שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> כלכלה ופיננסים -> כלכלה ופיננסים- כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
כלכלה ופיננסים- כללי
 

פנסיה חובה


אמנון
 
 
מהי פנסית החובה?

אך לפני מספר שנים, המעסיקים לא היו מחויבים לשלם פנסיה לעובדיהם. על העובדים, מלבד עובדים שהיו חברים בסקטורים שונים והתאגדויות עובדים מסוימות, היה לדאוג לעצמם להסדר פנסיוני. לא היה כל פיקוח ורגולציה בנושא, ולמעשה, הרבה מאוד עובדים עבדו ללא כל הפרשה לקרן פנסיה. ונאלצו לחיות אך ורק מקצבת הביטוח הלאומי בהגיעם לגיל פרישה- מצב שהוא, כידוע, בעייתי ביותר.

בשנת 2007 התגבר הדיון הציבורי בנושא. בסופו של דבר, הגיע העניין לכדי הרחבת ההסכמים הקיבוציים שחלו על התאגדויות עובדים מסוימות על כלל העובדים במשק. החל מתחילת שנת 2008, קיימת בארץ פנסיה חובה אשר חלה על כל אחד מן העובדים במשק.

בעבר, היה שיעורה של פנסיה זו נמוך יחסית- 15% בלבד מן השכר הקובע הופרש לביטוח הפנסיוני, מן העובד ומהמעסיק ביחד. בשנת 2011 חל שינוי נוסף בחוק אשר העלה את שיעור ההפקדה, כך שבשנת 2014 היא הגיעה לשיעורה המקסימלי- 17.5% בסך הכל מן העובד ומן המעסיק ביחד.

עקרונות פנסית החובה

רצוי להכיר את עקרונות פנסית החובה, גם כמעסיקים וגם כעובדים. במקרה של המעסיק, חשוב לדעת שאי עמידה בתנאים של פנסיה חובה עלולה לגרור תביעות משפטיות מצד העובד או מצד בני משפחתו, על סך מאות אלפי שקלים.

חובת המעסיק לערוך הסדר כזה חלה לגבי כל עובד שמלאו לו 21 או עובדת שמלאו לה 20. בעבר הגיל המקסימלי של העובד עבורו צריך להפריש כסף היה גיל הפרישה, אולם השינוי שחל בשנת 2011 שינה את החוק והרחיב אותו גם לגבי עובדים שכבר עברו גיל זה (במידה והם לא מקבלים קצבה נוספת על קצבת הביטוח הלאומי).

אם לעובד כבר יש הסדר פנסיוני מיטיב אחר, ששיעורי ההפרשה בו אינם נופלים מאלה הקבועים על פי החוק, ניתן להמשיך בהסדר זה ולא לערוך הסכם חדש.

הזכאות להפרשת הכסף מתחילה לאחר שישה חודשים במקום העבודה. עם זאת, אם ברשות העובד כבר יש ביטוח פנסיוני אחר, הוא זכאי להפרשת הכספים כבר למן היום הראשון במקום העבודה. במקרה זה, המעסיק ראשי לבצע את ההפרשה לאחר שלושת חודשי העבודה, בצורה רטרואקטיבית, או בסופה של שנת המס (יש לבחור את התאריך המוקדם מבין השניים).

חלק מהפרשות המעסיק במסגרת פנסית החובה הם גם הפרשות של פיצויים. בכך, הוא מכסה מקרים שונים, ומשלם כמעט את כל פיצויי הפיטורים של העובד (באפשרותו להוסיף סכום נוסף מדי חודש, ובכך לכסות את מלוא הסכום). 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה