שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2512
מאמרים: 7552
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

נדל"ן עסקי - על עמלות תיווך של דירות ומשרדים למכירה


טלי גל
 
 

מדורי הכלכלה בעיתונות הישראלים זועקים כבר שנתיים ששוק הנדל"ן הישראלי צומח בלי הפסקה, עד שיש חשש גדול שמדובר בעצם בבועה ועוד מעט היא תתפוצץ. המחירים בשוק עולים, הביקוש גבוה מאוד, ומחירי הדירות מאמירים בלי הפסקה. ללא מעט אנשים זה יכול לעלות כסף רב, אך יש מי שמרוויח מזה, מתווכי דירות.

 

ישנם הסברים רבים מדוע שוק הנדל"ן הישראלי צומח בזמן שבכל העולם הוא קורס או קרוב לכך. שתי הסיבות העיקריות לכך הן, שהמדינה לא משחררת מספיק אדמות לבנייה ולפיכך ההיצע הוא לא גדול, הסיבה השנייה היא שמבחינה דמוגרפית החברה הישראלית נמצאת בצמיחה ויותר אנשים רוכשים דירות מאשר בעבר. להבדיל מחברות מערביות אחרות, החברה הישראלית מעדיפה להחזיק בנכס ולא לשכור אותו. (זאת למרות בשנתיים האחרונות חלה ירידה מסוימת וכיום מספר בעלי הדירות עומד 65.8 אחוז, ההערכה היא שזה נובע בגלל עלייה בכמות הסטודנטים)

כיצד מתווכים מרוויחים מעליות מחירי הנדל"ן?

תפקידו של מתווך מתחלק לשניים. מצד המוכרים הוא מציג את הדירות שלהם לרוכשים פוטנציאליים. במקרה כזה, המוכרים מפרסמים אצלו שהם מעוניינים למכור את דירתם והוא מציג פרסום של הדירה אצלו במשרד וכן מיידע לקוחות שמחפשים דירה, שיש לו מה להראות להם.

מצד הרוכשים, התפקיד הוא בדיוק הפוך. מתווך מציג בפניהם דירות או משרדים למכירה והוא אחראי למכור אותם. הוא ייקח אותם אל המקום ויציג בפניהם את הנכס, את דרישות הרוכשים ולעיתים אף ינהל במקומם את מו"מ, כדי להפחית את סכום הרכישה.

חשוב לציין, ישנם שני סוגים של מתווכים. ישנם מתווכים מורשים, שיש להם משרד ומוכרים על ידי משרד השיכון. אצלם ניתן לפרסם נכסים למכירה. לעומת זאת יש מתווכים לא מורשים שעוסקים בשיטות הישנות של "מפה לאוזן". הם מכירים אנשים, מבינים בנדל"ן, ולפיכך כאשר פונים אליהם בבקשה לעזרה, הם מבררים מי מוכר ואיפה, ומנסים ל"שדך" בין המוכר ללקוח.

העלייה במחירים של מגרשים למכירה מאפשרת למתווכים להגדיל את עמלת התיווך שהם דורשים. לרוב העמלה עומדת על חמש אחוז פלוס מע"מ, מסכום הרכישה. המתווך מבקש את העמלה משני הצדדים ולפיכך הוא יכול להרוויח מעסקה פשוטה של 200 אלף דולר, סכום של 20 אלף דולר.

העלייה במחירי הנדל"ן , נדל"ן עסקי ואזרחי, מאפשרת למתווך שני דברים. ראשית, גם אם העמלה לא עולה במספר האחוזים, עדיין סכום הכסף גבוה יותר מאשר פעם מאחר וסכום העסקה הוא שונה. שנית, מאחר ויש ביקוש גדול, הנדל"ן יכול לעלות את סכום העמלה לפחות מצד הרוכש. שכן ברור לו שהרוכשים מחפשים דירה (כיום גם הרוכשים יכולים לצפות שהמתווך יעבוד קשה יותר להפחית את סכום העסקה, כדי שהם לא ייפגעו).

 

האם צריך מתווך בימנו?

 

זו אחת השאלות החשובות בתחום הנדל"ן כיום אשר התשובה עליה יכולה לשנות באופן מהותי את התחום. יש הטוענים שתחום התיווך נמצא בדעיכה וימשיך לדעוך עד שייעלם. האינטרנט מצד אחד (הלוחות השונים והזמינים ללקוחות) ומתווכים לא מורשים מצד שני, יגרמו להיעלמותם של מתווכים מורשים.

מצד שני חשוב לזכור, מתווכים מורשים הם אנשים שמתמחים יותר בתחום הנדל"ן, ועל ההתמקצעות שלהם, לא ניתן לוותר.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה