שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים אקדמאיים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים אקדמאיים
 

השכלה גבוהה – האם היא זוכה לתקצוב מספיק מהמדינה?


תמר רובינא

תמר רובינא - פדגוגית ויועצת לימודים בכירה

 
 

מערכת החינוך היא ללא ספק אחת המערכות החשובות והמרכזיות ביותר בישראל, כמו בכל מדינה אחרת בעולם. מערכת החינוך היא הכלי המרכזי באמצעותו פועלת החברה לחינוך והטמעת ערכים בקרב בניה, החל מגילאים קטנים ביותר ועד לאנשים בוגרים ומבוגרים אשר רוכשים השכלה גבוהה על ידי לימודים אקדמאיים כאלו ואחרים.

מכיוון שמדובר במערכת חשובה ומרכזית כל כך, עולה כל הזמן לדיון השאלה – האם המדינה מקציבה מספיק משאבים ופועלת בדרך נכונה בכל הנוגע לתחום החינוך? וספציפית יותר – האם מערכת ההשכלה הגבוהה, אשר מופקדת בין השאר על פיתוח דור העתיד של ישראל (אם מדובר במנהלים, מהנדסים ותעשיינים, מדינאים, אנשי רוח, כלכלנים וכד'...), מקבלת את המגיע לה מן המדינה, בכל הנוגע לסוגיות תקציב שונות?

 

על פי מרבית האנשים המנהלים כיום את מערכות ההשכלה הגבוהה, תחום חשוב ומהותי זה אינו מקבל מספיק תקצוב מהמדינה, בלשון המעטה. תופעות דוגמת "בריחת המוחות" המפורסמת המתארת את ירידתם של מדענים וחוקרים רבים מן הארץ לטובת משרות אטרקטיביות יותר בחו"ל או התפוררותם האיטית והמתסכלת של מוסדות שונים להשכלה גבוהה, הינן תופעות נפוצות ומרכזיות יותר ויותר בישראל בשנים האחרונות. מערכת האוניברסיטאות, אשר מאז ומתמיד מתוקצבת במידה מסוימת על ידי המדינה עקב הערך העצום שלה לחברה הישראלית, נמצאת במצב הגרוע ביותר בו הייתה מאז ומעולם, מה שבא לכדי ביטוי בכיתות צפופות ומוזנחות, במחסור חמור בתקנים, בתנאי העסקה איומים עבור רבים מאנשי הסגל החינוכי ועוד.

 

ההשפעה הישירה של התקצוב החסר של המדינה את המערכת להשכלה גבוהה באה לכדי ביטוי בתופעות אותן תיארנו ובעוד רבות אחרות. אך ההשפעה החמורה וההרסנית ביותר של המצב הזה אינה נראית כרגע לעין במלוא עצמתה. תחת זאת, בעוד מספר שנים, כאשר נתחיל לראות את אותותיה של התדרדרות המערכת הזו בקרב החברה עצמה, אז נתחיל להרגיש את מלוא עצמת הנזק שנגרם.

 

עדיין ניתן (וצריך כמובן) להימנע מההשלכות החמורות הצפויות להזנחת מערכת ההשכלה הגבוהה כפי שהיא מתרחשת כיום, ובשנים האחרונות. האחריות לכך מונחת כמובן על כתפיה של הממשלה, אשר חייבת להכריז על שינוי סדר עדיפויות כללי, ולהזריק זריקת החייאה משמעותית למערכת ההשכלה הגבוהה. ויפה שעה אחת קודם!


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה