שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2545
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

על מסחר במט"ח בישראל


טלי גל
 
 

המרת מטבעות היא עסק עתיק מכפי שרבים חושבים. מרגע שהתפתח מושג הכסף, היינו שווה ערך מוסכם על כולם עבור טובין או שירותים, ניסה כל שליט וכל גוף להנפיק כסף משלו. הנפקת כסף הייתה לא רק דרך להאיץ את הכלכלה המקומית, אלא גם דרך להנציח את השליט ואת המדינה: רבים מהשליטים שלא האריכו ימים על כסאם ידועים לנו רק בזכות המטבעות שהזדרזו להנפיק עם עלייתם לשלטון.

זה אומנם לא קורס מט"ח, אך תשמחו בוודאי לקרוא מעט על הנושא.

והנה, לידע כללי, הגיוון העדיר בסוגי המטבעות בעולם העתיק יצר בעיה חמורה: איך ישלם הסוחר המעביר סחורות בין מקומות מרוחקים עבור מרכולתו? כדי לפתור בעיה זו נוצר מקצוע החלפן, המוזכר אפילו במקורות היהודים העתיקים (במשנה ובגמרא) בשם "שולחני" (על שם השולחן מאחוריו ישב בשוק).

השולחני החליף מטבעות מסוגים שונים, אולם מכר מטבעות במחיר גבוהה מעט מהמחיר בו קנה אותם, ובכך הרוויח את לחמו. אט אט החל השולחני לספק שירותי הלוואה, ואפילו העברת כספים ממקום למקום (עסק זה נשמר בעיקר ליהודים באירופא של ימי הביניים, שכן היו להם קרובים במקומות שונים על פני היבשת, כך שיכלו להנפיק שטר בעברית (כך שהלווים לא יבינוהו) ולסמוך על הקרובים הרחוקים לפדותו בכסף. ברבות הימים נקרא שטר זה "צ'ק"). ברבות הימים התפתח השולחני והפך לבנק, אולם העיקרון בו הגופים הבנקאיים הגדולים סוחרים במטבע חוץ נשאר זהה.

עם קום המדינה והפקת המטבע הישראלי הראשון (למעשה נשאר המטבע אותו מטבע כמו שהיה בימי המנדט, הלירה הא"י), נפל עול הכלכלה, ובין השאר עול החלפנות, על ממשלת המדינה הצעירה. בנק ישראל שהוקם בסמוך נתמנה לבנק המרכזי של מדינת ישראל, ובין חובותיו המרובות גם הפיקוח על הסחר במטבע חוץ.

ישראל הצעירה נודעה בגישותיה הסוציאליסטיות, וכנובע מכך ההתנגדות לבעלי הסקים קטנים שיעשו הון רב מסחר ותיווך. לפיכך, ובמגמה לעצור ניסיונות זייפנות והונאה, נאסר כל מסחר במט"ח שלא דרך הבנק המרכזי. כחלק מהשאיפה להגביר את השימוש במטבע הארץ ישראלי ולחזק את כלכלת הארץ, נאסר גם להחזיק חשבון פרטי במטבע חוץ.

ניתן לומר במידה גבוהה של ביטחון כי מדיניות זו פספסה את מטרתה העיקרית. הישראלים, שלא נודעו באמונם הרב במטבע המקומי, המשיכו להחזיק נכסים במטבע חוץ, וכך התפתחה תרבות ה"בלטות".

כיוון שהבנקים הגדולים נטו בדך כלל לסחור במחירים גבוהים מידי, התפתח שוק שחור מסועף של חלפנים מפוקפקים ולא חוקיים. לפיכך החליטה הממשלה בשנות התשעים לשנות מדיניות זו ולאפשר לעסקים שאינם רשומים כבנק לסחור במטבע חוץ, באמצעות תוכנות מסחר, כמובן בפיקוח קפדני של בנק ישראל. שינוי זה הוריד באופן מיידי ומשמעותי את מחירי המט"ח, וללא ספק סייע בהתפתחותה הכלכלית של ארצנו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה