים.

לקוח סמוי: דרך מצוינת לבחון, בצורה חוקית, את דרך הפעולה של המתחרים, ללמוד על השירות, היתרונות והחסרונות.

ספקים: מקור מידע נוסף הוא ספקי החברות, הנתונים אותם הם יכולים לספק לנו הם על בעיות תזרים, אופן תשלום, חומרי גלם, עסקאות קודמות וכו'. סביר להניח כי נתונים אלה יהיו מדויקים יותר מהנתונים המתקבלים ע"י הלקוחות.

סיורים בחנויות\מפעלים: מידע רב נמצא במפעלי החברות המתחרות או בחנויות שאותן מפעילים רשתות קמעונאיות ברחבי הארץ, סיור במקומות אלה יכול לתת לך הבנה על היקף הפעילות, שינויים תפעוליים, ואסטרטגיה עתידית.

 

סקירה זו היא כמובן חלקית בלבד וקיימים עוד מקורות רבים להשגת מידע על מתחרייך, ביניהם נמצאים גם כנסים, תערוכות, ועידות, איגודים מקצועיים, אתרי אינטרנט, עיתונאים, בתי משפט עובדים לשעבר וכו'.

 

 

 לקריאה נוספת היכנסו ל - www.gonogo.co.il

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה