שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים אקדמאיים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים אקדמאיים
 

לימודי ארכיאולוגיה


גיל הראל
 
 

ארכיאולוגיה היא מילה שמקורה בשפה היוונית ומשמעותה היא חקר הלימוד העתיק.
שאיפתה של הארכיאולוגיה היא ללמוד ולתעד בעזרת מחקר ראייתי של בסיסה ומקורותיה של התרבות האנושית, מתוך ההנחה האלמותית כי הכרה מעמיקה של המקורות תוכל להסביר ולבאר את העתיד. ניתוח התפתחותו של המין האנושי לאורך הדורות במובנים מקצועיים, פיזיולוגיים, גיוגרפיים, כלכליים{גיאוגרפיים, פיזיולוגיים, מקצועיים, כלכליים ועוד, מאפשרת לנו כעת להבין את סתגלנותו של המין האנושי שזכה להתמודד עם תמורות רבות לאורך השנים. תוך למידת בסיס זה, נוכל להסיק מסקנות אשר ייתכן וייושמו בעתידנו.
נושאים כדוגמאת התפתחות טכנולוגית מבוססים ברובם על ידע שנצבר לאורך דורות רבים.

דרישות מקדימות ללימודי ארכיאולוגיה

דרישות הקבלה הן לרוב נמוכות יחסית ויכללו שקלול ציוני בגרויות וציוני פסיכומטרי.

משך לימודי ארכיאולוגיה

אורך מסלול לימודי ארכיאולוגיה לתואר ראשון הוא כשלוש שנות לימוד, וברוב מוסדות הלימוד ניתן לשלב את התואר במסלול דו חוגי כלשהו, לדוגמא לימודי היסטוריה, לימודי פילוסופיה או מזרחנות .

מה לומדים במהלך לימודי ארכיאולוגיה

במסלול לימודי הארכיאולוגיה נכללים מספר תחומים המהווים יסודות להכרת תרבויות, וביניהן: אנתרופולוגיה, בלשנות, פלאונתולוגיה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה ועוד.
עולם המחקר התרבותי משיק לתחומי לימוד רבים, החל בתחומים כמדעי החיים והרוח וכלה במדעים המדוייקים.

ניתן ללמוד ארכיאולוגיה בישראל במגוון מוסדות בהם ההתמקדות היא בארכיאולוגיה מקומית – התרבויות הקדומות שחיו על אדמות ארץ ישראל.

במזה"ת בכלל ובישראל בפרט, יש היסטוריה ארכיאולוגית עשירה שכן כאן באזורנו חיו, נדדו, סחרו ובכלל השיקו לה עמים רבים ותרבויות מגוונות. הממצאים הארכיאולוגים בשטחה של מדינת ישראל חולשים על תקופות שונות: החל מירושלים העתיקה ושכונותיה, דרך ציורי הקיר של האדם הקדמון בהרי הכרמל ועד לפנינות שימור של הקברים העתיקים ואף המגילות הגנוזות שנמצאו באזור.

הלימודים ברובם נחלקים ל-3 תקופות אותן חוקרים:

ארכיאולוגיה פרהיסטורית

חוקרת את תולדות האדם מראשית הופעתו בעולם. תחום המצריך רקע לימודי אנתרופולוגיה וגיאולוגיה.

ארכיאולוגיה מקראית

חוקרת את התרבויות הקדומות בארץ ישראל, החל מהתקופה הנאוליתית וכלה בתקופה ההלניסטית על רקע המזרח הקדמון. התחום מצריך ידע עשיר בהיסטוריה מקומית ברמת הדתות והתרבויות.

ארכיאולוגיה קלאסית ומוסלמית

מחקר ארכיאולוגי לתקופות יוון הקלאסית, רומי העתיקה, ביזנטיון, האימפריה העותמאנית ותחילת העולם המוסלמי.

במהלך הלימודים בכל המוסדות יחקרו הסטודנטים את מוצא האדם ואת התפתחות האנושות כולה מבחינות רבות: אומנותית, חברתית, תרבותית ועוד, לאורך ההיסטוריה האנושית. כמו כן יחקרו את הגורמים אשר השפיעו על התפתחות האקלים, גיאוגרפיה, דת, כלכלה ועוד, כמו גם ההבדלים בין התרבויות השונות, לדוגמא: ההבדלים בארכיאולוגיה באזורים שונים (ארכיאולוגיה אפריקאית, אסייתית, דרום אמריקאית ומזרח תיכונית), כמו כן יעברו הסטודנטים הכשרה בסיסית למקצוע כגון היסטוריה של ארץ ישראל, היכרות מעשית עם התרבות החומרית, היסטוריוגרפיה מקראית, חפירה לימודית, תרבויות קדומות ועוד.

היכן ניתן ללמוד ארכיאולוגיה

ניתן למצוא במוסדות הלימודים השונים מסלולי לימוד של תואר ראשון בארכיאולוגיה.

במה עוסקים בוגרי לימודי ארכיאולוגיה

בוגרי לימודי ארכיאולוגיה יכולים להשתלב במחקרים עיוניים במוזיאונים השונים בעולם ובארץ ובמוסדות לשימור היסטוריה ותרבות. כמו כן, ביכולתם לבחור להשלים לימודי המשך במסגרות הלימוד השונות, ולעסוק במקביל בהוראת ארכיאולוגיה.

בוגרים לימודי ארכיאולוגיה רבים מחליטים להשתלב בגופים שעבודתם כוללת גם ידע ארכיאולוגי כמו ברשות העתיקות, רשות הגנים, החברה להגנת הטבע, מרכז המיפוי הארצי, הקרן הקיימת לישראל וכן גם בחברות פרטיות העוסקות במיפוי.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה